Data modyfikacji:

Jakie zabawki dla psa na inteligencję? Rodzaje

W sklepach jest dostępnych wiele rodzajów zabawek dla psów. Część z nich służy do zaspokajania potrzeby węszenia lub żucia, część pomaga pupilowi zaspokoić potrzebę aktywności fizycznej w ciągu dnia, a jeszcze inne wyciszają i dają pupilowi poczucie bezpieczeństwa. Chcesz wiedzieć, jakie zabawki na inteligencję dla psa są najlepsze i które zabawki sprawdzą się na spacerze z psem? Przeczytaj.
zabawki dla psa na inteligencje

Czy każdy pies potrzebuje zabawek?

Tak! Każdy pies potrzebuje codziennej, dostosowanej do jego możliwości i wieku aktywności fizycznej stymulacji intelektualnej, interesujących i odpowiednio ukierunkowanych bodźców, zabawy z innymi psami lub opiekunem, węszenia, żucia i gryzienia. To absolutnie konieczne, by pupil mógł się prawidłowo rozwijać i był szczęśliwy. Wszystkie te potrzeby możesz (przynajmniej w części) zaspokoić za pomocą odpowiednio dobranych zabawek. 
Wypróbuj różne zabawki dla psów i sprawdź, co twojemu zwierzakowi podoba się najbardziej. Ważny jest nie tylko rodzaj i wielkość, ale też jakość wykonania. Pamiętaj, że zabawka dla psa powinna być dla niego przede wszystkim bezpieczna.
Dostosuj wielkość zabawki do wielkości psa. Jeśli to zabawka do gryzienia, powinna mieścić się w pysku pupila. Dlatego, jeśli masz w domu psy małej i dużej rasy lub dorosłego psa i szczeniaka, kup różne rozmiary zabawek. Dla psów aktywnych, które lubią biegać i spędzać czas na zewnątrz, sprawdzą się piłki, frisbee czy szarpaki do przeciągania. Natomiast dla seniorów oraz bardzo starych psów najlepszym rozwiązaniem będzie kupno maty edukacyjnej i zabawki z przesuwnymi elementami. Możesz w nich ukryć psie smakołyki, dzięki czemu zaspokoisz potrzebę węszenia pupila i dasz mu zajęcie na jakiś czas. 
Dobrym rozwiązaniem jest chowanie niektórych zabawek na kilka tygodni lub miesięcy. Po tym czasie, pupil o nich zapomni i kiedy otrzyma je ponownie, poczuje ekscytację i będzie się nimi bardziej interesował, niż gdyby miał je przez cały czas jednocześnie. Lepiej nie przesadzać z ilością zabawek. Pies do nich szybko przywyknie i przestaną być dla niego wyjątkowe. 
Pamiętaj, że żadna zabawka nie może mieć ostrych elementów, które mogą się w łatwy sposób odłamać i zagrażać zdrowiu lub życiu psa. Kupuj zabawki trwałe, które posłużą czworonogowi przez lata.

Zabawki edukacyjne dla psa

To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich psów, które potrzebują dużej ilości bodźców w ciągu dnia. Sprawdzą się nie tylko dla szczeniąt, ale też dla dorosłych psów i seniorów. Zabawka interaktywna dla psa rozwija jego logiczne myślenie i pamięć. Do zabawy i węszenia pupila stymuluje ukryta nagroda w postaci przysmaku.
Czworonogi, czując aromatyczny zapach przysmaków dla psów, są zainteresowane zabawką i chcą ją zdobyć. Ćwiczą węch, ale też jednocześnie się uczą. Z czasem udaje im się coraz szybciej wydobyć smakołyki z zabawki, dlatego warto mieć ich kilka, by pupil się nimi nie znudził. Możesz też sam zrobić zabawkę edukacyjną dla psa w domu, np. matę węchową.
Część zabawek pozwoli ci urozmaicić posiłki zwierzaka i zająć go, gdy nie możesz mu w danej chwili poświęcić czasu lub chcesz wyjść niezauważenie z domu. To przede wszystkim zabawki do domu, choć część z nich możesz oczywiście zabierać na spacer z pieskiem.
Nieśmiałe psy należy zachęcić do zapoznania się z zabawką. Pokaż mu, jak należy otworzyć kieszonkę czy szufladkę lub w jaki sposób trzeba przesunąć puzzel, by dostać się do nagrody. Zachęć do węszenia i wydobycia przysmaku.

Rodzaje zabawek edukacyjnych dla psa

  • Snack ball (zabawka kong dla psa)
  • Nazywana jest często kulą-smakulą. Najbardziej popularna jest zabawka kong dla psa. To produkt wykonany najczęściej z wysokiej jakości gumy, której nie da się przegryźć podczas żucia. Do jej środka należy włożyć psie smakołyki, np. pasztet dla psów. Pod naciskiem, jaki pies wywiera na zabawkę podczas gryzienia, uwalniana jest zawartość kuli. Zabawka zmusza psa do gryzienia i żucia, co dobrze wpływa na zdrowie jego zębów (oczyszcza ich powierzchnię z resztek pokarmu i osadu), i zajmuje go na kilka–kilkanaście minut.
  • Przesuwne puzzle
  • Na rynku dostępne są różne rodzaje zabawek z przesuwalnymi elementami. Pies, chcąc dostać się do smakowitego przysmaku, musi odsunąć niektóre elementy, a część podnieść. Wszystkie czynności należy wykonać za pomocą pyska lub przedniej łapy. Wszystko zależy od producenta i modelu danej zabawki. Warto wybrać model ekologiczny, który jest wykonany z drewnianych elementów. Powinien być dzięki temu trwalszy. Sprawdzi się nawet dla najbardziej niecierpliwych psów, które na początku mogą nie rozumieć zasad zabawy i mogą na siłę próbować się dostać do przysmaku. W zależności od rozbudowania zabawki, to zajęcia na kilka minut do godziny.
  • Mata węchowa
  • Ma formę filcowych tasiemek lub maty z różnymi kieszonkami i schowkami, w których można ukryć przysmaki dla psa. Szukanie smakołyków w takiej macie to duże wyzwanie logiczne dla każdego psiego nosa. Mata uczy psa koncentracji i dostarcza mu potrzebnych bodźców. To dobre rozwiązanie dla każdego psa – szczeniaka, dorosłego zwierzaka, ale także dla seniora. Mata zajmie go na kilka–kilkanaście minut, w zależności od jej rozbudowy.
    Co ciekawe, taką matę możesz wykonać samodzielnie! Zwróć jednak uwagę, by elementy zabawki były dobrze przymocowane do jej podłoża.
  • Miska spowalniająca jedzenie dla psa
  • Sprawdzi się nie tylko dla psów, które zbyt szybko zjadają zawartość miski, ale także dla tych, które potrzebują dodatkowych bodźców w ciągu dnia. Cząstki suchej karmy należy ukryć między wypustkami miski. Wydobycie pokarmu z miski nie jest trudne, ale wymaga od pupila nieco cierpliwości i uwagi. Naczynie jest wykonane z gumowego, wytrzymałego i giętkiego materiału. Zajmuje psa przez kilka–kilkanaście minut. Możesz ją następnie łatwo umyć w zlewie lub zmywarce.

    Zabawki do gryzienia dla psa – nie tylko dla szczeniaków

  • Gryzak gumowy
  • Jeśli masz w domu szczeniaka, koniecznie kup gryzaki lub inne bezpieczne zabawki do żucia. Szczenię, podobnie jak niemowlę, poznaje świat, wkładając różne przedmioty do jamy ustnej. Gryzaki sprawdzą się także u starszych psów, a nawet seniorów, ponieważ psy w każdym wieku mają potrzebę żucia i gryzienia, a gryzaki mogą ją w łatwy sposób zaspokoić.
  • Gryzak naturalny
  • Dobrym pomysłem jest dawanie psu naturalnych gryzaków w formie suszonego mięsa. Zajmą psa krócej niż te gumowe, ale sprawią mu na pewno wielką przyjemność. 
  • Sznur do przeciągania (szarpak)
  • Pies może bawić się nim sam, z innym psem lub z opiekunem. Wybierz taki sznur, który będzie pasował rozmiarem do wielkości pyska pupila. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie takiego, który ma rączkę, za którą będziesz mógł łatwo chwycić i przeciągać się z czworonogiem.
  • Piszczałka
  • To gumowa zabawka, która pod wpływem nacisku (gryzienia lub przygniatania) wydaje dźwięki. Pies wówczas zaspokaja potrzebę żucia i gryzienia, a piszczenie dodatkowo zachęca go do zabawy.
    Najbardziej popularne rodzaje zabawek dla psa na spacerze:
  • piłki,
  • frisbee (latający dysk),
  • bumerang dla psa,
  • lotka do aportowania,
  • ringo.
  • Zdjęcie: Envato Elements