Kąpiel w basenie w upalne dni to znakomity pomysł na orzeźwienie nie tylko dla ludzi, ale też dla psów, które mogą mieć trudności z oddawaniem ciepła latem. Basen dla psa to doskonały pomysł, szczególnie, jeśli twój pupil lubi wodę. Chcesz wiedzieć, jaki model basenu wybrać? Poznaj rodzaje basenów dla psów. Sprawdź, ile kosztuje basen dla psa.
Dobry basen dla psa powinien spełniać trzy najważniejsze kryteria. Powinien być bezpieczny dla psa, wytrzymały i praktyczny. Dobrze, jeśli jego cena byłaby dodatkowo konkurencyjna. W sklepach (także tych internetowych) możesz dostać: basen dla psa piaskownica (brodzik) oraz basen dla psa kojec.
Jeśli nie chcesz kupować specjalnego basenu dla psa, ale jednocześnie chciałbyś, by pupil mógł się od czasu do czasu schłodzić w orzeźwiającej wodzie, to wato rozważyć kupno brodzika.
Może to być np. mała plastikowa piaskownica dla psa w kształcie muszelki, gwiazdki lub zwykłego prostokąta. Jej dużym plusem będzie na pewno łatwość zmieniania wody na nową. Wystarczy ją przechylić i wylać. Czyszczenie plastikowej powierzchni też nie powinno sprawiać ci większych trudności.
Produkt jest wytrzymały, ale w zderzeniu z psimi zębami na pewno nie przetrwa. Dlatego jeśli twój pies ma tendencję do niszczenia rzeczy, to staraj się zawsze mieć go na oku, gdy zażywa kąpieli w brodziku.
Brodzik dla psa to dobre rozwiązanie dla wszystkich psów ras małych i miniaturowych, ale nie tylko. Sprawdzi się też dla większych czworonogów, które po prostu nie czują się bezpiecznie w głębszej wodzie lub nie lubią pływać. Możesz go wkopać w ziemię lub postawić w dowolnym miejscu na ziemi, tarasie lub trawie.
To najbardziej popularny model wśród basenów dla psów. Produkt jest wyposażony w specjalny zawór spustowy, który ułatwia jego opróżnianie. Jest wykonany z wodoodpornego tworzywa sztucznego (PCV), które jest wsparte na stelażu. Dzięki temu taka wanna dla psa jest sztywna w każdym miejscu.
Basen z PCV jest bardzo wytrzymały. Pies może dowolnie do niego wskakiwać i z niego wyskakiwać, bez obawy, że go uszkodzi. Jeśli twój pupil jest bardzo żywiołowy i obawiasz się, że za którymś razem podczas skoków do wody produkt może zostać uszkodzony, możesz wybrać wzmacniany basen dla psa, który charakteryzuje się dodatkową, wzmocnioną konstrukcją nie tylko na samym dnie, ale też na ścianach.
Możesz go położyć na zewnątrz, np. na tarasie czy po prostu na trawie, lub w domu na balkonie. Rozkłada się go w kilka sekund. Nie posiada żadnego dmuchanego elementu. Basen po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. To produkt, który sprawdzi się przynajmniej przez kilka sezonów. Po ciepłym lecie może poczekać na wiosnę w garażu czy na dnie szafy. Możesz też go szybko składać i rozkładać w sezonie.
Pamiętaj, że pies powinien móc pływać w czystej wodzie. Zawór umożliwia szybkie zlanie wody, dlatego jej zmiana nie jest skomplikowana. Wodę należy zmieniać co kilka, kilkanaście dni. To w dużej mierze zależy od temperatur panujących na zewnątrz, eksploatacji basenu i jakości samej wody. Niestety nie wolno dodawać chloru i innych środków, które powszechnie dodaje się do basenów dla ludzi, bo czworonogi nie rozumieją, że tej wody im pić nie wolno.
Basen dla psa z pokrowcem pomoże ci zachować czystość wody. Wystarczy, że zakryjesz go, gdy pies skończy się kąpać. To także dobre rozwiązanie, jeśli twój czworonóg często ucieka na podwórku lub ogrodzie do basenu lub trudno go stamtąd wyciągnąć.
Nawet najbardziej posłuszne psy często tracą głowę dla perspektywy odbycia kąpieli w orzeźwiającej wodzie. Zakrycie basenu pokrowcem daje ci możliwość zapanowania nad sytuacją. Warto taki basen zakrywać szczególnie na noc.
Niestety odkryty basen dla psa z wodą może być niebezpieczny dla dzikich zwierząt, które przez przypadek się do niego dostaną. Chodzi tutaj przede wszystkim o myszy, jeże i koty, które żerują intensywnie w nocy.
W sklepach znajduje się duży wybór dmuchanych basenów dla dzieci. Ich wielkość nierzadko jest podobna do tych przeznaczonych dla psów, ale niestety nie nadają się do użytku przez czworonogi.
Dmuchana konstrukcja jest mało odporna na otarcia. Pies, podczas wskakiwania i zeskakiwania, szybko naruszy ciągłość materiału, czego konsekwencją będzie spuszczenie z basenu powietrza. Dlatego lepiej zainwestować w zwykły basen dla psów lub basen piaskownicę dla psów.
Tak i nie. Pies powinien sięgać dna w basenie lub ewentualnie pływać w głębszym zbiorniku, ale w kamizelce dla psów. Jest to dozwolone, jeśli woda w basenie nie zawiera żadnych dodatków, które mają poprawiać jej jakość. Chodzi tutaj głównie o związki chloru.
Pies podczas kąpieli w takim basenie powinien być przez cały czas obserwowany przez opiekuna, ponieważ konstrukcja basenów dla ludzi zazwyczaj uniemożliwia czworonogom swobodne wydostanie się z jego środka. Często trzeba pomóc pupilom podczas wyjścia z basenu.
Cena basenu dla psa to około 70-250 zł w zależności od wielkości i jakości wykonania. Składany basen dla psa jest zazwyczaj droższy od plastikowego basenu. Należy do niego doliczyć także koszt pokrowca do basenu (około 30-70 zł), który nie zawsze jest dołączany do zestawu.