Data publikacji:

Mata węchowa DIY. Jak zrobić matę węchową dla psa lub kota?

Mata węchowa to doskonały sposób na zmęczenie pupila tak, by później spał spokojnie przez kilka godzin. Nie jest to jednak jedyna zaleta czy cel maty węchowej. To zabawka, która zyskuje ogromną popularność ze względu na swoje właściwości. Pomaga rozwijać mózg zwierzęcia, wzmaga jego instynkty łowieckie i zajmuje mu czas, a po całej zabawie daje gwarancję nagrody. Gotowe maty węchowe można kupić w dowolnych kolorach czy rozmiarach. Możemy jednak wykonać je również samodzielnie. Mata węchowa DIY to świetna zabawa nie tylko dla pupila, lecz także dla opiekuna. 
mata węchowa diy

Mata węchowa dla psa i kota

Z zalet maty węchowej mogą korzystać zarówno właściciele psów, jak i kotów. Zwierzaki chętnie szukają w niej ulubionych smakołyków. Ważne jednak, by dobrać matę węchową do wielkości zwierzęcia oraz jego możliwości. Małe pieski, jak maltańczyk czy szpic miniaturowy, raczej nie ucieszą się z dużej maty węchowej. Będzie ona stanowiła dla nich kolosalne wyzwanie. I odwrotnie – duże psy błyskawicznie poradzą sobie z małą matą węchową, a wyciągnięcie przysmaków nie będzie stanowiło dla nich żadnego wyzwania. 
Mata węchowa świetnie sprawdzi się wówczas, gdy zostawiamy zwierzaki same w domu na wiele godzin. Dobra mata pozwoli zarówno kotom, jak i psom na zagospodarowanie dłuższego czasu w celu wynajdywania przysmaków. Podobną rolę mogą odegrać twarde gryzaki do żucia czy inne zabawki logiczne dla zwierząt

Mata węchowa dla psa i kota – dlaczego warto ją mieć?

Może się wydawać, że wykorzystanie maty węchowej to tylko ulga dla właścicieli, którzy znaleźli sposób na zmęczenie swojego pupila. Nic bardziej mylnego! Używanie jej przynosi naprawdę wiele korzyści i psom, i kotom.
Czytaj również: Jak uspokoić psa?
W przypadku psów mata węchowa rozwija pierwotne instynkty. Psy naturalnie przystosowane są do samodzielnego zdobywania pożywienia. Codzienna porcja karmy w misce nie jest dla nich zbyt ekscytująca. O wiele ciekawsze staje się szukanie pożywienia, które wymaga wysiłku. Mata węchowa może być nawet rozwiązaniem problemów z brakiem apetytu u pieska. Czworonożny przyjaciel często chętniej zjada to, co znajdzie w macie niż codzienną porcję karmy. 
Kolejną zaletą maty węchowej jest możliwość wykorzystania nosa w znajdywaniu pokarmu. Domowe psy nie mają zbyt wielu okazji, by używać tego zmysłu. Tymczasem mata węchowa to świetne ćwiczenie dla węchu. Aby jeszcze bardziej pobudzić ten zmysł, warto wymieniać przysmaki w macie węchowej w taki sposób, by pies za każdym razem otrzymywał nowe bodźce. 
W przypadku kotów sprawa wygląda podobnie. Koty to urodzeni drapieżcy, którzy w naturze polują na swoje jedzenie. Oczywiście to, że ludzie podają im pyszne jedzonko z puszki, zupełnie im nie przeszkadza. Czasem jednak mają ochotę na nieco wysiłku, by zdobyć wymarzony smakołyk. W takich przypadkach mata węchowa staje się niezastąpiona.

Przysmaki do maty węchowej dla psa i kota

Sam rozmiar maty węchowej jest ważny, ale istotne jest również to, co w niej ukryjemy. Musimy wybrać takie przysmaki, które będą na tyle małe, by swobodnie ukryć je wśród frędzelków. Równocześnie powinny być to smaczki wydzielające na tyle mocny zapach, by pupil się nimi zainteresował. Niemniej ważne są także preferencje samego zwierzaka. Postawmy na ulubione przysmaki czworonoga. Jeśli twój kot na co dzień nie przepada za łososiem, nie wkładaj do maty przysmaków z tą rybą. Podobnie w przypadku psów – wybierając przysmaki, zwróć uwagę na to, co twój pies jada najchętniej. 

Mata węchowa DIY

Zrobienie maty węchowej w domu nie jest trudne, choć wymaga nieco czasu i samozaparcia. W tym artykule podpowiemy ci, jak najłatwiej zrobić matę węchową dla psa i kota. Potrzebne ci będą dwa elementy: 
  • stary polarowy koc bądź bluza z tego samego materiału (dobrze sprawdzą się też bawełniane ubrania, jednak w przypadku szykowania maty dla większych piesków, polar będzie lepszym rozwiązaniem). 
  • Oprócz powyższych materiałów konieczne będzie wykorzystanie nożyczek. 

    Jak zrobić matę węchową w domu?

    Zacznij od pocięcia polarowego koca lub bluzy na paski. Powinny być one na tyle długie, by znaczna część materiału wystawała po zawiązaniu na nich supłów. Rekomendujemy paski o wymiarze 6 cm na 20 cm. Mogą być one równiej długości lub nieco krótsze bądź dłuższe. 
    Kiedy mamy już gotowe pocięte paski, należy je nieco rozciągnąć. Polar będzie się lekko zawijał do środka (podobnie jak bawełna). Nie musimy rozciągać pasków maksymalnie – wystarczy tylko trochę. 
    Kolejnym krokiem jest przewiązanie pasków materiału przez oka wycieraczki. Warto zrobić to w taki sposób, by pasków materiału było jak najwięcej. Wtedy łatwiej będzie ukryć pojedyncze przekąski wśród polarowych pasków, a pies lub kot będzie musiał wykazać się większymi umiejętnościami, by je znaleźć. Przewiązywanie pasków może zająć około 30 minut. Po skończeniu pracy mamy gotową matę węchową DIY. Mata będzie prezentowała się przepięknie, gdy do jej wykonania wybierzemy materiał w różnych kolorach.
    Jak widać, stworzenie domowej maty węchowej to bardzo prosta rzecz. Jest to też stosunkowo tania sprawa – maty węchowe od znanych producentów potrafią sporo kosztować, a ich częste używanie sprawia, że dość szybko się niszczą. Mamy nadzieję, że dzięki temu sposobowi będziecie mogli zaoszczędzić pieniądze i odczuć satysfakcję z maty węchowej DIY.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Olga Sadowska
    Olga Sadowska

    Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.