Twój pies boi się burzy lub stresuje się podczas remontu? Sprawdź, jak uspokoić psa, który odczuwa strach. Dowiedz się, jak poradzić sobie z nadpobudliwym psem, jakie tabletki na uspokojenie dla psa są skuteczne i czy można uspokoić czworonoga bez tabletek.
Stres u psów objawia się w różny sposób. Niektóre czworonogi się wycofują i szukają najgłębszego kąta w domu, by móc się schować, a inne bacznie obserwują zagrożenie – są niespokojne i przygotowane do ataku.
Z tego powodu nie każda metoda uspokojenia psa sprawdzi się w przypadku twojego pupila. To kwestia indywidualna, dlatego warto wypróbować różne sposoby uspokajania psa, by znaleźć ten najbardziej skuteczny.
Jak uspokoić psa? Antystresowa kamizelka dla psa działa w ten sposób, że uciska ciało pupila w określonych miejscach, dzięki czemu ulubieniec czuje się bezpiecznie.
Czy kamizelka przeciwstresowa dla psa działa? Opinie są skrajnie różne. Jedni opiekunowie bardzo ją zachwalają, ale inni są nastawieni do niej sceptycznie – nie widzą żadnej poprawy w zachowaniu psa.
Potrzeba gryzienia to, podobnie jak potrzeba żucia, jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych psa. Czworonóg wycisza się, gryząc ulubiony silikonowy gryzak dla psa lub taki jadalny, np. przysmak dentystyczny dla psa lub kawałek suszonego mięsa.
Taki gryzak warto dać psu przed sytuacją, która może go zestresować – np. przed planowanym użyciem wiertarki w drugim pokoju, przed przyjściem gości lub przed zapowiadaną w prognozie pogody burzą. To także dobra opcja dla stresującego się psa w samochodzie.
Urządzenie należy podłączyć do kontaktu w pomieszczeniu, w którym pies przebywa najczęściej lub w tym, w którym obserwuje się niepożądane zachowania u pupila. Produkt pomaga psu się wyciszyć, ale nie otumania. Jest polecany też dla osób, które dużo pracują poza domem, a pupil boi się zostawać sam.
Masaż T-Touch psa to doskonała technika relaksacyjna, która pomaga uspokoić pupila. Polega na zataczaniu ruchów dłońmi w określonych miejscach. Warto wiedzieć, że czworonoga uspokaja nie tylko sam masaż, ale też bliskość i uwaga jego ukochanego opiekuna.
Jak dbać o psa, który się czegoś boi? Stwórz dla czworonoga miejsce, w którym będzie mógł się schować, gdy poczuje się niepewnie. Możesz też zamknąć pupila w klatce dla psa, jeśli z niej korzystacie i pies czuje się w niej bezpiecznie.
Jeśli wszystkie niefarmakologiczne sposoby zawiodły, konieczne może się okazać zastosowanie leków uspokajających dla psów. Musisz jednak wiedzieć, że działanie takich leków polega jedynie na łagodzeniu objawów lęku, ale nie leczą przyczyny problemu.
Wyróżnia się dwa rodzaje leków – te, które działają od razu po podaniu, oraz takie, które dają efekty dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania. Pamiętaj, by ściśle dostosować dawkę leku do masy ciała twojego psa.
Tabletki uspokajające dla psa podawane w dawce zaleconej przez producenta lub lekarza weterynarii są bezpieczne dla psa, ale nie powinny być nadużywane. Dobrze uspokajają psa, ale należy z nich korzystać jedynie wtedy, gdy inne środki zawiodły, a pies bardzo cierpi podczas napadu lęku. Jednak priorytetem zawsze powinno być wyleczenie psa z lęku.
Musisz określić, czy pies jest faktycznie nadpobudliwy, czy też może jego potrzeba ruchu i zabawy jest jak najbardziej normalna dla jego wieku i rasy. W przypadku szczeniąt jest to zupełnie prawidłowe – młode psy mają w sobie dużo energii i mają potrzebę jej rozładowania. Nic dziwnego, że rozrabiają i wszędzie ich pełno.
Niektóre rasy psów, np. border collie, są żywiołowe niezależnie od wieku – mają bardzo dużą potrzebę aktywności, ale nie wynika to z ich nadpobudliwości, a z natury.
Psy, których potrzeba aktywności lub zabawy nie zostanie zaspokojona, mogą się wydawać nadpobudliwe – mogą skakać na opiekunów, niszczyć rzeczy i zachowywać się niespokojnie. Najlepszą receptą dla takich czworonogów jest ruch, uwaga opiekuna oraz odpowiednio dobrane zabawki.
Najczęstszą przyczyną nadpobudliwości czworonogów są niezaspokojone potrzeby fizjologiczne, do których należy nie tylko potrzeba jedzenia, picia czy załatwiania się, ale także inne, o których opiekunowie często zapominają:
Jeśli nie radzisz sobie z czworonogiem i nie wiesz, jak zaspokoić jego potrzeby fizjologiczne w sposób dostateczny, warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii lub doświadczonym behawiorystą (zoopsychologiem).