Data modyfikacji:

Mocny szarpak dla psa. Z amortyzatorem czy bez?

Szarpak dla psa to jedna z tych psich zabawek, która musi się znaleźć w domu każdego czworonoga. Jaki szarpak wybrać dla psa i jak poprawnie bawić się nim z psem? Na te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury!
jaki szarpak dla psa

Szarpak dla psa – czym jest i po co psu szarpak?

Szarpak dla psa to nic innego jak zabawka służąca do przeciągania się razem z psem. Szarpaki mogą wyglądać jak zwyczajne grube liny z zawiązanym na końcu dużym supłem, ale mogą też przyjmować formę pluszowych zabawek czy mieć dodatkowe gumowe elementy. Tak jak wspomnieliśmy już na samym początku, szarpak to must have wśród psich zabawek. Ale właściwie dlaczego szarpak jest aż tak ważny? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.
Szarpak zaspokaja pierwotne drapieżne psie instynkty, które bazują na łańcuchu łowieckim. Łańcuch łowiecki psa to nic innego jak wzorzec zachowań dziedziczony przez psy z pokolenia na pokolenie. Łańcuch łowiecki składa się z kilku etapów, a każdy z nich to nic innego jak elementy polowania na ofiarę. Łańcuch łowiecki psa to namierzanie, obserwacja, podkradanie, pogoń, chwycenie, zagryzanie, rozszarpywanie i konsumpcja. Do wszystkich etapów łańcucha łowieckiego przypisany jest konkretny zbiór aktywności i zabaw, np. do konsumpcji podanie psu na sam koniec zabaw posiłku lub smakołyka, a do rozszarpywania właśnie zabawa z szarpakiem. Dlatego bawiąc się z psem, powinniśmy pamiętać o zachowaniu poszczególnych elementów łańcucha łowieckiego i dobraniu zabaw tak, aby zaspokajały one pierwotne psie potrzeby.
Co daje psu zabawa z szarpakiem? To świetny sposób na wyładowanie energii i pogłębienie więzi z opiekunem. To zabawa oparta na rywalizacji. Z jednej strony szarpak ciągnie człowiek, a z drugiej pies i razem rywalizują. Zabawa z szarpakiem podnosi też samoocenę psa – gdy uda mu się wyrwać szarpak i dopaść go jako pierwszy, to dumnie kroczy ze swoją zdobyczą. Masz nieśmiałego psa? Pozwól mu w zabawie na więcej wygranej. Jego pewność siebie wzrośnie. Masz psa zbyt pewnego siebie? Możesz utemperować jego charakter, ucząc go właśnie przegranej. Jak więc widzisz, zabawa szarpakiem to nie tylko zajecie typowo fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne. A takie aktywności męczą psa najbardziej.
Czytaj również: Jaki szampon dla psa alergika?

Szarpaki dla psa – jak bawić się z psem szarpakiem?

Aby zabawa z szarpakiem spełniała swoją rolę i miała sens, musi być przeprowadzona zgodnie z wyznaczonymi regułami. W zabawie z szarpakiem nie chodzi wyłącznie o szarpanie. To znacznie więcej etapów.
Złap szarpak z jednej strony, a z drugiej niech chwyci go pies. Teraz próbujcie sobie nawzajem zabrać szarpak. Ważne, aby nie szarpać zabawki zbyt mocno i zbyt gwałtownie, ponieważ może prowadzić to do poważnych kontuzji u psa. Ruchy powinny być poziome, płynne i szarpanie powinno przyjmować kształt ósemki. Gdy wyrwiesz psu szarpak dumnie przejdź się z nim po pokoju i pochwal zdobyczą. Bądź jednocześnie w zasięgu psa, aby ten mógł w każdej chwili ci szarpak wyrwać i wtedy to ty pozwól mu pochwalić się zdobyczą, a następnie spróbuj psu szarpak odebrać. Chodzi tutaj o rywalizację i przechytrzenie przeciwnika. Gdy szarpak leży na podłodze gwałtownie do niego podbiegnij i staraj się wyprzedzić w tym psa. Pamiętaj, że szarpak służy wyłącznie do zabawy psa z właścicielem. Po skończonej zabawie należy więc go schować.

Szarpak dla psa – na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Chcesz kupić psu szarpak? To bardzo dobry pomysł. Tak jak wspominaliśmy, szarpak to zabawka dla psa, która świetnie spełnia jego pierwotne potrzeby i zaspokaja instynkt łowiecki. Nie wiesz, jaki szarpak wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupów? Poniżej przygotowaliśmy małą ściągę – koniecznie przeczytaj ją przed zakupami!

Zwróć uwagę na długość szarpaka

Jeden z istotniejszych aspektów podczas wyboru szarpaka. Najlepsze są szarpaki długie. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze, to bezpieczeństwo naszych dłoni podczas zabawy – a psiak w ferworze emocji może czasem się pomylić i zamiast za szarpak, chwycić za rękę. Po drugie, dłuższy szarpak wzmacnia u psa pogoń.

Materiał wykonania też jest ważny

Na rynku znajdziesz szarpaki wykonane z przeróżnych materiałów. Bardzo dobre do zabawy będą szarpaki wykonane z rozciągliwych materiałów. Jakich? Polar, włókno ryżowe. Świetny będzie też szarpak dla psa z futerkiem, a właściwie wykonany z tego futerka. Do wyboru macie futro sztuczne lub naturalne. Polecamy chociażby szarpaki z naturalnego futra owiec. Mają one charakterystyczny zapach, który bardzo podoba się psom i daje dodatkowe atrakcje podczas zabawy.
Na rynku są też dostępne szarpaki szeleszczące lub piszące. Te nie są jednak polecane. Dlaczego? Ponieważ wydawane przez nie dźwięki mogą frustrować i niepotrzebnie dodatkowo pobudzać psa. Pies zamiast zmęczyć się podczas zabawy, tylko dodatkowo się nią nakręca.

Odpowiednia twardość szarpaka

Im mniejszy i młodszy psiak, tym szarpak powinien być mniej twardy. W końcu zabawa szarpakiem ma być dla psa przyjemnością, a będzie nią tylko wtedy, gdy ten będzie mógł wbić w zabawkę swoje zęby. I to bez bólu i trudności. Twój pies ma mocną szczękę? Takie psy, np. owczarki niemieckie, uwielbiają szarpaki dość twarde, które stawiają odpowiedni opór. Szarpak powinien też być wtedy odpowiednio gruby, aby dobrze wypełnić psi pysk.

Szarpak z rączką

Po co rączka w szarpaku? Dla właściciela, aby mógł wygodnie bawić się z psiakiem. Jest to też potrzebne po to, aby pies nie wyrwał ci od razu szarpaka przy pierwszym lepszy pociągnięciu. Tutaj chodzi o nieco dłuższą rywalizację.

Wielkość dopasowana do rozmiaru psiaka

Na nic kupiony szarpak, jeśli rozmiarowo będzie on nieprzystosowany do psiego pyszczka. Dla psiaków małych polecane są nieduże i raczej bardziej płaskie szarpaki. Szarpak jest dobry wtedy, kiedy jego koniec mieści się w psim pysku. Pies musi mieć możliwość go odpowiednio chwycić. Ale szarpak nie może być także zbyt mały. W psim pysku powinien zajmować dość sporo miejsca.

Szarpak dla psa – z amortyzatorem czy bez?

Szarpaki z amortyzatorem zdecydowanie zwiększają komfort zabawy z pupilem. Amortyzator łagodzi wszelkie psie pociągnięcia i sprawia, że zabawa z psem staje się bezpieczniejsza. Amortyzatory w szarpakach polecane są zwłaszcza do zabawy z psami dużymi i silnymi. Wówczas należy włożyć więcej siły w szarpanie, a amortyzator nieco zabezpieczy nas przed mocnymi szarpnięciami.

Szarpaki do samodzielnej psiej zabawy – hit czy kit?

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się psie szarpaki, w których nie jest wymagana zabawa z człowiekiem, a pies może szarpać zabawkę sam. Takie szarpaki często można zawiązać wokół drzewa, a koniec szarpaka wtedy z niego zwisa. Czy takie rozwiązanie jest dobre? My zdecydowanie go nie polecamy.
Tak jak pisaliśmy już wyżej, zabawa z szarpakiem ma sens tylko wtedy, kiedy jest w niej element rywalizacji psa z opiekunem. Chodzi tutaj o wzajemne przeciąganie się i cieszenie się ze zwycięstwa. Szarpaki, w których to tylko pies szarpie, zmęczą go tylko fizycznie, ale nie psychicznie. Taka zabawa może być też dla psa frustrująca. W końcu psiak nie ma możliwości ostatecznego zdobycia szarpaka i chwalenia się nim. W dodatku nawet jeśli uda mu się taki szarpak zerwać, to nikt ponownie nie będzie próbował mu go wyrwać.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.