Czy pies potrzebuje kąpieli? Jeśli tak, to jak często i z użyciem jakich środków? Czy tym, czym myje się właściciel, może być myty także psiak? Jaki szampon dla psa alergika wybrać? Dla alergików trzeba kupić specjalny szampon! Podpowiadamy, dlaczego wybór szamponu dla czworonożnego alergika jest ważny i proponujemy konkretne produkty, które pomogą psiakowi w walce z niedogodnościami, jakie powodują alergie.
Zanim odpowiemy na pytanie, jaki szampon dla psa wybrać, zastanówmy się, kiedy i dlaczego kąpać psa. Zacząć kąpiele należy jak najpóźniej. Co to oznacza w praktyce? Tylko tyle (i aż tyle), że najlepiej odczekać z pierwszym kąpaniem psa, aż będzie miał skończone pół roku i wypełnioną kartę potrzebnych szczepień. Weterynarze określają, że wtedy mniej więcej przypada ten okres w życiu czworonoga, gdzie ma on już odpowiednio wykształconą odporność i gotowy jest na zabiegi pielęgnacyjne takie jak… kąpanie.
Jednak warto pierwsze kąpanie przeprowadzić, zanim psiakowi minie pierwszy roczek. Dlaczego? Aby oswajać go z wodą, z tym, że czasem będzie potrzebna kąpiel. Młody psiak łatwiej przyjmie na siebie, dla niektórych psów czasem nieprzyjemny, obowiązek szorowania ciałka i spłukiwania go wodą, a potem suszenia.
Jak kąpać psa? Jak często myć psa? Jak najrzadziej, jednak w granicach zdrowego rozsądku. A tą granicą są między innymi ubrudzenia, nieprzyjemny zapach, łupież czy pozlepianie sierści, które powodują dyskomfort psiaka oraz jego właściciela.
Wszystkie czworonogi, które mają problemy skórne oraz tendencję do zapaleń skórnych. Wśród nich zaś królują rasy: mopsy, shar pei, buldogi angielskie oraz buldogi francuskie. Oznacza to, że rasy, które prysznic odbędą częściej niż inne to te, które natura obdarzyła charakterystycznymi fałdami skóry.
To szampon przeciwświądowy, antybakteryjny, antygrzybiczny. Najlepiej, jeśli jest to weterynaryjny produkt leczniczy, hipoalergiczny.
Pamiętaj – nigdy nie myj psa szamponem dla ludzi. Dlaczego? Prosta sprawa – psiak może nabawić się uczulenia. Będzie się intensywnie drapał tuż po kąpieli. Na jego skórze pojawi się łupież. Pies może rozdrapywać skórę aż do krwi, bo swędzenie jest dla niego niesamowicie nieprzyjemną sprawą.
Preparat dla psa z problemami skórnymi powinien mieć w swoim składzie chlorheksydynę.
Szampon dla psa alergika powinien składać się wyłącznie z naturalnych, łagodnych substancji myjących. Musi mieć także neutralne pH.
Dobry szampon alergiczny dla psa jest bezzapachowy. Sztuczne zapachy mogą powodować alergię, bóle głowy, nudności i inne poważne problemy. Zawsze szukaj szamponów, które zawierają tylko naturalne olejki. U czworonożnych alergików z powodzeniem możesz również stosować szampony przeznaczone dla psów z wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą.
Dobry szampon alergiczny dla psa cechuje się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwświądowymi. Poczytaj składy szamponów dla psów. W INCI preparatu dla psa ze skłonnością do alergii skórnych powinny znaleźć się:
To bardzo istotne pytanie, które determinuje to, jaki szampon alergiczny dla psa wybierze właściciel czworonoga. Jeśli weterynarz potwierdzi, że problemy ze skórą u twojego psiaka mają podłoże alergiczne, nie pozostaje ci nic innego, jak zakasać rękawy, kupić dobry szampon dla psów alergików i ruszyć z pomocą swojemu czworonogowi.
Poniżej polecamy trzy szampony dla psów. Sprawdź, który będzie odpowiedni dla twojego psa alergika:
Najczęściej (i w pierwszej kolejności) występują świąd oraz zaczerwienienie skóry. Jeśli pies ma alergię pokarmową, to odczuje zmiany na swojej skórze już w kilka godzin po zjedzeniu posiłku, który mu nie służy.
Kolejne objawy alergii u psa:
Jeśli zaobserwujesz te objawy u psa, koniecznie udaj się z nim do weterynarza, który zaleci odpowiednie postępowanie.
Pies łysieje. Ma na ciele zmiany zapalne, strupy oraz malutkie ranki. Jego skóra staje się bardziej podatna na wtórne infekcje bakteryjne czy grzybicze. Krok dalej jest już tylko naruszenie naturalnej bariery ochronnej skóry psa. W takim układzie skóra psiaka staje się szczególnie wrażliwa i podatna na podrażnienia.