Data publikacji:

Jak długo się goi rana po kastracji psa?

Kastracja psa, choć jest tematem kontrowersyjnym, to mimo wszystko jest zalecana przez weterynarzy. To nie tylko ochrona przed rozmnażaniem się zwierząt, ale także możliwość zmniejszenia ryzyka wystąpienia poważnych chorób czy problemów z agresją. Oczywiście, jak każdy inny zabieg chirurgiczny kastracja wymaga rekonwalescencji, która jest różnie znoszona przez zwierzaki. Jak długo goi się rana po kastracji psa i co warto wiedzieć o zabiegu? Sprawdzamy!
ile trwa gojenie ran po kastracji psa

Co warto wiedzieć o kastracji?

Zanim odpowiemy na pytania, ile goi się rana po kastracji psa, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tego zabiegu. Jest on przeprowadzany bez względu na płeć zwierzaka, a jego celem jest usunięcie narządów rozrodczych. Najprościej mówiąc, po przeprowadzeniu kastracji twój pupil jest bezpłodny.
W przypadku suczek oznacza to zakończenie cieczki, która, nie ukrywajmy, jest męcząca dla zwierząt domowych. Dodatkowo kastracja pozwala wyeliminować ryzyko chorób układu rozrodczego, w tym ropomacicza czy raka jąder.

Ile goi się rana po kastracji psa?

Jak długo goi się rana po kastracji psa? Jeśli wszystko przebiegło zgodnie z planem, a w okresie rekonwalescencji nie pojawiły się żadne powikłania, to zazwyczaj zdjęcie szwów odbywa się po 10–14 dniach od zabiegu.
Oczywiście, nie u wszystkich zwierzaków konieczna jest dodatkowa wizyta. Jeżeli weterynarz użył szwów wchłanialnych, to, jak wskazuje ich nazwa, wchłoną się samodzielnie, a pies zazwyczaj nie musi wracać do gabinetu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zauważysz niepokojące objawy u swojego czworonoga, na przykład wysięk ropy albo obrzęk. Wskazaniem do kontaktu z weterynarzem są też drgawki, utrata przytomności, dyszenie oraz obfite krwawienie z rany.

Rana po kastracji psa – możliwe powikłania

Przed kastracją pies powinien zostać dokładnie przebadany. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyko ewentualnych powikłań, które już same w sobie są dość niskie (pod warunkiem że zabieg jest przeprowadzany przez doświadczony zespół weterynaryjny).
Czytaj również: Jakie majtki dla psa?
Co ciekawe, najczęstsze powikłania dotyczą samej rany po kastracji psa, a ich przyczyną jest jej niewłaściwa pielęgnacja. Nie bez powodu zwierzak wraca do domu z kołnierzem albo zawiązywanym kubraczkiem – ich zadaniem jest zabezpieczenie miejsca rozcięcia przed lizaniem czy gryzieniem. Jeśli do tego dopuścisz, to może dojść do infekcji bakteryjnej albo usunięcia szwów przez zwierzaka, które będą wymagać ponownej interwencji weterynaryjnej.

Jak dbać o psa z raną po kastracji? Wskazówki dla każdego właściciela

Z uwagi na to, że kastracja jest przeprowadzana pod narkozą, to po powrocie do domu pies może zachowywać się dziwnie. Może być ospały, mieć problem z utrzymaniem równowagi czy załatwiać się pod siebie. Jest to całkowicie normalne i nie powinno budzić niepokoju. Dodatkowo w zależności od zaleceń, które otrzymasz od weterynarza, warto się wstrzymać z podaniem pokarmu. Zbyt wczesne jedzenie może skończyć się wymiotami albo zakrztuszeniem.
Co więcej, nie zdejmuj psu kołnierza albo kubraczka oraz regularnie sprawdzaj wygląd rany po kastracji. Zapewnij też zwierzakowi dużo spokoju i miejsce do odpoczynku, a jeśli będzie nerwowy – okaż mu zrozumienie i postaraj się mu pomóc, ponieważ najpewniej jest to spowodowane swędzeniem i szczypaniem gojącej się rany.
Pamiętaj, aby po zakończeniu okresu rekonwalescencji wprowadzić modyfikacje do diety psa. Czworonogi mają tendencję do tycia po kastracji, dlatego zadbaj o jego żywienie, aby nie przybrał na wadze.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka