Data modyfikacji:

Jak pozbyć się pcheł u psa? Domowe i skuteczne sposoby

Pchły u psa to problem, który dotyka wiele zwierzaków – i to nie tylko szczeniąt. Pchły są uciążliwe, powodują u psa ból i dyskomfort, a także mogą przyczyniać się do wielu poważniejszych problemów. Jak pozbyć się pcheł u psa? Dlaczego należy się z nimi rozprawiać, gdy tylko się pojawią? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym kompleksowym poradniku. Zapraszamy do lektury!
jak pozbyć się pcheł u kota

Jak pozbyć się pcheł u psa? Objawy pcheł i ich wygląd

Zastanawiasz się, jak pozbyć się pcheł u psa? Zanim odpowiemy na to pytanie, najpierw się zastanówmy, jak w ogóle rozpoznać, że twój czworonożny przyjaciel ma pchły.
Przede wszystkim regularnie sprawdzaj psią sierść. Pchła psia to niewielki owad o brązowym kolorze i wielkości do maksymalnie 6 mm. Często w sierści można zauważyć też odchody pcheł u psa. Niektórzy zauważają też jaja pcheł u psa – te najczęściej możemy spotkać na psich legowiskach, kocach czy zabawkach.
Drapanie – to kolejny zwiastun pasożyta. Niestety drapanie może się też pojawić w późniejszym stadium zapchlenia. Dlatego tak ważne jest, aby oglądać regularnie psią sierść. To pozwoli szybko wychwycić pasożyta i rozprawić się z nim zanim ten na dobre rozgości się u naszego czworonoga.
Często na skórze psa zaatakowanego pchłami pojawiają się również czerwone kropeczki w białej otoczce. To wynik ugryzienia przez pchłę.

Skąd się biorą pchły i dlaczego należy je zwalczać?

Pchły u psa przenoszą się szalenie łatwo i pies może złapać tego pasożyta dosłownie wszędzie! Po pierwsze, może złapać pchły po zabawie z obcym psem na spacerze. Zwierzę może zarazić się również od zwierzęcia dziko żyjącego, np. lisa, myszy czy królika. Nawet jeśli twój pies nie biega za taką zdobyczą, to już przebywanie zwierzęcia w tym samym miejscu wystarczy do złapania pcheł. Często w piwnicach domów swoje schronienie znajdują myszy. Wystarczy, że twój pies do niej zejdzie i może złapać pchłę. Pchły może przynieść też do domu właściciel zwierzęcia, np. na ubraniach lub butach.
Dlaczego pchły należy zwalczać jak najszybciej? Gdy pies ma pchły, to się drapie. Rozdrapywanie ran może z kolei prowadzić do zakażeń bakteryjnych lub stanów zapalnych. To przyczynia się do nadmiernej utraty sierści, a nawet do anemii zwierzęcia! Co więcej, pchła sama przenosi wiele różnych chorób, a gryząc psa, może go zainfekować. Czy wiesz, że pchła psia przenosi np. tasiemca?
Wiele osób obawia się także, że pchła przejdzie z psa na człowieka. Czy pchły z psa mogą przejść na człowieka? Z naukowego punktu widzenia nie. Dlaczego? Wyróżniamy 3 rodzaje pcheł – psią, kocią i ludzką. Pchła psia i kocia z powodzeniem może atakować i psy, i koty. Niezależnie od jej rodzaju i gatunku zwierzęcia będzie na nim żerować. Z kolei pchła psia i kocia nie przechodzi na człowieka. Może człowieka kąsać, ale nie będzie na nim bytować. Inaczej działa to w drugą stronę. Jeśli człowiek zarazi się pchłą ludzką, to ta może przejść na zwierzę i na nim żerować.

Pchły u psa – jak się ich pozbyć?

Jak skutecznie pozbyć się pcheł u psa? Istnieje na to kilka sposobów. Poniżej omawiamy każdy z nich i podpowiadamy, który jest najskuteczniejszy.

Wypierz psie rzeczy

Chcesz się pozbyć pcheł u psa? Musisz też się pozbyć ich z jego otoczenia. Przede wszystkim pierwszym krokiem jest wypranie psich rzeczy – koców, legowiska, ubranek, a czasem nawet obroży i smyczy, jeśli są materiałowe. To samo dotyczy też wszelkich materiałowych zabawek jak pluszaki. Wypierz wszystko dokładnie w pralce w 40–60 stopniach. Dopóki pies na dobre nie zwalczy pcheł, pierz psie rzeczy najlepiej raz w tygodniu. Pchły bardzo szybko się rozmnażają, a więc nie ma szans, aby zwalczyć je wszystkie po jednym praniu.

Wyczesz pchły z psiej sierści

Jednym ze sposób na pozbycie się pcheł jest wyczesywanie ich z sierści zwierzaka. W sklepach znajdziesz specjalne grzebienie do wyczesywania zwierzęcia. Nie zawierają one żadnych substancji chemicznych i tym sposobem możesz usunąć pchły w sposób mechaniczny. Jest to sposób całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy dla zwierzaka. Czy skuteczny? Z pewnością nie usuniesz tak od razu wszystkich pcheł. Należy zwierzaka wyczesywać codziennie, a zebrane pchły przenieść do wody – w niej się utopią. Ta metoda sprawdza się zwłaszcza na początku zapchlenia, kiedy zwierzak nie ma jeszcze zbyt wielu pasażerów na gapę. Niemniej jednak można łączyć ją z innymi metodami.

Roztwór wody z octem

Domowy sposób na pozbycie się pcheł to opryskanie zwierzaka wodą z octem. Taka mieszanka skutecznie zabija pchły. Najpierw poleca się wykąpać zwierzę. Podczas kąpieli część pcheł również zostanie zabita. Następnie należy spryskać psią sierść takim roztworem, a ten dokładnie wetrzeć w zwierzaka. Taką mieszankę należy pozostawić na zwierzaku do wyschnięcia. Później można ponownie zmoczyć zwierzę wodą i wypłukać pchły. Jak przygotować podobny roztwór? Wystarczy, że do 4 l letniej wody wlejesz 1 szklankę octu. Warto taką czynność powtórzyć kilka razy dla pełnej skuteczności.

Szampon na pchły

Możesz też sięgnąć po specjalne zwierzęce preparaty zwalczające pchły, np. szampony. Podczas takiej kąpieli nie należy jednak tylko umyć zwierzaka i wypłukać szampon. Preparat należy zostawić na zwierzaku na około 10–15 minut i dopiero po tym czasie go spłukać. Wówczas aktywne środki zawarte w takim szamponie będą miały szansę zadziałać. Uważaj, jeśli twój psiak jest alergikiem! Takie szampony mają silne działanie i mogą drażnić wrażliwą skórę psa alergika.

Spray na pchły

Oprócz szamponów w sklepach znajdziesz też specjalne środki przeznaczone dla zwierząt, które mają zabijać pchły. Są one skuteczne, ponieważ są mocno skoncentrowane, ale taka metoda walki z pchłami pochłania wiele czasu. Sierść zwierzaka należy spryskać bardzo dokładnie miejsce przy miejscu. Jest to czasochłonne, ale jeśli preparat jest dobrej jakości, to takie rozwiązanie może przynieść zadowalające efekty. Zwłaszcza jeśli jest połączone z kuracją szamponem i np. mechanicznym wyczesywaniem pcheł.

Tabletki na pchły

Takie preparaty na pchły znajdziesz w sklepach zoologicznych. Warto je rozważyć zwłaszcza wtedy, kiedy zapchlenie jest duże lub uciążliwe do zwalczenia. Wówczas środki farmakologiczne mogą pomóc. Takie tabletki należy stosować zgodnie z zaleceniami widocznymi na opakowaniu danego preparatu. Zazwyczaj dawkuje się je, patrząc na wagę zwierzaka. W razie problemów można się zgłosić do lekarza weterynarii.

Obroże przeciw pchłom

Jeśli już pozbędziesz się pcheł, warto wyposażyć psa w specjalną obrożę przeciw pchłom. Warto zakładać ją zwłaszcza podczas spacerów czy kontaktów z innymi zwierzakami. Pamiętaj jednak, że taka obroża nie pozbywa się pcheł, a jedynie im zapobiega.

Jak usuwać pchły u szczeniaka?

Tak samo jak u dorosłego zwierzaka. Jeśli jednak zapchlenie jest bardzo duże i widzisz, że szczeniak ma pchły od razu po tym, jak weźmiesz go do domu, to warto się udać na wizytę weterynaryjną. Lekarz oceni, jaki preparat będzie najbezpieczniejszy dla zwierzaka i zapewne poda specjalny środek, który szybko zwalczy niechcianego towarzysza.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.