Data modyfikacji:

Jak pozbyć się pcheł u psa – domowe sposoby

Jakie domowe sposoby na pchły są skuteczne? Które z nich działają, a których należy się wystrzegać? Poznaj popularne metody walki z pchłami u psów. Dowiedz się, jak leczyć i zapobiegać inwazji pcheł u psa.
jak pozbyć się pcheł u psa

Czy domowe sposoby na pchły u psa działają?

Niektóre z nich wykazują skuteczność działania przeciwko pchłom, ale na pewno nie wszystkie, dlatego zanim sięgniesz po różnego rodzaju olejki eteryczne, bursztyn dla psa czy spray domowej roboty z octem dla psa, warto poczytać o skuteczności danej metody.
Mając pchły w domu, należy działać rozsądnie i wybrać najlepszy sposób na ich unicestwienie. To nie jest czas na eksperymenty, należy jak najszybciej i najbardziej efektywnie usunąć pasożyty z ogniska domowego. Niestety, żadne domowe sposoby nie zastąpią preparatu przeciwko pchłom dobranego do wieku i masy ciała psa. Możesz jednak śmiało korzystać z domowych sposobów przeciwko pchłom, o ile nie stanowią one podstawy strategii przeciwko pchłom. 
Pamiętaj! Najważniejszym punktem w zwalczaniu i zapobieganiu inwazji pcheł jest odpowiednio dobrany preparat dla psa przeciwko pchłom.

Domowe sposoby na pchły u psa

Pranie w wysokiej temperaturze

Prać należy nie tylko posłanie psa, ale także dywany, poszewki na poduszki, koce i inne tkaniny, w których pchły mogą się znajdować. W zależności od rodzaju materiału, wybierz możliwie najwyższą temperaturę prania. Powtarzaj tę czynność przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Częste odkurzanie i mycie podłóg

Odkurzanie i pranie dywanów może nie być wystarczające. Warto dokładnie odkurzyć też całe mieszkanie, łącznie z najgłębszymi zakamarkami i szczelinami w parkiecie czy panelach. Wszystkie podłogi warto umyć przy pomocy wody z octem lub wody ze specjalnym preparatem przeciwko pchłom do czyszczenia powierzchni.

Sól w szczelinach podłóg

Wysuszające właściwości soli możesz wykorzystać także w walce z pchłami. Po odkurzeniu i umyciu podłóg możesz rozsypać sól w miejscach trudno dostępnych dla odkurzacza, w których podejrzewasz, że mogą znajdować się jaja, larwy lub dorosłe osobniki.

Obroża z bursztynem przeciwko pchłom dla psa

To popularny gadżet, w którego magiczne działanie wciąż wiele psich opiekunów wierzy. Naukowcy i lekarze weterynarii apelują jednak, by nie dać się nabrać na chwyty marketingowe, ponieważ przeciwpchelne działanie bursztynu nigdy nie zostało potwierdzone.

Codzienne czesanie sierści psa

To świetny sposób na szybkie wykrycie inwazji pcheł. Podczas czesania możesz znaleźć nie tylko same pchły, ale także pozostałości po nich. Czarne kropeczki przy skórze mogą być odchodami pcheł. Jeśli chcesz je odróżnić od zwykłego brudu, warto zebrać je na wacik kosmetyczny i rozetrzeć delikatnie po zwilżeniu za pomocą kilku kropel wody. 

Olejki eteryczne przeciwko pchłom dla psa

Olejek lawendowy przeciwko pchłom dla psa czy olejek cytrynowy mogą pomóc w walce z pchłami, ale na pewno nie mogą być podstawą zwalczania inwazji pasożytów. Zwróć szczególną uwagę, by użyć nieznaczną ilość olejku. Większa ilość produktu może podrażnić skórę pupila.

Oliwa z oliwek przeciwko pchłom dla psa

Możesz wetrzeć oliwę w skórę psa i umyć go za pomocą dobrego szamponu dla psów po kilku godzinach. Tłusta oliwa na pewno utrudni pasożytom poruszanie się i żerowanie na psie, ale czy unicestwi je? Raczej nie.

Kąpiel psa w szamponie przeciw pchłom

W sklepach zoologicznych dostaniesz wiele różnych szamponów, których producenci zapewniają, że działają przeciwko pchłom. Czy tak jest naprawdę? Trudno powiedzieć. Takie produkty na pewno warto stosować jako dodatek do profilaktyki przeciwpchelnej, od czasu do czasu, ale nie jako zamiennik podstawowych produktów przeciwko pchłom (kropli, tabletek czy obroży).
Jeśli twój pies ma pchły, to warto po takiej kąpieli wyczesać je z sierści pupila za pomocą grzebienia z gęsto ułożonymi wypustkami. Swoją uwagę skup na pewno w okolicy szyi, uszu, na pachwinach i brzuchu – to tam najczęściej żerują pchły.

Spray z octem dla psa

Spray z dodatkiem octu możesz użyć na sierść po wykąpaniu pupila. Czy będzie on działał? Trudno powiedzieć. Być może odstraszy on pchły od twojego pupila, ale na pewno ich nie zabije i stosowanie takiego sprayu nie unicestwi wszystkich pcheł, które znajdują się na psie lub w środowisku.

Co jest najlepsze przeciwko pchłom dla psa?

Obroża przeciwko pchłom dla psa

To bardzo dobry produkt, który działa od 1 aż do 9 miesięcy (w zależności od producenta). Istnieją obroże wodoodporne i takie, które należy zdejmować na czas kąpieli czworonoga.
  • Płyn do wylania na skórę (typu spot-on)

    Należy go zaaplikować bezpośrednio na skórę pupila w okolicy karku lub zadu, czyli w miejscach, w których pies nie będzie w stanie anatomicznie wylizać. Zaleca się, by przez pierwsze 2–3 godziny po zaaplikowaniu środka nie głaskać pupila w miejscu wylania płynu i nie kąpać go przez 2–3 dni po aplikacji preparatu. Taki płyn działa od 1 do 6 miesięcy w zależności od producenta.

    Tabletka przeciwko pchłom i kleszczom dla psa

    Taki produkt dostaniesz w placówkach weterynaryjnych. Jego działanie polega na ochronie nie tylko przed pasożytami zewnętrznymi, ale też przed niektórymi pasożytami wewnętrznymi. Działa około pół roku (w zależności od producenta).

    Szampon przeciwko pchłom

    Sprawdzi się jako dodatkowy element profilaktyki przeciwko pchłom, ale nie może być jej podstawą. Kąpiel w takim szamponie zaleca się przede wszystkim psom, które cierpią na alergiczne pchle zapalenie skóry.

    Spray przeciwko pchłom

    Może być stosowany na skórze psa lub w środowisku. Podobnie jak szampon dla psa, spray nie może być stosowany jako podstawa profilaktyki przeciwko pchłom. Warto po niego sięgnąć raz na kilka miesięcy lub tygodni, jeśli twój pupil miał pchły w przeszłości.
    Zdjęcie: Envato Elements