Data publikacji:

Jak schłodzić psa? Sposoby na upał

Czy można polać psa wodą w upały? Jak schłodzić psa w efektywny i bezpieczny sposób? Dowiedz się, jak można schłodzić psa w bezpieczny sposób w warunkach domowych. Jaka jest różnica między gorączką a przegrzaniem się organizmu? Poznaj sprawdzone sposoby na obniżenie temperatury ciała czworonoga.
jak schłodzić psa

Jak schłodzić psa w upalne dni?

Mata chłodząca dla psa

Na rynku dostępnych jest wiele mat chłodzących. Większość z nich zaczyna działać w momencie kontaktu z ciałem pupila. Koniecznie zapoznaj się ze specyfiką maty chłodzącej dla psa, którą masz na oku.

Okłady z ręczników dla psa

Namocz ręczniki w chłodnej wodzie, usuń jej nadmiar, wykręcając go nieco i przykładaj do skóry psa. Zmieniaj ręczniki co około 20–30 minut.

Chłodzenie psa wodą 

Możesz polać psa chłodną (ale nie zimną) wodą na zewnątrz lub schłodzić go pod prysznicem albo w wannie.

Znajdź mu miejsce w cieniu

Znajdź mu miejsce w zaciemnionym miejscu, najlepiej przewiewnym. Ważne, żeby pies czuł się w nim bezpiecznie.

Strzyżenie lub wyczesywanie sierści

Sprawdzi się, jeśli twój pies ma bardzo gęste futro z obfitym podszerstkiem. Obumarły podszerstek warto wyczesać i ewentualnie przystrzyc sierść. 

Zadbaj o nawodnienie psa

Twój pies musi mieć stały dostęp do wody pitnej. To szczególnie ważne w upały.

Mrożone zabawki dla psa

Możesz też włożyć ulubione gryzaki pupila do zamrażarki na kilka godzin i dać je pupilowi do gryzienia i żucia, gdy się schłodzą.

Basen dla psa

To świetne rozwiązanie dla psów, które uwielbiają wodę. Najlepszy będzie basen przeznaczony dla psów. Jest on zdecydowanie bardziej wytrzymały niż ten dla dzieci. 

Leki przeciwgorączkowe?

Nie stosuje się ich raczej w przypadku przegrzania organizmu. Sprawdzą się za to w przypadku gorączki. Uwaga! Nie stosuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Chcąc pomóc, możesz bardzo łatwo zaszkodzić swojemu pupilowi. Lekami z wyboru zawsze są te, których zadaniem jest usunięcie przyczyny gorączki.

Jaką temperaturę musi mieć pies?

Temperatura ciała psów waha się między 37,4°C a 39°C. Psy z natury mają wyższą temperaturę ciała od ludzi. Stąd, jeśli wydaje ci się, że twój pies ma wyższą temperaturę ciała od ciebie, nie oznacza to najprawdopodobniej nic niepokojącego.

Gorączka a przegrzanie organizmu – jaka jest różnica?

O gorączce mówi się, gdy dochodzi do zmiany punktu nastawczego w podwzgórzu, które znajduje się w centralnym układzie nerwowym. Podwzgórze dostaje sygnał, by podwyższyć temperaturę ciała pupila. 
Przegrzanie organizmu to podwyższenie temperatury ciała psa bez angażowania w ten proces podwzgórza. Przyczyną hipertermii u psa może być wówczas silny stres, wysiłek fizyczny lub np. pobyt w nagrzanym samochodzie w upalny dzień. Temperatura ciała psa powinna wrócić do normy po usunięciu przyczyny przegrzania. Nie oznacza to niestety, że hipertermia nigdy nie jest niebezpieczna.
Uwaga! Przegrzanie organizmu (hipertermia) może doprowadzić do udaru cieplnego, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia psów.

Jak schłodzić psa w samochodzie?

Nie jest to trudne, jeśli masz samochód z klimatyzacją. Wystarczy ją po prostu włączyć i poczekać kilka, kilkanaście minut. Jeśli klimatyzacja nie działa lub nie masz jej w samochodzie, to warto otworzyć okna, by zrobić przeciąg. Zasłoń też okna, jeśli promienie słońca padają na psa. Możesz też próbować schłodzić psa mokrymi ręcznikami. Pamiętaj, by co około 2 godziny robić postój. Twój pies musi mieć dostęp do wody nawet w podróży, by się nie odwodnić w upalne dni.
Warto wcześniej przygotować samochód przed podróżą z psem. Wystarczy, że zamkniesz wszystkie okna i drzwi oraz włączysz sprawnie działającą klimatyzację. To powinno wystarczyć, by obniżyć temperaturę w aucie o przynajmniej o kilka stopni. 
Warto stosować matę chłodzącą podczas każdej podróży w samochodzie.

Jak zmierzyć temperaturę psu?

Chcesz lub musisz zmierzyć temperaturę psa? W pierwszej kolejności przygotuj się do tego. Zorganizuj drugą osobę, która będzie mogła trzymać pupila, gdy będziesz mierzyć temperaturę. Przygotuj termometr, środek poślizgowy i ewentualnie foliową nakładkę na termometr, jeśli taką posiadasz. 
Załóż psu kaganiec lub kołnierz, jeśli obawiasz się, że pupil może cię ugryźć pod wypływem stresu. Namocz końcówkę termometru w wazelinie, parafinie lub w innym bezpiecznym środku poślizgowym. Odchyl ogon psa i delikatnie włóż końcówkę termometru do odbytu. Przygotuj się na to, że pupil może zareagować w momencie wkładania termometru do odbytu – może gwałtownie poruszyć się, może się wyrywać, próbować cię ugryźć lub szczekać. Staraj się nie wykonywać dodatkowych ruchów i trzymaj termometr w tej samej pozycji. Wyjmij termometr, gdy ten da sygnał, że pomiar został zakończony. Odczytaj wynik i umyj termometr.
Jeśli uważasz, że wynik pomiaru jest niewiarygodny, to warto powtórzyć badanie. 
Nie masz pewności, czy wynik jest prawidłowy? Najlepiej skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Jeden telefon wystarczy, by się upewnić, że wszystko jest w porządku. 

Wysoka temperatura u psa – kiedy należy szukać pomocy u lekarza weterynarii?

Od razu, gdy stwierdzisz lub nawet zaczniesz podejrzewać, że twój pies ma podwyższoną wewnętrzną temperaturę ciała. W pierwszej kolejności warto porozmawiać z weterynarzem lub doświadczonym technikiem weterynarii, który może coś doradzić. Jeśli twój pupil ma inne niepokojące objawy, jakie jak osłabienie, drgawki, ślinienie się itp., to warto od razu udać się do zaprzyjaźnionego gabinetu weterynaryjnego na wizytę. 
Wysoka temperatura u psa nie musi, ale może być niebezpieczna dla zdrowia i życia twojego czworonoga, dlatego nie wolno jej lekceważyć. 
Zdjęcie: Envato Elements