Data modyfikacji:

Pielęgnacja shih tzu – jak wykonać prawidłową pielęgnację shih tzu?

Shih tzu to psy, które idealnie nadają się na towarzyszy, są niewielkie, przyjazne i łagodne. Ich charakterystyczną cechą są bujne, długie włosy, które wymagają starannej pielęgnacji. Shih tzu trzeba regularnie kąpać, wyczesywać i strzyc, a to tylko część obowiązków opiekuna. Zanim zamieszka z tobą mały przyjaciel, weź pod uwagę, że dbanie o te urocze psiaki jest czasochłonne i wymaga systematyczności.
pielęgnacja shih tzu

Kompleksowa pielęgnacja psa shih tzu

Marzysz o miękkim i sympatycznym przyjacielu, którego możesz wszędzie zabierać ze sobą? Shih tzu sprawdzi się w tej roli doskonale. Jednak zanim zdecydujesz się przygarnąć psiaka pod swój dach, zastanów się, czy wystarczy ci czasu i chęci, żeby podołać wszystkim obowiązkom związanym z troską o długowłosego zwierzaka. Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja shih tzu?
Obejmuje częste kąpiele, czesanie i usuwanie niepotrzebnych włosków. Ważna jest również stała kontrola stanu uszu i oczu oraz szczotkowanie zębów. Wszystkie te obowiązki mają na celu utrzymanie zwierzaka w dobrym zdrowiu i kondycji, zapewniają mu także perfekcyjny wygląd. Zadbany shih tzu długo może cieszyć się idealną formą i być prawdziwym wulkanem energii.

Pielęgnacja włosów shih tzu – kąpiel

Shih tzu są psami aktywnymi, a w czasie swoich dynamicznych zabaw zbierają z otoczenia wszelkie zanieczyszczenia. Z tego względu kąpiel psiaka nie powinna następować rzadziej niż raz na dwa tygodnie, często konieczna jest nawet co tydzień. Do jej przeprowadzenia konieczne są specjalne szampony i odżywki dla psów. Nigdy nie powinno się używać kosmetyków przeznaczonych dla ludzi, ponieważ mają inne pH, mogą podrażniać skórę zwierzęcia lub powodować alergie, a dodatkowo ich silny zapach jest niekorzystny dla psów.
Przed kąpielą włosy należy dokładnie wyczesać, co pozwoli wstępnie pozbyć się największych zabrudzeń i ułatwi późniejsze zapanowanie nad fryzurą. Następnie na wilgotne włosy nakłada się szampon oczyszczający i delikatnie go wmasowuje, uważając jednocześnie na powstawanie kołtunów. Ostatnim etapem mycia będzie nałożenie odżywki i delikatne rozczesywanie. Po spłukaniu wszystkich kosmetyków włosy nadal należy szczotkować, jednocześnie podsuszając je suszarką. Uważaj na zbyt gorące powietrze, które mogłoby poparzyć skórę.

Czesanie shih tzu

Najlepiej jest czesać swojego długowłosego przyjaciela każdego dnia. W ten sposób unikniesz powstawania uciążliwych dla psa i opiekuna kołtunów, których wyczesywanie jest męczące dla obu stron. Potrzebne będą metalowy grzebień i szczotka – idealna będzie dwustronna, posiadająca metalowe włoski z jednej i miękkie włosie z drugiej strony.
Żeby pielęgnacja shih tzu była jeszcze skuteczniejsza, przed przystąpieniem do rozczesywania między kąpielami spryskaj włosy płynem w sprayu, który znacznie ułatwi tę czynność, zabezpieczy włos przed uszkodzeniami i zmniejszy ryzyko nieprzyjemnego ciągnięcia. Następnie wyczesz łapy i brzuch, tułów, ogon i dopiero na końcu głowę. Kiedy zakończysz cały proces, konieczne jest jeszcze czesanie włosów na całym ciele miękką stroną szczotki.

Strzyżenie i układanie włosów shih tzu

Strzyżenie jest ważnym elementem pielęgnacji shih tzu, nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Duże znaczenie ma zwłaszcza troska o okolice oczu, uszu i pupy. Letni upał jest dla psów szczególnie uciążliwy, dlatego podczas ciepłych pór roku wielu opiekunów decyduje się na krótkie cięcia. Zabiegi można wykonywać samemu w domu za pomocą maszynki lub specjalnych nożyczek. Najbezpieczniejsze są jednak regularne wizyty w profesjonalnym salonie groomerskim.
Fryzurą możesz z łatwością zmieniać wygląd shih tzu. Możliwe jest przycięcie włosów na całym ciele na podobną długość lub pozostawienie puszystych włosów wokół głowy. W efekcie pies może przypominać szczeniaka, pluszową zabawkę lub zyskać grzywę podobną do lwiej. Włosy wokół oczu trzeba systematycznie podcinać, żeby nie przeszkadzały i nie doprowadziły do podrażnień; można je również związywać w kucyk. Do upinania wykorzystuj gumki silikonowe i lateksowe. Pupila możesz również dodatkowo przystroić w stylową kokardę.

Shih tzu – pielęgnacja oczu, uszu i zębów

Psy tej rasy mają charakterystyczny spłaszczony pyszczek, co może wiązać się ze zwężonymi kanalikami łzowymi. W takim przypadku konieczna jest codzienna staranna pielęgnacja oczu shih tzu. Nawet jeżeli pies nie ma takiej przypadłości, o tę wrażliwą część ciała trzeba dbać w szczególny sposób, pilnując, by nie dostawały się do niej włosy i by oczy zawsze były czyste.
Przemywanie najlepiej wykonywać przy pomocy soli fizjologicznej, przegotowanej wody lub specjalnych preparatów; lepiej nie używać naparów ziołowych, które mogą działać drażniąco. U shih tzu codzienną pielęgnację oczu można ułatwić, pozbywając się włosków z ich kącików.
Stan uszu należy kontrolować co kilka tygodni, choć najlepiej wyrobić sobie nawyk robienia tego podczas innych zabiegów pielęgnacyjnych. Wszelkie odstępstwa od normy, takie jak wydzielina czy swędzenie, trzeba zgłosić lekarzowi weterynarii. Z uszu należy też regularnie usuwać włoski, żeby zachować drożność kanałów słuchowych. Zęby muszą być regularnie czyszczone specjalną szczoteczką i pastą, ponieważ psy ras miniaturowych są bardzo narażone na choroby zębów i dziąseł.

Pielęgnacja shih tzu szczeniaka

Czy pielęgnacja szczeniaka shih tzu różni się od zajmowania się dorosłym psem? Z maluchem trzeba postępować wyjątkowo delikatnie, jednak konieczne jest systematyczne przyzwyczajanie go do niezbędnych zabiegów. Pierwsza kąpiel szczeniaka shih tzu może nastąpić po zakończeniu kwarantanny poszczepiennej.
Około 6.–9. miesiąca życia następuje wymiana okrywy włosowej na dorosłą. Nie oznacza to jednak wypadanie, a stopniową zmianę struktury włosów shih tzu. Pielęgnacja szczeniaka w tym okresie powinna skupiać się na bardzo częstym czesaniu. Można również wcierać we włosy tłustą odżywkę, by zmniejszyć ryzyko powstawania kołtunów.
Zdjęcie: IciakPhotos/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym