Data modyfikacji:

Jaka będzie najlepsza karma dla psów małych ras?

Mokra czy sucha karma dla małego pieska? Jak często karmić psy małych ras? Sprawdź, czym się kierować, wybierając najlepszą karmę dla małego czworonoga. Poznaj wady i zalety mokrych i suchych karm dla psów.

karma dla psa

Cechy najlepszej karmy dla małego psa:

  • Wysoka zawartość białka – czy wiesz, że wszystkie psy z włosami, czyli yorkshire terrier, shih tzu czy maltańczyki, zużywają aż 30% więcej białka na utrzymanie okrywy włosowej w dobrej kondycji w porównaniu do psów innych ras z normalną sierścią? Między innymi także dlatego wiele psów małych ras potrzebuje wysokiej zawartości białka w karmie. Wybierając tę najlepszą karmę dla psa, upewnij się, że mięso znajduje się na pierwszej pozycji w składzie produktu.
  • Dodatek błonnika pokarmowego – dzięki temu poprawia pracę układu pokarmowego, chroniąc układ pokarmowy przed biegunkami czy zaparciami. To szczególnie istotne, jeśli masz buldoga francuskiego, angielskiego, mopsa lub przedstawiciela innych ras brachycefalicznych, czyli krótkoczaszkowych. Psy z krótkim pyskiem często cierpią na różne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
  • Prawidłowy stosunek wapnia do fosforu – to w wielu przypadkach kwestia indywidualna, którą zweryfikować może sprawdzenie poziomu fosforu w organizmie psa, ale można przyjąć, że stosunek około 1,8:1 wapnia do fosforu w karmie jest stosunkiem pożądanym.
  • Pełnowartościowa – czyli zawiera wszystkie składniki niezbędne do funkcjonowania i rozwijania się organizmu psa (białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, mikro- i makroelementy itd.) w odpowiednich proporcjach do rasy i wieku pupila.
  • Dostosowana do trybu życia i wieku psa – chodzi tutaj zarówno o strukturę karmy, jak i jej skład. Kawałki pokarmowe powinny być na tyle małe, by małe pieski mogły je chwycić bez większych trudności. Psy ras aktywnych, np. terriery, które są bardzo aktywne w ciągu dnia, potrzebują większej dawki kalorii w porównaniu do chihuahua, które raczej nie są bardzo aktywne. Pamiętaj, by nie podawać małym psom karmy dla szczeniąt, ponieważ dorosłe psy i szczenięta mają zupełnie inne zapotrzebowania kaloryczne.
  • Ogólnodostępna – czyli powinna być dostępna w przynajmniej kilku sklepach internetowych lub w najbliższej przychodni weterynaryjnej. To ważne, ponieważ czasem, przez nieuwagę, możesz nie zauważyć, że karma się skończyła. Każda nagła zmiana na inną karmę może się skończyć nagłymi objawami ze strony układu pokarmowego.

Ranking suchej karmy dla małych psów

Dawka karmy dla małego psa. Ile je mały pies?

To pytanie często pojawia się na forach internetowych i w gabinetach weterynaryjnych. Najlepsze, co możesz zrobić dla swojego psa, to sprawdzić, ile dokładnie waży, a następnie dostosować się do zaleceń producenta dotyczących dawkowania produktu. Jeśli na opakowaniu znajduje się informacja, że dzienna dawka pokarmu danej karmy dla psa o masie ciała 8 kg wynosi 65 g, to oznacza, że 65 g danej karmy musisz rozdzielić na 2-3 posiłki w ciągu dnia.

Uwaga! Zwróć uwagę, by w dawce pokarmowej uwzględnić także wszystkie przysmaki dla psa. Nie mogą być one dodatkową dawką kalorii. Muszą zostać uwzględnione w dziennym bilansie kalorii.

Jak często karmić małego psa?

To wszystko zależy od jego wieku, twojej dyspozycyjności i stanu zdrowia pupila. Dorosłego zdrowego psa małej rasy warto karmić 2-3 razy dziennie, ale małymi porcjami. Ze względu na ryzyko wystąpienia otyłości, zaleca się karmić pupila o stałych porach, dokładnie wyliczoną dawką pokarmową odpowiednią do psa o danej masie ciała. Stały dostęp do karmy nie jest dobrym pomysłem, bo pies może przyjmować zbyt dużą dawkę kalorii, co kończy się problemami z nadwagą lub otyłością.

Jeśli nie jesteś w stanie karmić pieska w ciągu dnia ze względu na swoją pracę, dobrym pomysłem może okazać się zakup samootwierającej się miski dla psa. Wystarczy ustawić na timerze daną godzinę, o której pupil powinien otrzymać posiłek. Dzięki temu czworonóg będzie dostawał posiłki o tych samych, stałych godzinach.

Najlepsza mokra karma dla psów małych ras

Karma dla małych psów – mokra czy sucha?

Oba rodzaje karmy mają wady i zalety. Najlepsza wydaje się być dieta mieszana, która uwzględnia zarówno mokrą, jak i suchą karmę. To od ciebie i twojego pupila zależy, w jakich proporcjach chcesz używać obu rodzajów pożywienia.

Ze względu na zwiększoną tendencję małych psów do odkładania się kamienia nazębnego, zasadne wydaje się uwzględnienie przewagi karmy suchej nad mokrą w codziennej diecie pupila. Mokrą karmę można wykorzystać jako przysmak nagrodę, np. w zabawkach typu kula smakula (np. kong dla psa).
Mokra karma dla małego psa zawiera więcej wody (aż około 80%), co jest bardzo istotne w przypadku psów z problemami nefrologicznymi. Takie czworonogi często powinny otrzymywać dużo płynów w ciągu dnia, a jeśli nie piją chętnie wody samodzielnie, to warto tę wodę dostarczać im z pożywieniem.
Sucha karma dla małego psa jest wysokokaloryczna. Pęcznieje nieco w przewodzie pokarmowym, co daje uczucie sytości, ale wszystkie łakomczuchy, w szczególności psy po kastracji, powinny spożywać dokładnie tyle, ile zaleca producent lub lekarz weterynarii.

Pamiętaj! Jeśli twój pupil nie zjadł wszystkiego z miseczki w ciągu pól godziny od podania posiłku, to takie jedzenie należy wyrzucić, a miskę dokładnie umyć. To ważne, szczególnie jeśli twój pupil ma skłonność do zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, a ty karmisz go mokrą karmą, która szybciej się psuje ze względu na wysoką zawartość wody.