Mokra czy sucha karma dla małego pieska? Jak często karmić psy małych ras? Sprawdź, czym się kierować, wybierając najlepszą karmę dla małego czworonoga. Poznaj wady i zalety mokrych i suchych karm dla psów.
To pytanie często pojawia się na forach internetowych i w gabinetach weterynaryjnych. Najlepsze, co możesz zrobić dla swojego psa, to sprawdzić, ile dokładnie waży, a następnie dostosować się do zaleceń producenta dotyczących dawkowania produktu. Jeśli na opakowaniu znajduje się informacja, że dzienna dawka pokarmu danej karmy dla psa o masie ciała 8 kg wynosi 65 g, to oznacza, że 65 g danej karmy musisz rozdzielić na 2-3 posiłki w ciągu dnia.
Uwaga! Zwróć uwagę, by w dawce pokarmowej uwzględnić także wszystkie przysmaki dla psa. Nie mogą być one dodatkową dawką kalorii. Muszą zostać uwzględnione w dziennym bilansie kalorii.
To wszystko zależy od jego wieku, twojej dyspozycyjności i stanu zdrowia pupila. Dorosłego zdrowego psa małej rasy warto karmić 2-3 razy dziennie, ale małymi porcjami. Ze względu na ryzyko wystąpienia otyłości, zaleca się karmić pupila o stałych porach, dokładnie wyliczoną dawką pokarmową odpowiednią do psa o danej masie ciała. Stały dostęp do karmy nie jest dobrym pomysłem, bo pies może przyjmować zbyt dużą dawkę kalorii, co kończy się problemami z nadwagą lub otyłością.
Jeśli nie jesteś w stanie karmić pieska w ciągu dnia ze względu na swoją pracę, dobrym pomysłem może okazać się zakup samootwierającej się miski dla psa. Wystarczy ustawić na timerze daną godzinę, o której pupil powinien otrzymać posiłek. Dzięki temu czworonóg będzie dostawał posiłki o tych samych, stałych godzinach.
Oba rodzaje karmy mają wady i zalety. Najlepsza wydaje się być dieta mieszana, która uwzględnia zarówno mokrą, jak i suchą karmę. To od ciebie i twojego pupila zależy, w jakich proporcjach chcesz używać obu rodzajów pożywienia.
Pamiętaj! Jeśli twój pupil nie zjadł wszystkiego z miseczki w ciągu pól godziny od podania posiłku, to takie jedzenie należy wyrzucić, a miskę dokładnie umyć. To ważne, szczególnie jeśli twój pupil ma skłonność do zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, a ty karmisz go mokrą karmą, która szybciej się psuje ze względu na wysoką zawartość wody.