Jak kąpać psa? Poznaj rodzaje szamponów dla psów i wybierz ten, który najlepiej sprosta twoim oczekiwaniom. Sprawdź, jaki szampon dla psa jest skuteczny i dlaczego szampon dla psów na pchły nie jest dobrym wyborem.
Jako właściciel czworonoga musisz wiedzieć, jak dbać o psa. Jednym z elementów, o których musisz pamiętać, są regularne kąpiele. Czy psa możesz kąpać szamponem dla ludzi?
Absolutnie nie! Skóra psów ma zupełnie inne pH, dlatego czworonogi po wykąpaniu takim szamponem mogą mieć podrażnioną skórę. Lepiej wydać te kilkanaście złotych na produkt przeznaczony dla psów, niż później borykać się z zapaleniem skóry lub objawami alergii.
Najlepszy szampon dla psa to taki dobrany do potrzeb twojego pupila. Podobnie jak w wypadku ludzi u psów również konieczne jest wybranie właściwego produktu. Nie wiesz, jaki kosmetyk dla czworonoga wybrać? Przeczytaj nasz poradnik.
Z problemem nadmiernego wypadania włosów lub sierści zmagają się też czworonogi. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Warto skonsultować ten problem z lekarzem weterynarii. Być może konieczna będzie zmiana diety lub wprowadzenie suplementów diety.
Warto też zmienić szampon dla psa na taki, który będzie zapobiegał wypadaniu włosów i jednocześnie będzie stymulował je do wzrostu. W składzie takiego szamponu powinna znaleźć się prowitamina B5, a także wyciąg z szałwii, rozmarynu lub pokrzywy.
Szampony dla szczeniąt zawierają łagodne substancje myjące, które nie podrażniają wrażliwej skóry czworonogów. Zawierają substancje wygładzające i pielęgnujące włosy oraz składniki, które nawilżają ich skórę, np. ekstrakt z aloesu czy mleczko bawełniane. W składzie wielu z nich znajdziesz też D-panthenol, który stymuluje włosy do wzrostu i działa ochronnie na skórę pupili.
Możesz też kupić gotowy produkt przeznaczony dla danej rasy – np. szampon dla yorkshire terrier – lub dla grupy ras: szampon dla psów miniaturowych, szampon dla psów z włosami lub dla psów średniej wielkości.
Produkt jest przeznaczony dla psów z białą sierścią. Ma właściwości wybielające, dzięki obecności w składzie ekstraktu z rumianku i soku z cytryny, czyli produktów naturalnych. Preparat jest bezpieczny w stosowaniu, nie podrażnia wrażliwej skóry psów i można go z powodzeniem stosować u wszystkich psów z jasną sierścią.
To dobry produkt, który można stosować jako element profilaktyki przeciwko pasożytom zewnętrznym lub wtedy, gdy pchły już są na psie. Niestety jego skuteczność nie jest tak wysoka jak obroży przeciwpchelnej, preparatów do wylania na skórę (typu spot-on) lub tabletek do połknięcia przeciwko pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym, dlatego nie może być stosowany samodzielne.
Szampon jest przeznaczony do stosowania u psów z zakażeniami bakteriami gram-dodatnimi i gram-ujemnymi oraz zakażeniami grzybiczymi. Produkt zawiera łagodne środki myjące, nie zawiera barwników ani substancji zapachowych. Składnikiem aktywnym jest ketokonazol.
Szampon należy stosować jako element wspomagający w terapii łojotoku suchego (łupieżu), nadmiernego łuszczenia się, zaczerwienień na skórze i świądu skórnego. Substancją czynną jest selen, który wykazuje właściwości keratolityczne i keratoplastyczne.
Produkt jest polecany dla psów w czasie terapii zakażeń bakteryjnych, grzybiczych lub mieszanych. Wśród składników aktywnych należy wyróżnić jodofory i lanolinę. Szampon sprawdzi się zarówno dla psów z ciężkimi dermatozami, jak i dla tych ze zmianami łagodnymi.
Świąd jest najsilniej wyrażonym objawem alergii u psów. Czworonogi drapią się, często nawet podgryzają, a to wszystko może doprowadzić do miejscowego uszkodzenia skóry. Szampon dla psa z alergią powinien być łagodny. W składzie powinny się znaleźć aloes i olejek z drzewa herbacianego.
Taki szampon, niestety, nie leczy alergii, a jedynie łagodzi jej objawy: zmniejsza świąd, daje ukojenie i jednocześnie zapobiega zakażeniu rany powstałej wskutek drapania, ale nie może być stosowany jako jedyny element terapii. Jeśli podejrzewasz, że twój pies ma alergię, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
To dobry szampon dla psa z atopowym zapaleniem skóry, uczuleniem na pchły oraz dla psów z innymi typami alergii.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Lekarze weterynarii zalecają, by kąpać psy w razie potrzeby. Psy, które śpią z domownikami w łóżku, powinny być kąpane częściej niż te, które nie mają wstępu na łóżko i kanapę.
W praktyce oznacza to, że możesz kąpać psa raz w tygodniu lub częściej, raz w miesiącu lub raz na kilka miesięcy. Ważne, by używać do tego produktów przeznaczonych dla psów i dokładnie wysuszyć psu uszy po każdej kąpieli.