Data modyfikacji:

Jak karmić szczeniaka? Sprawdzone sposoby. Poradnik dla właścicieli

Macie w domu nowego czworonożnego przyjaciela i zastanawiacie się, jak karmić szczeniaka? Zapraszamy do naszego kompleksowego poradnika. Podpowiadamy w nim, jakie żywienie jest najlepsze dla małego psiaka i dlaczego oraz jak często szczeniak powinien jeść.
jak karmić szczeniaka

Jak karmić szczeniaka? O tym musisz pamiętać!

Zastanawiasz się, jak karmić szczeniaka? Właśnie dla ciebie jest ten poradnik. Zacznijmy w nim od kwestii najważniejszych - zasad, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz prawidłowo żywić szczeniaka.

Brak stałego dostępu do miski z jedzeniem

Podstawowy błąd wielu właścicieli psów i szczeniaków, to ciągły dostęp do miski pełnej jedzenia. Zwierzę, nawet mały szczeniak, powinno jeść o określonych porach. To pozwala zachować rutynę, która w życiu zwierzęcia jest szalenie ważna i dba o jego bezpieczeństwo. Wyznacz więc kilka pór posiłków. Dobierz je też do tego, jak często twój szczeniak musi jeść - o tym opowiadamy więcej w dalszej części artykułu. Wychodzisz na cały dzień do pracy? Kup miski z podajnikiem karmy. To miski automatyczne, które otwierają się o konkretnej porze i serwują zwierzakowi jedzenie.

Podgrzej jedzenie

Zwierzęta nie lubią jeść zimnego jedzenia. Dlatego jeśli możesz, podgrzej je. Mowa oczywiście o karmach mokrych i diecie BARF (o tym opowiadamy więcej w dalszej części artykułu).
zwierzaki2023_DH

Zachowaj ciąg łowiecki

Każdy psiak, zarówno dorosły, jak i szczeniak, ma swoje łowieckie potrzeby. Ich zaspokajanie pozytywnie wpływa na codzienne samopoczucie zwierzęcia. Zachowanie ciągu łowieckiego jest niezbędne, jeśli chcemy, aby nasze zwierzę było szczęśliwe. Ale dlaczego wspominamy o ciągu łowieckim przy okazji rozmowy o karmieniu szczeniaka? Ponieważ ciąg łowiecki i jedzenie jest ze sobą ściśle powiązane.
Ciąg łowiecki psa składa się z tropienia, wypatrywania, podchodzenia, pogoni, chwycenia i rozszarpywania. W tym łańcuchu posiłek jest zawsze na końcu. Przed posiłkiem musisz więc bawić się i ćwiczyć ze swoim psem. A na samym końcu cyklu, podać zwierzakowi jedzenie. Zastanawiasz się, jakie zabawy i ćwiczenia wykonywać z psem, aby zaspokoić cykl łowiecki i jego instynkty? Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego filmiku.

Nie mocz suchej karmy

Słyszeliście, że suchą karmę należy zwierzakowi moczyć, ponieważ ten może mieć problem z pogryzieniem granulek? Nic bardziej mylnego! Nawet mały szczeniak świetnie poradzi sobie z większymi kawałkami suchej karmy. A moczenie karmy to zły pomysł i idealne środowisko do rozwoju bakterii. Gdy namoczona sucha karma, która jest pełna węglowodanów leży kilka godzin w misce, to zaczynają namnażać się w niej bakterie. Zwłaszcza, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa. Nigdy więc tego nie rób.

Kupowanie karm przeznaczonych dla szczeniaków

Kolejny MIT! Karmy z napisem "Junior" czy "Dla szczeniąt" to jedynie chwyt marketingowy. Mały szczeniak może jeść dokładnie to samo, co dorosły pies. Wystarczy, że ukończy 4. tydzień życia. Do tego czasu szczenię pije tylko mleko. Później można zacząć podawać mu po trochu karmę.

Po otrzymaniu szczeniaka, nie zmieniaj drastycznie modelu żywienia

A przynajmniej nie od razu. Przez jakiś czas szczeniak powinien przyjmować te posiłki, które miał podawane w hodowli lub schronisku. Stopniowo należy wprowadzać nowe modele żywieniowe. Dlaczego? Aby nie skończyło się to dla psiaka problemami ze strony układu pokarmowego.
Istnieją jednak pewne sytuacje, kiedy możemy pominąć tę zasadę - jeśli pies u poprzedniego właściciela był żywiony wyłącznie karmą suchą lub dostawał jedynie resztki obiadowe. Wtedy od razu może dostawać w pełni zbilansowane posiłki.

Jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza? Omawiamy poszczególne modele żywieniowe

Teraz przejdźmy do najważniejszego, czyli czym karmić szczeniaka. Poniżej omawiamy wszystkie dostępne modele żywienia. Sprawdź, które z nich będą dla zwierzęcia najlepsze.

Karma sucha

To jeden z popularniejszych sposobów na żywienie psa. Nie mniej jednak sucha karma nie powinna być jedynym źródłem żywienia szczeniaka i dorosłego psa. Karma sucha może być jedynie dodatkiem, np. jako jeden z posiłków w ciągu dnia - chociażby wtedy, gdy jesteś w pracy i nie masz możliwości podania zwierzęciu mokrej karmy.
Dlaczego nie warto żywić szczeniaka wyłącznie suchą karmą? Istnieje kilka powodów. Po pierwsze, sucha karma jest pełna zbóż, a tych w diecie psa powinno być najmniej albo prawie wcale. Dieta psa powinna być przede wszystkim mięsna! Reszta to jedynie dodatek. Zbyt wiele zbóż w diecie psa to częstsze oddawanie stolca, częstsze gazy i problemy żołądkowe. Chyba nie chcesz serwować tego swojemu szczeniakowi?
Po drugie, sucha karma może odwadniać psa i wywoływać problemy z nerkami. Sucha karma jest sucha i ma niewiele wody. A psiaki często zapominają o regularnym piciu. I na nic zda się tutaj moczenie suchej karmy. O tym wspominaliśmy już wyżej.
Po trzecie, suche karmy mają małą zawartość mięsa. Nawet te najlepsze. A mięso powinno być podstawowym składnikiem psiej diety. Do niej twój czworonożny przyjaciel jest przystosowany. Do tego stworzyła go natura.
Po czwarte, szkodliwe dodatki. Czy wiesz, że sucha karma dla psów jest często spryskiwana polepszaczami smaku, np. wszelkimi aromatami? To dlatego psiaki tak chętnie ją jedzą. Ale takie substancje mogą szczeniakowi jedynie zaszkodzić - jeśli są podawane w zbyt dużej ilości.

Karma mokra

Jeśli nie chcesz samodzielnie przygotowywać dla psa jedzenia, to mokra karma będzie najlepszym rozwiązaniem. Wybierając mokrą karmę, zwróć uwagę na jej skład. W karmie mokrej przynajmniej 70% mięsa powinno stanowić mięso. I uwaga - podroby się w to nie wliczają. Ma to być mięso mięśniowe. W dobrej karmie podroby powinny stanowić nie więcej niż 20-25% mieszanki. W karmach mokrych powinno być też maksymalnie 5% warzyw i owoców.

BARF

BARF to nic innego jak samodzielnie przygotowana dieta składająca się głownie z mięsa (w tym podrobów) + warzyw/owoców i odpowiednich suplementów. BARF ma jak najbardziej przypominać pożywienie, jakie pies spożywałby w naturze. Stąd też jest bardzo polecana przez psich dietetyków. BARF jest idealny nie tylko dla szczeniąt, ale też dorosłych psów. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju diety? Obejrzyj poniższy filmik.

Ile razy dziennie karmić psa szczeniaka?

To jedna z najważniejszych kwestii. Warto wiedzieć, że mały szczeniak także powinien mieć wyliczone posiłki. Nie powinien jeść na żądanie. Posiłki muszę mieć odpowiednią kaloryczność i nie powinno być ich zbyt wiele, a z wiekiem stopniowo zwiększamy ilość podawanego jedzenia.
Psy szczeniaki, które ukończyły 4. tydzień życia i nie skończyły 3. miesiąca życia, powinny dostawać 4-5 równych posiłków. Macie psiaka rasy dużej lub średniej? Gdy zwierzę skończy 3. miesiąc życia, wówczas ilość posiłków można zmniejszyć do 3. Po 6. miesiącu życia zwierzak powinien otrzymywać 2 duże posiłki. W przypadku ras miniaturowych i mniejszych szczeniak powinien otrzymywać 4 posiłki dziennie, aż do 6. miesiąca życia. Po tym czasie można zacząć podawać mu 3 większe posiłki.
Żywienie szczeniaka nie musi być skomplikowane. Należy jedynie pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pamiętajcie, że dobrej jakości karmy kupicie online przez Ceneo.pl, gdzie możecie dodatkowo porównać ich ceny i wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.