Data modyfikacji:

Miska spowalniająca jedzenie dla psa. Jak działa i kiedy warto ją kupić?

Co zrobić, gdy pies je łapczywie? Jaka miska spowalniająca jedzenie dla psa jest najlepsza? Dowiedz się, jak karmić psa, który je bardzo szybko. Poznaj zalety miski spowalniającej jedzenie i zobacz, kiedy się sprawdzi.
miska spowalniająca jedzenie dla psa

Spowalniacz jedzenia dla psa – jaki?

Miska spowalniająca jedzenie dla psa

To najlepsza opcja na początek, która przynosi szybkie i dobre efekty. Psy, zmotywowane smakowitą i aromatyczną karmą, chętnie próbują zjeść całe pożywienie ukryte między wypustkami.

Małe porcje jedzenia

Podawaj psu jedzenie w małych porcjach, ale często. Możesz też używać pokarmu, np. suchej karmy, jako nagrody za wykonanie polecenia.

Trening z psem

Spróbuj nauczyć pupila kilku komend, które będzie można wykorzystać w momencie, gdy pies będzie łapczywie jadł.
Pamiętaj! Nie wkładaj do miski dla psa żadnych przedmiotów, których zadaniem ma być spowolnienie przyjmowania pokarmu przez pupila. Na różnych portalach możesz znaleźć wskazówki, które nakłaniają do wkładania do misek kamieni lub innych twardych przedmiotów, które pies może omyłkowo połknąć podczas jedzenia. W przypadku takiej sytuacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii.
zwierzaki2023_DH

Miska spowalniająca jedzenie – jak działa?

Charakterystyczne wypustki wyróżniają miskę spowalniającą od tej zwykłej, tradycyjnej miski dla psa. Na rynku znajdziesz miski o różnej głębokości, średnicy i jakości. Ważne, by miska był bezpieczna dla psa. Wystające wypustki powinny być na tyle mocne i solidnie przymocowane do dna miski, by pupil nie był w stanie ich rozgryźć. 
Pies, chcąc pobrać całą karmę, jest zmuszony do wylizywania pokarmu z najgłębszych części miski. Czworonóg musi wylizywać i wygryzać karmę pod różnym kątem, co pozytywnie wpływa na jego samopoczucie. Pupil jest w stanie zaspokoić swoją potrzebę gryzienia i żucia za pomocą tej jednej miski.
Miska zapobiega jedzeniu dużych kęsów pokarmowych na raz i sprawdzi się u psów, które jedzą łapczywie. To także dobra opcja dla psów, które często wymiotują po spożyciu zbyt dużej ilości pokarmu w krótkim czasie. Miska zmniejsza też ryzyko problemów żołądkowych.
Pupil jedząc z takiej miski, szybciej się najada. Informacja o zaspokojeniu głodu nie jest odbierana przez organizm od razu, a dopiero po kilkudziesięciu minutach. Oznacza to, że wiele psów nadal je, bo sygnał nasycenia jeszcze nie został odebrany przez centralny układ nerwowy. Dzięki takiej misce pupil zjada mniejsze ilości pokarmu, co chroni go przed nadwagą czy otyłością w przyszłości.
Miska spowalniająca jedzenia ma też dodatkową zaletę. Pozwala na zaspokojenie potrzeby zdobywania pokarmu. To świetne rozwiązanie dla znudzonych psów.

Miska spowalniająca jedzenie dla psów –dla jakich?

Dla psów jedzących łapczywie

Miska spowalniająca jedzenie dla psa sprawdzi się, jeśli twój pupil je łapczywie. Ten typ naczynia jest wyposażony w dodatkowe wypustki, między którymi możesz ukryć pokarm. Możesz stosować zarówno karmę suchą, jak i mokrą w takiej misce. Pies musi się wysilić, by zjeść całą porcję – zajmuje mu to o wiele więcej czasu, niż w przypadku podania posiłku do tradycyjnej miski.

Dla psów ras dużych lub olbrzymich

To świetne rozwiązanie, jeśli masz psa dużej lub olbrzymiej rasy, który jest predysponowany do skrętu żołądka. Podawanie karmy w takiej misce może uchronić psa przed skrętem żołądka. Jednym z czynników, które mogą predysponować czworonoga do tego schorzenia, jest szybkie zjadanie dużej objętości pokarmu w krótkim czasie. Miska spowalniająca jedzenie dla dużego psa jest świetnym rozwiązaniem, jeśli twój pupil je szybko i łapczywie.

Dla znudzonych psów

Czy twój pies jest ostatnio nieco posmutniały lub znudzony? Podanie karmy w misce spowalniającej jedzenie może być też świetnym urozmaiceniem podawania posiłków. Głodny pupil będzie musiał włożyć wiele wysiłku, by zjeść wszystko, co znajduje się pomiędzy wypustkami. To na pewno nie tylko go zajmie na jakiś czas, ale też będzie dodatkowo stymulować.

Dla bardzo energicznych psów

Szukasz sposobu, który wyciszy twojego pupila? Podawanie mu karmy w misce spowalniającej jedzenie może, wbrew pozorom, nieco pomóc się wyciszyć. Oczywiście na samym początku, gdy pupil próbuje nieskutecznie pobrać karmę, może zamiast wyciszenia czuć dodatkową ekscytację lub wręcz frustrację.
Z czasem, gdy nauczy się pobierać pokarm z takiej miski z wypustkami, będzie czuł satysfakcję, ponieważ jedzenie z miski będzie jego upragnioną nagrodą.

Zabawki na przysmaki dla psa 

Smakołyki dla psa i karmę dla psa możesz podać pupilowi w misce spowalniającej jedzenie, z ręki, ale nie tylko. W sklepach zoologicznych znajdziesz szeroki wybór zabawek, w których możesz ukryć jedzenie dla czworonogów. Może to być mata węchowa dla psa, kong dla psa i inne zabawki logiczne dla psów – np. drewniane puzzle z przesuwnymi elementami. Bardzo dobrym produktem na początek na pewno będzie zabawka kong, czyli tzw. kula smakula. W jej środku należy ukryć np. mokrą karmę, ulubioną pastę lub po prostu smakołyki czy zwykłą suchą karmę. Pupil musi się natrudzić, by pobrać z takiej zabawki pokarm.

Najlepsza miska dla dużego psa

Szukasz dobrej miski dla dużego psa? Taka miska powinna być szersza od pyska pupila i na tyle głęboka, by zmieściło się tam około 0,7–1,5 l wody. Oczywiście lepiej kupić mniejszą miskę i dolewać do niej wodę kilka razy dziennie, w razie potrzeby, by zachować jej jak najlepszą świeżość.
Miska na karmę dla dużego psa powinna mieścić jedną porcję karmy. Dlatego przed zakupem miski warto wcześniej sprawdzić, czy będzie wystarczająco pojemna. 

Jaka miska dla dużego psa jest najlepsza?

Powinna być szersza od psiego pyska i na tyle głęboka, by zmieściło się tam około 0,7–1,5 l wody. Oczywiście lepiej kupić mniejszą miskę i dolewać do niej wodę kilka razy dziennie, w razie potrzeby, by zachować jej jak najlepszą świeżość.

Jak często myć miskę dla psa?

Miski z jedzeniem należy myć po każdym użyciu, czyli po każdym karmieniu. To bardzo ważne, szczególnie jeśli karmisz czworonoga mokrą karmą, która szybciej pleśnieje. Miski na wodę wystarczy myć raz lub dwa razy dziennie.

Jaka pojemność miski dla psa?

To zależy od wielkości twojego pupila, rodzaju pokarmu, który spożywa, i od tego, jak często go karmisz i jak często jesteś w stanie dolewać mu wody do miski w ciągu dnia. Wiadomo na pewno, że miska powinna być na tyle duża, by mieściła jedną porcję karmy dla psa.
Duży pies, który jest karmiony mokrą karmą, zdecydowanie potrzebuje nieco większej miski, ponieważ w tej samej objętości mokrej karmy znajduje się o wiele mniej kalorii niż w przypadku karmy suchej. 
Pies powinien wypijać około 50 ml wody na każdy kilogram masy jego ciała. Oznacza to, że pies ważący 20 kilogramów powinien pić około 1 litr wody dziennie. Jeśli twój pupil je tylko karmę mokrą, to będzie raczej pił nieco mniej wody. Mokra karma zawiera o 60–80% więcej wody niż karma sucha. 
Oczywiście, o wiele lepiej jest wlewać do miski świeżą wodę kilka razy dziennie niż cały litr wody na jeden raz. Pamiętaj, że twój pupil zawsze powinien pić możliwie najświeższą wodę.
Zdjęcie: Envato Elements