Data publikacji:

Co jedzą pająki? Czym karmić domowe pajęczaki?

Pająki to jedne z mniej popularnych zwierząt domowych, jednak istnieje wiele osób, które pasjonują się pajęczakami, a nawet organizują domowe hodowle tych stworzeń. Pająki w terrarium wymagają jednak spełnienia wielu warunków bytowych, dzięki którym będą mogły się rozwijać i żyć komfortowo oraz bezpiecznie. W tym celu niezbędna jest też wiedza na temat tego, w jaki sposób odżywiają się pająki i jak dopasować odpowiednie pożywienie do posiadanego gatunku pajęczaka. Pająki hodowlane funkcjonują w innych warunkach niż osobniki na wolności, dlatego też pokarm będzie nieco różnił się od tego, który pająk może znaleźć na łonie natury. Co jedzą pająki i na co w tej kwestii zwrócić szczególną uwagę?
Co jedzą pająki.

Dlaczego pająki hodowlane wymagają szczególnego rodzaju pożywienia?

Zarówno hodowlane pająki w terrarium, jak i inne egzotyczne zwierzęta żyjące w domach swoich właścicieli przebywają w zupełnie innych warunkach niż na wolności. Przede wszystkim mają do dyspozycji znacznie mniejszą przestrzeń, a o pożywienie nie muszą walczyć za każdym razem, gdy go potrzebują. Niezależnie od tego czy hodowany jest mały pająk, popularne ptaszniki czy też pająki patyczaki, podstawowym zadaniem opiekuna stworzenia jest zorganizowanie mu odpowiedniej przestrzeni do życia, gdzie będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie.
Warto pamiętać, że w przypadku gdy planujemy mieć w domu dwa i więcej pająków, należy im zapewnić dostatecznie dużo miejsca. Pająki są samotnikami, dlatego przebywanie kilku osobników na zbyt małej powierzchni może prowadzić do walk pomiędzy nimi, a nawet aktów kanibalizmu.

Co jedzą pająki w domu?

Rodzaj pożywienia dla pająków ściśle zależy od ich gatunku, a także wieku. Nieco inne pożywienie jest przeznaczone dla młodych osobników niż dla dorosłych pajęczaków. Wiąże się to z rozmiarem pająków i tym samym możliwościami rodzajów zdobywanego pożywienia i radzenia sobie z ich spożyciem. Niemal wszystkie pająki są drapieżnikami. Oznacza to, że dostarczane im pożywienie musi być żywe. Wyjątkiem są ofiary niedawno zabite przez samego pajęczaka oraz nieliczne na świecie gatunki pająków, które z natury są roślinożerne.

Czym żywi się mały pająk?

Młode pająki nie mają jeszcze tak dużych zdolności w zdobywaniu pożywienia jak dorosłe osobniki. Dlatego sposób odżywiania musi być dopasowany do jego możliwości. Takie pająki nie poradzą sobie z ofiarą większych rozmiarów i będą miały duży problem ze złapaniem jej. Zatem co jedzą pająki małe lub młode?
Pająki małych rozmiarów lub osobniki młode preferują wylęg świerszcza, ale też larwy mącznika czy much, w które można się wyposażyć nie tylko w sklepach zoologicznych, ale też wędkarskich. Dobrym pożywieniem dla małych pająków będą również muchy wylęgające się z larw. W sytuacji gdy pająk pomimo pożywienia niewielkich rozmiarów nie radzi sobie z nim, larwy z powodzeniem można przekroić lub zaserwować je tuż po zabiciu. W miarę wzrostu jadłospis można rozszerzać, serwując dorosłe muchy, motyle, larwy mącznika młynarka, mole woskowe, ale też karaczany szare lub zielone.
Dorastające pająki zadowolą się również niewielkimi ćmami, pasikonikami czy konikami polnymi. W tego typu pożywienie warto zaopatrywać się w sprawdzonych hodowlach ekologicznych, gdzie kupić można owady pozbawione pasożytów. Na potrzeby swojego pająka można też hodować określone owady w domu lub łapać je na łące. Jednak ostatnia z opcji może być dość ryzykowna ze względu na obecność różnych zanieczyszczeń środowiskowych.

Co zjada pająk dorosły?

Odpowiadając na pytanie, co jedzą pająki dorosłe, z powodzeniem można zaserwować im larwy drewnojadów, szarańczę pustynną, karaczany brazylijskie, karaczany argentyńskie czy świerszcze czerwonogłowe. Popularne ptaszniki chętnie zjedzą też ślimaka i kręgowce niewielkich rozmiarów.
Dorosłe, duże pająki chętnie zjedzą też gryzonie, żaby czy małe ptaki, a nawet jaszczurki. Należy jednak pamiętać, aby w przypadku zastosowania takiego jadłospisu pożywienie kupować jedynie ze specjalnych hodowli. Łapanie tych zwierząt na wolności jest zabronione. To kluczowe w przypadku myszy – osobniki zawsze powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Może się zdarzyć, że zjedzenie niewłaściwej myszy lub zakażonej typową mysią chorobą może skończyć się dla ptasznika śmiercią.

W jaki sposób karmić pająki hodowlane?

Karmienie pająków nie należy do zbyt skomplikowanych czynności. Należy pamiętać, aby pożywienie pochodziło ze sprawdzonych źródeł. Wówczas pająk otrzyma pełnowartościowy, zdrowy pokarm, co pozwoli zachować mu pełnię sił i zdrowie. Młodym pająkom można podawać owady średnio co 2–3 dni. Im osobnik jest starszy, tym dłuższe powinny być przerwy pomiędzy posiłkami. Pająki to stworzenia lubiące dłuższe głodówki. Karmę należy też serwować na noc, ponieważ są to stworzenia nocne.
W okresie wylinki pająków należy usunąć owady z terrarium, zwłaszcza jeśli są żywe. Pająki są w tym okresie bardzo delikatne i nie spożywają pokarmów. W tym czasie także pająk nie ma możliwości do bronienia się, dlatego owad może go zranić.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Karolina Grad