Data modyfikacji:

Co jedzą patyczaki? Jak hodować patyczaka?

Upodobania ludzi co do domowych pupili są różne. Jedni lubią koty, inni psy, a niektórzy decydują się na hodowlę patyczaków. Te bezkręgowce nie wydają się zbyt wymagające, ale czy jest tak rzeczywiście? Warto poznać zwyczaje patyczaków, a przede wszystkim, co jedzą patyczaki, aby zapewnić im jak najlepszą opiekę. Istotne znaczenie będzie miało również terrarium, dlatego kwestię lokum dla patyczaka także podejmiemy.

co jedzą patyczaki

Co warto wiedzieć o patyczakach?

Nietypowe zwierzęta domowe wymagają oczywiście odpowiedniej opieki. Patyczaki zaliczamy do straszyków, czyli rzędu owadów, który obejmuje ponad 3 tysiące gatunków. Wszystkie patyczaki potrafią doskonale kamuflować się w swoim otoczeniu. Ich ciała przypominają bowiem do złudzenia cienkie gałązki.

W naturze żyją w strefach tropikalnej i subtropikalnej. Najwięcej gatunków żyje w Ameryce Południowej i południowo-wschodniej Azji, ale można je również spotkać w krajach basenu Morza Śródziemnego. W naszych warunkach najczęściej hodowane są patyczaki rogate, które uważane są za mało wymagające.

Warto wiedzieć, ile żyją patyczaki. Otóż samica, jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki, może żyć co najwyżej rok w ostatniej dojrzałej formie, po tym, jak zrzuci zewnętrzną powłokę ciała. Z kolei samce patyczaków żyją nieco krócej.

Te owady, przypominające patyczki, osiągają stosunkowo niewielkie rozmiary, choć jak na owady są spore. Samce patyczaków rogatych dorastają do 7 cm długości, natomiast samice patyczaków osiągają maksymalnie 10 cm.

Jeśli chodzi o wszystkie gatunki patyczaków, które zostały odnotowane, to największy jest patyczak olbrzymi, który może dorastać nawet do 48 cm długości. Na głowie patyczaki mają czółki oraz parę oczu. W przypadku patyczaków rogatych samica posiada dodatkowo parę małych rogów, stąd ich nazwa. Ponieważ patyczaki mają zdolność do kamuflażu, mogą przybierać barwy od ciemnobrązowej do ciemnozielonej.

Patyczaki mogą rozmnażać się bez obecności samca. Jest to tzw. rozmnażanie płciowe partenogenetyczne. Nowe osobniki rozwijają się z komórki jajowej pomimo braku plemnika. Co ciekawe, w ciągu swojego dość krótkiego życia samica patyczaka jest w stanie złożyć 300 jajeczek. Młode patyczaki wylęgają się po 1,5 do 2,5 miesiąca. Po wylęgu larwa ma 1 cm długości, a po 5 miesiącach jest dojrzałym osobnikiem. Przez całe życie przechodzi od 5 do 6 linień. Warto wiedzieć, że wiele patyczaków zjada swoje wylinki.

Styl życia patyczaków jest raczej stały i zrównoważony. Są najbardziej aktywne w zacienionych miejscach, wieczorem i nocą. Ożywiają się w warunkach wysokiej wilgotności. W ciągu dnia nie wykazują praktycznie żadnej aktywności, nawet jeśli się je dotknie.

Co musisz wiedzieć o patyczakach i ich hodowli?

Wiele osób zastanawia się, jak hodować patyczaki. Tak naprawdę kluczem do sukcesu jest zapewnienie im odpowiedniego lokum i właściwego pożywienia. Zaczniemy od tego pierwszego. Zatem, jak wybrać terrarium dla patyczaka?

Przede wszystkim powinno mieć ono odpowiedni rozmiar, to, z czego zbudowane są ścianki, nie jest tak ważne, choć bardziej polecane są terraria szklane. Tak naprawdę terrarium dla patyczaka, jeśli jest niewielki, na początku może być nawet słoik.

Wysokość terrarium powinna być trzykrotnie większa niż długość owada bez przednich nóżek. Ponadto dla jednego patyczaka trzeba zapewnić przynajmniej litr pojemności naczynia. Od góry terrarium powinno być przesłonięte miękką siatką, firanką czy też moskitierą, materiałem, który przepuszcza powietrze, ale uniemożliwi patyczakowi ucieczkę poza terrarium.

Gdy planujesz hodowlę większej ilości patyczaków, musisz przestrzegać zachowywania odpowiedniej przestrzeni dla danego osobnika. W przeciwnym razie zaczną się atakować.

Jak należy przygotować terrarium dla patyczaka?

Otóż należy zacząć od wypełnienia podłoża. Niektórzy stosują tutaj podłoże torfowe, które pozwala zachować odpowiednio wysoką wilgotność powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że nieszczególnie sprawdzi się w przypadku gatunków patyczaków, które nie zakopują swoich jaj. W takiej sytuacji częściej stosuje się na podłoże ligninę.

Na dnie można ułożyć też włókninę kokosową albo ręcznik papierowy, zatem możliwości jest kilka i przede wszystkim żadna z nich nie generuje dużych kosztów.

Ponadto eksperci zgodni są, że terrarium należy wypełnić gałązkami, po których te owady będą się wspinać, co da im namiastkę natury. Jednak nie należy zapomnieć o ich dezynfekcji przed włożeniem do terrarium, bo w ten sposób można zapobiec chorobie patyczaka. Warto wiedzieć, że gałązki dla patyczaka trzeba regularnie wymieniać na świeże. W przypadku terrarium w formie akwarium ścianki boczne i ściankę tylną można okleić korkiem, co zapewni lepsze wrażenia estetyczne.

Warto wiedzieć, jakie warunki temperatury i wilgotności najbardziej preferują patyczaki. Otóż jest to pomiędzy 20 a 23 stopnie Celsjusza, ale nie więcej niż 26 stopni Celsjusza. Nie lubią upałów, ale też tego, gdy temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Optymalna wilgotność powietrza dla patyczaków to wartość od 70 do 80% zwłaszcza w okresie linienia, a także rozwoju.

Aby utrzymać odpowiednią temperaturę w terrarium, gdy aura nie sprzyja, należy regularnie spryskiwać ścianki i podłoże letnią wodą. Jednak nie należy przesadzać. Wnętrze można doświetlić specjalną żarówką, którą można zakupić w sklepie zoologicznym. Trzeba wiedzieć, że patyczaki nie lubią bezpośredniego wystawiania na promienie słoneczne.

Co jedzą patyczaki?

Wiele osób zastanawia się, czym karmić patyczaki. Otóż odpowiedź jest stosunkowo prosta, bowiem te owady są roślinożerne i żywią się świeżymi, zielonymi liśćmi i młodymi pędami. Do roślin, które leżą w kręgu ich zainteresowań, należą krzewy owocowe. Chętnie zjadają liście porzeczki, truskawki, jeżyny, maliny czy poziomki. Takie krzewy i sadzonki często posiada się w ogrodzie, stąd pożywienia nie trzeba daleko szukać.

Można też bez problemu zakupić nie tylko suszone, ale i zielone liście, i młode pędy. W domu można hodować dla patyczaka w doniczce chociażby bazylię i to przez cały rok. Patyczaki preferują także dziką różę, morwę białą, liście dębu, wiśni czy też melisy. Również melisę można uprawiać. Warto wiedzieć, że chętnie zjadają także liście ligustru, babki, forsycji czy bzu.

Co jedzą patyczaki poza wyżej wymienionymi częściami roślin? Patyczaki mogą mieć inne preferencje pokarmowe w zależności od gatunku. Są takie, które zajadają się cynamonem, guajawą, akacją, paprociami czy bambusem.

Co je patyczak zimą? Często pojawia się takie pytanie wśród osób, które planują własną hodowlę. W końcu zimą trudno o świeże liście, chociaż można wybrać te roślin zimozielonych, jak jeżyny czy bluszcz. Oczywiście można również sięgnąć po samodzielnie uprawianą bazylię.

Co ciekawe, patyczaki zjedzą nawet sałatę czy natkę pietruszki i takie produkty także można podawać im zimą, bowiem liście i zielone części roślin można mrozić, by mieć odpowiedni zapas na zimę. Jednak nie należy ich siekać czy rozdrabniać bądź rozgniatać. Powinny być podane patyczakom w tej samej formie, w jakiej zostały zamrożone. Przed podaniem należy opłukać je pod bieżącą, zimną wodą. Zatem patyczak nie jest bardzo wymagający ani też drogi w utrzymaniu.

Gdzie można zakupić patyczaka? Cena

Oczywiście patyczaki można zakupić w sklepie zoologicznym. Jest wiele gatunków, ale średnia cena wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Przy hodowli tych owadów należy kontrolować ich populację w terrarium i w razie potrzeby zakupić nowe lokum. Zbyt ciasne pomieszczenie dla patyczaków sprzyja bowiem ich konfliktom. Jaja złożone przez samicę najlepiej przenieść do innego, odpowiednio przygotowanego pojemnika, aby mogły spokojnie rozwinąć się w larwy, a potem dorosłe osobniki.

Oczywiście rozmiar terrarium należy dopasować do gatunku patyczaka, które osiągają bardzo różne rozmiary. Najmniejsze mają 1,5 cm długości, a patyczak olbrzymi - 48 cm. Terrarium powinno mieć wysokość trzykrotnie większą niż długość owada bez przednich odnóży.

Autorka: Justyna Kolorz