Data publikacji:

Węże dla początkujących, czyli jakiego węża wybrać na początek i co kupić?

Węże od tysiącleci fascynują ludzkość, stanowiąc bardzo często symbol przebiegłości, zła lub choroby, ale również wiedzy, medycyny, odrodzenie i nieśmiertelności. Większość ludzi odczuwa spory i często bardzo nieuzasadniony lęk przed tymi zwierzętami, jednak niektórzy mają wręcz przeciwne odczucia i są zafascynowani zarówno wyglądem, jak i zachowaniem oraz ich trybem życia. To właśnie spośród nich rekrutują się osoby decydujące się na rozpoczęcie własnej hodowli tych egzotycznych zwierzaków. Od jakiego gatunku węża warto więc zacząć i na co zwracać uwagę?
węże dla początkujących

Wąż w domu dla początkujących – co należy wiedzieć?

Na początek warto podkreślić, że decyzji o zakupie węża nie powinno podejmować się pochopnie. Jest to bardzo duża odpowiedzialność, która wiąże się z wieloma dodatkowymi wydatkami, znacznie większymi niż w przypadku psa lub kota. Co roku do ogrodów zoologicznych i schronisk w całym kraju trafia wiele węży porzuconych przez swoich właścicieli. Co gorsza, wiele z nich jest wypuszczanych „na wolność”, do lasu lub nad rzekę, gdzie nie mają szans na dłuższe przeżycie.
Wspomniani opiekunowie nie wykazali się odpowiedzialnością, często traktując zwierzę jako zabawkę, której można się pozbyć, gdy znudzi się lub wyrośnie do zbyt dużych rozmiarów. Nie zachowujmy się więc w taki sposób, przemyślmy, czy stać nas na egzotycznego pupila i czy mamy dla niego odpowiednią ilość miejsca w domu. Z tego też powodu tak ważne jest też dobranie odpowiedniego gatunku, a także poznanie wszystkich najważniejszych faktów związanych z hodowlą.

Opieka nad wężem – podstawowe informacje

Węże to podrząd gadów z rzędu łuskonośnych, który odznacza się wydłużonym ciałem pozbawionym odnóży, a także szczękami, które mogą otwierać się z ogromną prędkością, osiągając przy tym niezwykle szerokie rozwarcie, pozwalające na połknięcie ofiary w całości. Wyróżniamy ponad 3100 gatunków tych zwierząt, występują one w naturze na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Siedliska niektórych sięgają daleko na północ, aż pod koło podbiegunowe.
Wszystkie węże są mięsożernymi drapieżcami, tylko około kilkanaście procent z nich jest według szacunków jadowita, pozostała zadusza ofiarę przez spożyciem, za pomocą szczęki lub własnego ciała. Dietę zwierząt stanowią małe ssaki, ptaki, płazy, gady, a także ryby lub owady, nie pogardzą one przy tym również różnego typu jajami.
W domach z względów bezpieczeństwa hoduje się gatunki niejadowite. Co więcej, regulują to nawet przepisy prawne, które zabraniają rozmnażania węży wyposażonych w kły jadowe. Tego rodzaju zwierzaki spotkamy wyłącznie w zoo. Nie zapominajmy jednak, że zwykłe gatunki mogą wciąż być groźne, boleśnie gryząc. Największe zwierzęta sprowokowane mogą zabić bez problemu psa, dziecko, a nawet niczego niespodziewającego się dorosłego, który nie otrzyma na czas pomocy.
Węże, podobnie jak inne gady, nie są w stanie samodzielnie regulować temperatury ciała, co oznacza, że dla optymalnej aktywności muszą mieć dostęp do specjalnej lampy grzewczej albo paneli, płyty lub ceramicznych promienników. Przeciętnie węże domowe dla zdrowego rozwoju potrzebować będą temperatury w granicach 28–30 stopni Celsjusza w dzień oraz o kilka stopni niżej w nocy (oświetlenie włączamy na 12 godzin). Węże umieszczamy więc w specjalnie do tego celu przygotowanym terrarium, którego wymiary muszą być dostosowane do maksymalnej długości gatunku oraz jego preferencji środowiskowych. Wilgotność w zbiorniku nie powinna być niższa niż 50 procent (przyda się tutaj higrometr), warto umieścić w nim konary lub grube gałęzie drzewa, a także odpowiednie rośliny. Podłoże terrarium jest wysypane piaskiem, żwirem, torfem albo specjalną mieszanką z łupin kokosa.
Czytaj również:
Pożywienie węży domowych może nastręczać problemy właścicielowi, o ile nie jest on odpowiednio przygotowany. O ile młode osobniki zadowolą się mrożoną karmą, dojrzałe gady będą bardziej wybredne, wymagając żywych ofiar. Do tego celu właściciele kupują najczęściej młode i dorosłe szczury oraz myszy, chomiki, pisklęta ptaków, a nawet świnki morskie i malutkie króliki. Na szczęście węże pożerają pojedyncze zwierzę i nie potrzebują kolejnego karmienia nawet przez kolejnych dziesięć dni.
Decydując się na węża, musimy też liczyć się z tym, że jeżeli otrzymuje odpowiednią opiekę, będzie on żył z nami nawet do 20 lat. Najstarsze gatunki domowe dożywają nawet trzydziestki. Wraz z wiekiem naszemu pupilowi mogą zacząć doskwierać różne problemy ze zdrowiem, należy więc się zorientować, czy w najbliższej okolicy znajdziemy odpowiednią pomoc, a więc gabinet weterynaryjny, który specjalizuje się też w pomocy gadom.

Jakie węże dla początkujących hodowców będą najlepsze?

Wąż zbożowy

Idealny wąż dla początkujących hodowców, który pozostaje niezwykle popularny. Jego najbardziej doceniane cechy to względnie niewielkie rozmiary i waga. Dorosły osobnik osiąga co prawda nawet 1,3–1,8 m, ale osiąga niewiele więcej niż kilogram wagi. Atutem zbożówek jest też ich szybka zdolność adaptacji do nowych warunków środowiskowych, mają np. szeroką tolerancję na zmiany temperatury (mogą się wahać pomiędzy 23 a 32 stopniami Celsjusza). Są one również aktywne w ciągu dnia, co ułatwia ich obserwację. Pamiętać należy jednak, że wymagają atmosfery o podwyższonej wilgotności sięgającej około 65–75 procent.
Terrarium dorosłego węża zbożowego powinno mieć około 120 cm szerokości, 50 cm głębokości i wysokości, dla optymalnego komfortu może być jednak większe.

Pyton królewski

Pytony królewski są najmniejszą odmianą w swojej rodzinie, osiągają one maksymalnie do 1,5 m długości, przy wadze wynoszącej około 5–6 kg. Są one równie popularne co zbożówki i cenione ze względu na charakterystyczne umaszczenie. W dzień węże preferują temperaturę w granicach 28-30 stopni Celsjusza, poziom wilgoci może zostać utrzymany na poziomie około 50 procent. Zwierzęta są długowieczne i dożywają nawet do 35 lat.
Dorosłe okazy wymagają hodowli w terrarium o szerokości co najmniej 100 cm, głębokości 50 cm i wysokości około 60 cm. Małe pytony nie będą dobrze czuć się na tak dużej przestrzeni i należy umieszczać je w mniejszych zbiornikach o bokach długości 40 cm.

Boa dusiciel

Węże boa należą do jednego z najbardziej rozpoznawalnych gatunków, znane głównie dzięki popkulturze i licznym przedstawieniom w filmach, serialach, grach lub książkach. Choć zazwyczaj portretowane są jako bezwzględni łowcy, zaduszający znienacka swoje ofiary, w rzeczywistości są jednak dość łagodne i mało agresywne, jeśli opiekujemy się nimi w należyty sposób. Boa są wybierane ze względu na swoje imponujące masywne rozmiary. Dorosłe węże osiągają długość od 3 do nawet 4 m, a ich waga może wynosić od kilkunastu do nawet 25 kg. Oznacza to, że nadają się one wyłącznie dla początkujących hodowców dysponujących odpowiednią ilością miejsca.
Terrarium przygotowane dla pupila powinno mieć minimalnie 150 cm szerokości i 80 cm głębokości i wysokości. Ponieważ gatunek wywodzi się ze strefy zwrotnikowej, preferuje on wysokie temperatury, w granicach 26–31 stopni Celsjusza, a bezpośrednio pod lampą lub źródłem ciepła nawet do 34 stopni Celsjusza. Kluczowa dla komfortu zwierzaka jest wysoka wilgotność na poziomie 70–80 procent. Masa węży boa sprawia, że mają one wilczy apetyt, co trzeba wziąć pod uwagę, kalkulując koszty hodowli.
Zdjęcie: Envato Elements