Data modyfikacji:

Jaki filtr do akwarium 120 litrów wybrać?

 Niezbędnym elementem wyposażenia każdego akwarium jest filtr do wody. To od niego zależy, czy cały ekosystem w akwarium będzie funkcjonował poprawnie. Zdarza się, że początkujący akwaryści kupują filtr w zestawie z akwarium, bez zapoznania się ze szczegółami danej pompki. Wtedy często dochodzi do sytuacji, iż dany filtr nie jest przeznaczony dla ryb, które będą hodowane. Warto więc zdecydować się na zakup osobnego filtra, który będzie dostosowany do posiadanego zbiornika wodnego oraz będzie odpowiedni dla całego ekosystemu.
akwarium

Jak działa filtr do akwarium?

Filtr w akwarium jest niezbędny, aby po czasie nie stała się ona mętna, zanieczyszczona i o brzydkim zapachu. Nie jest to wyłącznie kwestia estetyki - w takim środowisku rozwijają się szkodliwe czynniki, które szybko mogą doprowadzić do więdnięcia roślin i zdechnięcia ryb. Filtr sprawia, że woda jest przejrzysta, a żyjące w niej organizmy mają zapewnione dobre warunki do życia i rozwijania się. Bardzo istotne jest, aby regularnie wymieniać wodę - tylko wtedy będzie ona mogła być krystalicznie czysta. Podpowiadamy, jaki filtr do akwarium wybrać.

Można wymienić trzy główne metody filtrowania wody w akwarium. Pierwsza to filtrowanie chemiczne, które przebiega przy pomocy konstrukcji zawierającej węgiel aktywny. Pochłania on wszystkie szkodliwe związki chemiczne oraz nieprzyjemne zapachy. Drugą jest filtrowanie biologiczne - filtr tego typu zawiera specjalne bakterie, które pochłaniają szkodliwe związki chemiczne. Ostatnią metodą jest filtrowanie mechaniczne, która przebiega przy pomocy specjalnej membrany zbierającej wszelkie drobinki pyłów i pozostałości po przemianie materii.

Jaki filtr do jakiego akwarium?

Wybór filtra do akwarium powinien być przede wszystkim oparty o wielkość zbiornika oraz rodzaj hodowanych ryb. Warto sprawdzić także, jak często należy wymieniać wkłady filtracyjne w danym modelu. Bardzo istotna jest wydajność filtrów oraz poziom głośności pracy urządzenia.

Należy pamiętać o tym, aby nie montować zbyt małego filtra do dużego akwarium. Nie poradzi on sobie z dużą objętością wody. Wybrany filtr powinien móc przepuścić przez siebie całą objętość akwarium półtora do dwóch razy w ciągu godziny. Można wybierać pomiędzy filtrami wewnętrznymi a zewnętrznymi.

Nawet jeśli zdecydujemy się na najlepszy filtr do akwarium, nie zastąpi to ręcznego czyszczenia akwarium. Czynność ta może wydawać się z pozoru skomplikowana, wystarczy jednak nabrać trochę wprawy.

Jaki filtr do akwarium 120 litrów - zewnętrzny czy wewnętrzny?

Przed podjęciem decyzji, jaki filtr do akwarium 120 litrów wybrać, warto zapoznać się z wszystkimi dostępnymi możliwościami. Pierwszą opcją jest filtr zewnętrzny, który umieszcza się poza zbiornikiem na wodę. W związku z tym, chcąc nabyć filtr tego typu, należy zadbać o jakość wkładów filtracyjnych, natężenie przepływu, miejsce do montażu pod poziomem wody oraz przestrzeń do poprowadzenia dwóch węży z zaworami. Ważna jest też dostępność pozostałych akcesoriów uzupełniających.

Wyróżnia się dwie podstawowe odmiany filtra zewnętrznego: kubełkowy i kaskadowy. Filtr kubełkowy nazywany bywa też kanistrowym. Polecany jest do akwarium większego niż 50 litrów. Ze względu na dużą pojemność wkładów filtracyjnych i możliwość stosowania różnych ich rodzajów, uznawany jest za najlepszy filtr w akwarystyce.

Filtr kaskadowy przeznaczony jest do akwariów średniej wielkości i w których niewskazany jest duży ruch wody. Łączy go z akwarium rurka zasysająca wodę. Jest wydajny, niewielki i łatwy w obsłudze.

Bardziej popularne są jednak filtry wewnętrzne. Są one proste w swojej budowie i działaniu, zwykle stosuje się je w małych i średnich akwariach. Filtry wewnętrzne montowane są na przyssawce, która zwykle dołączona jest do filtra. Nie potrzebują dużej ilości energii elektrycznej do działania, są również relatywnie tanie. Należy jednak mieć na uwadze to, że decydując się na filtr wewnętrzny, trzeba mu wydzielić przestrzeń wewnątrz zbiornika.

Ten rodzaj filtra może jednak okazać się niewystarczający do dokładnego oczyszczania wody. Jest to niezwykle ważne przede wszystkim, jeśli hodowane są gatunki bardziej wrażliwe. Wówczas można postawić na instalację filtrów odwróconej osmozy. Gwarantują one, że woda stosowana przy podmianach i napełnianiu nowych zbiorników pozbawiona jest metali ciężkich, chloru oraz innych szkodliwych dla ryb substancji, których nie są w stanie wyeliminować nawet najlepsze filtry wewnętrzne.

Jaki filtr zewnętrzny do akwarium 120 litrów wybrać?

Filtr zewnętrzny do akwarium 120 litrów zwykle posiada kilka przegródek i warstw odpowiadających za filtrację wody. W jego obudowie znajduje się silniczek, który zasysa i wypuszcza wodę. Jego czyszczenie jest łatwe i szybkie, a sam filtr nie zajmuje dużej przestrzeni w środku akwarium. Kolejną zaletą jest to, że często posiadają deszczownicę, co pomaga napowietrzyć wodę w prosty sposób.

Wybierając najlepszy filtr do akwarium 120 litrów, należy kierować się przede wszystkim jego wydajnością. Co bardzo ważne, gdy producent podaje przy filtrze informacje, że dany filtr może pracować w akwarium, np. 250-600 litrów, to w rzeczywistości taki filtr dobrze sprawdzi się w akwarium między 100 a 300 litrów. Im lepszy producent, tym te różnice w deklarowanych przepływach a rzeczywistych są mniejsze. Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z akwarystyką, należy nastawić się na próbowanie różnych rozwiązań i poszukiwanie najlepszego filtra zarówno dla wody, jak i dla jej mieszkańców.

Autorka: Pola Kędra