Data publikacji:

Hodowla bojownika. Wymagania i akwarium dla bojownika

Bez wątpienia popularność bojownika wynika z jego nietuzinkowego wyglądu. Ryba może przyjmować różnorodne kolory, jednak najczęściej spotyka się ją w odcieniu czerwonym i niebieskim. Rozważasz hodowlę tego gatunku? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł, w którym bierzemy pod lupę najważniejsze kwestie. Podpowiadamy, jakie ma wymagania, jak skompletować wyposażenie i czy dwa bojowniki w jednym akwarium to dobry pomysł.
bojownik wymagania

Bojownik – wymagania

Nazwa nie jest przypadkowa. Bojownik to dość waleczny gatunek, przez co nie nadaje się do trzymania w akwarium z niektórymi rybami. Mimo to nie może narzekać na brak popularności zarówno wśród amatorów, jak i pasjonatów akwarystyki. Lista podstawowych w przypadku bojownika wymagań obejmuje:
  • kwadratowe lub prostokątne akwarium z pokrywą (bojownik w kuli to zły pomysł),
  • odpowiednią temperaturę i pH wody,
  • dużą ilość roślinności,
  • pokarm pochodzenia zwierzęcego.
  • Szczegółowe wymagania obejmujące warunki i wyposażenie akwarium dla bojownika omawiamy w dalszej części artykułu.

    Bojownik – samiec a samica. Różnice

    Jak wygląda bojownik? Samiec a samica są dość łatwe do rozróżnienia. Te pierwsze mają szerszy psyk, dłuższe płetwy i są bardziej kolorowe, podczas gdy samice – choć nadal niezwykłe – mają krótsze płetwy i występują w stonowanym ubarwieniu. Dodatkowo mają grubsze partie brzuszne, a ich pysk ma spiczaste zakończenie. 
    A czy samiec i samica bojownika w jednym akwarium to dobry pomysł? Jeśli chcesz prowadzić hodowlę, to jest to wręcz obowiązkowe, aby mieć tzw. narybek.

    Ile kosztuje bojownik? Cena

    Cena bojownika zależy od płci. Samice są tańsze i najczęściej kosztują do kilkunastu złotych. Z kolei samce są już droższe. Niektóre odmiany mogą osiągać cenę od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Najtaniej dostaniesz je w sklepach zoologicznych, a najdroższej u prywatnych hodowców. 

    Wybieramy akwarium dla bojownika

    Wybierając akwarium dla bojownika, zwróć uwagę nie tylko na jego kształt (przypominamy, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest to prostokątne lub kwadratowe). Równie ważny jest jego rozmiar. Tu zasada jest prosta: im większe akwarium, tym lepiej. Za minimum uznaje się 20–30 l na jedną rybę.
    W akwarium powinny obowiązkowo znaleźć się dwa elementy: filtr do oczyszczania i pokrywa, która dosłownie chroni bojownika przed przeziębieniem, ponieważ oddycha on powietrzem atmosferycznym. Przyda się również grzałka, która zadba o utrzymanie odpowiedniej temperatury, oraz dużo roślinności.

    Bojownik – temperatura wody. Jaka będzie odpowiednia?

    W jakich warunkach powinien być trzymany bojownik? Temperatura wody miękkiej do średnio twardej powinna wynosić od 25°C do 30°C. To optymalna wartość niezbędna do prawidłowego rozwoju ryby. Co istotne, odpowiednia temperatura wody dla bojownika to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest jej pH, które powinno być dość kwaśne, czyli wynosić od 6 do 7,5.

    Jaki pokarm dla bojownika?

    Odpowiedni pokarm dla bojownika to podstawa. Choć może się wydawać, że nie ma pod tym względem zbyt wielkich wymagań, to niewłaściwa dieta może np. wpływać negatywnie na jego rozwój. Ryba jest mięsożerna, dlatego najlepiej karmić ją pokarmem pochodzenia zwierzęcego – suszonym, liofilizowanym czy mrożonym. Do wyboru masz zooplankton, larwy owadów i bezkręgowce. Bez obaw karm bojownika dafniami, ochotką, larwami komarów czy rurecznikami.

    Jak długo żyje bojownik?

    A ile żyje bojownik? Średnia długość życia w przypadku tego gatunku wynosi od 3 do 5 lat.

    Choroby bojowników pod lupą – najczęstsze dolegliwości

    Najczęstsze choroby bojowników obejmują przeziębiony labirynt (dodatkowy narząd oddechowy), martwicę płetw, oodiniozę, puchlinę brzuszną, guzy skórne czy ichtiofonozę. Jakiekolwiek niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

    Jakie ryby toleruje bojownik?

    Bojownik w akwarium z innymi rybami to kwestia odrobinę skomplikowana. Nie da się ukryć, że gatunek ten jest dość wybredny, jeśli chodzi o towarzystwo. Nie oznacza to jednak, że należy trzymać go w akwarium solo. Przy doborze innych ryb należy wziąć pod uwagę ich rozmiar (za małe mogą być traktowane jako pokarm, a za duże – onieśmielać bojownika) i usposobienie – nie powinny być zbyt agresywne. Jakie ryby toleruje bojownik? Dobrym wyborem jest łączenie z glonojadami, neonkami, bystrzykami, otoskami, piskorkami, kiryskami pancernymi czy razborami klinowymi.
    Wiesz już, jakie ryby toleruje bojownik. A czy zdajesz sobie sprawę, że samce są niezwykle agresywne w stosunku do siebie nawzajem? Właśnie dlatego zaleca się trzymanie w akwarium tylko jednego samca. W przypadku samic wygląda to inaczej – można bez problemu łączyć 2–3 samice z jednym samcem (jeśli akwarium ma większą pojemność, to może być ich nawet więcej). To optymalne rozwiązanie zwłaszcza w trakcie rozrodu. Dzięki takim proporcjom żadna z samic nie zostanie „zamęczona”.

    Bojownik z krewetkami – czy to dobry pomysł?

    Czy bojownik z krewetkami to dobry pomysł? Zazwyczaj tak. Zazwyczaj, bo w źródłach dostępnych w internecie można natknąć się na informację, że w 90% przypadków taki duet sprawdza się całkiem nieźle, nawet jeśli chodzi o mniejsze odmiany krewetek. Warto mieć jednak na uwadze, że czasami bojownik może po prostu je zjadać, traktując skorupiaki jak pokarm.

    Hodowla bojownika FAQ

    Czy woda dla bojownika może być prosto z kranu?
    Nie, akwarium dla bojowników nie powinno być napełniane wodą z kranu ze względu na znajdujące się w niej substancje, które wpływają niekorzystnie na zdrowie ryb.

    Co jaki czas czyścić akwarium bojownika?
    Nie bez powodu ten gatunek ryby jest uznawany za dość wymagający. Akwarium dla bojownika powinno być czyszczone często, przynajmniej raz w tygodniu, poprzez podmianę około ⅓ zawartości wody.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka