Data modyfikacji:

Hodowla bojownika. Wymagania, akwarium

Czy można trzymać dwa bojowniki w akwarium? Czy bojownik dogada się z innymi rybami? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz rozpocząć hodowlę bojownika w swoim domu. Poznaj wymagania, jakie należy spełnić, by twoja ryba rozwijała się prawidłowo i miała zapewnione optymalne warunki życia. Dowiedz się, dlaczego bojownik w kuli to nie jest dobry pomysł.

bojownik

Czego potrzebuje bojownik? Wymagania

Bojowniki to popularne ryby do akwarium domowego. Ryba przyciąga, niejednokrotnie zniewala swoim wyglądem, więc nic dziwnego, że każdy początkujący akwarysta chciałby ją mieć. Nawet te sprzedawane i przewożone najczęściej w kubeczkach prezentują się dostojnie. Czy jest etyczne? Czy jest to legalne, by ryby przebywały w tak małych pojemniczkach z wodą przez wiele dni, tygodni czy nawet miesięcy? Niestety, w Polsce jest to legalne.

Kubki, kubeczki i szklane kule to największa krzywda, jaką możesz rybie wyrządzić już na samym początku planowania hodowli ryby. Bojowniki nie są bardzo wymagające, są też wytrzymałe nawet na większe stężenie azotanów w wodzie, ale ich dobrostan zdecydowanie nie będzie dobry czy nawet dostateczny, jeśli będziesz trzymał rybkę w małym pojemniku.

Bojownik samiec i samica. Jak je odróżnić?

Jest to bardzo proste. Samce są o wiele bardziej okazałe, dostojne. Samice są mniej kolorowe, mają dłuższe płetwy i pokaźne pokładełko na podbrzuszu.

Akwarium dla bojownika

Dorosły osobnik ma około 6 cm długości. Nie ma on jednak dużych wymagań co do wielkości akwarium, ale jak każda ryba, tak i bojownik potrzebuje przestrzeni do swobodnego pływania. Optymalna wielkość zbiornika dla bojownika to około 20-30 litrów. Kula, plastikowy pojemnik czy mały słoik są niewystarczające, ponieważ nie są nawet dostosowane, by zamontować w nich grzałkę czy filtr.

Bojownik lubi pływać wśród bujnej roślinności, ale jeśli chcesz zdecydować się na stworzenie podwodnego ogrodu, to raczej kup większe akwarium, takie 50-60-litrowe.

Filtr do akwarium dla bojownika jest zalecany, ponieważ podniesie on jakość wody w akwarium. Nie jest on jednak niezbędny. Doświadczeni hodowcy bojowników nie zawsze się na nie decydują, ale jeśli dopiero zaczynasz przygodę z hodowlą, najlepiej się w niego wyposaż.

Bojowniki w naturalnych warunkach bytują raczej w płytkich zbiornikach wodnych. Ich specjalny narząd labiryntowy pozwala im na przeżycie nawet w wodzie o niskim natlenieniu.

Bojownik – temperatura wody

Jaka powinna być temperatura w akwarium? Minimalna temperatura wody w akwarium dla bojownika to około 23-25 stopni Celsjusza. Górna granica waha się w granicy 29-30 stopni Celsjusza. Oznacza to, że konieczne jest zamontowanie grzałki, która podniesie temperaturę wody chociażby do minimalnego zakresu tolerowanego przez rybkę.

Optymalne pH wody w akwarium dla bojownika wynosi około 6,0 - 7,0. Twardość wody o przewodności do 100 ppm także będzie dla bojownika odpowiednia.

Pokarm dla bojownika

Bojownik nie jest szczególnie wybredny i wymagający. W naturalnym środowisku odżywia się najczęściej zooplanktonem ochotkami i larwami. Możesz kupić dla nich pokarm żywy. Dobrym pomysłem będzie np. dafnia, pokarm suszony czy liofilizowany. Wypróbuj gotowe mieszanki dla bojowników.

Ryba bojownik – cena

Cena bojownika waha się od kilkunastu aż do kilkuset złotych. To wszystko zależy od odmiany. Bojowniki ze sklepów zoologicznych będą na pewno tańsze niż te oferowane przez prywatnych, profesjonalnych hodowców.

Czy bojownik toleruje inne ryby?

Tak, ale nie wszystkie. To raczej ryba, która preferuje być w akwarium sama. Jakie rybki z bojownikiem możesz trzymać? Jeśli chcesz trzymać bojownika z innymi rybami, to raczej wybierz ryby o spokojnej naturze, które mają podobną wielkość do dorosłego osobnika bojownika. Samca bojownika możesz trzymać też z samicą lub kilkoma samicami bojownika.

Wśród innych gatunków ryb, bojownik dogada się z kiryskami, otoskami czy neonkami. Jeśli masz w akwarium gupiki lub inne ryby z weloniastymi ogonami, to lepiej zrezygnuj z pomysłu hodowli bojownika w tym samym akwarium. Ogon innych ryb może bojownikom za bardzo przypominać ogon innych samców bojownika. Stąd samiec może chcieć walczyć z innymi rybami, zaburzając harmonię w akwarium.

Musisz jednak wiedzieć, że samiec bojownika w akwarium może być tylko jeden. Jeśli wpuścisz do akwarium dwa lub więcej samców tego gatunku, to będą one ze sobą ciągle walczyć aż do momentu, gdy najsilniejszy samiec wyeliminuje pozostałych. Taka sytuacja jest bardzo stresująca dla ryb, ponieważ słabsze samce nie będą miały szansy na ucieczkę w akwarium 50 l.

Co ciekawe, temperament bojowników jest różny. Nie wszystkie samce są agresywne w stosunku do innych samców tego samego czy innego gatunku ryb. Wiele z nich jest łagodna, dlatego ciężko przewidzieć zachowanie wszystkich ryb. Wiadomo jednak, że należy wziąć pod uwagę każdy scenariusz, także ten najbardziej „krwawy”.

Bojownik a krewetki

Bojownik jest drapieżnikiem, dlatego może na małe krewetki polować. Dlatego to nie jest najlepszy pomysł, by trzymać bojownika z krewetkami. Z drugiej jednak strony, jeśli masz problem z nadmiernie rozmnażającymi się krewetkami, być może wpuszczenie bojownika do akwarium poprawi nieco tę sytuację.

Jak długo żyje bojownik?

Bojownik w akwarium żyje zazwyczaj około 2 lata.

Bojownik – choroby

Bojowniki oddychają powietrzem atmosferycznym za pomocą specjalnego narządu labiryntowego, dlatego jeśli zasysane przez rybę powietrze jest chłodne, może to być czynnikiem, który osłabi odporność ryby i spowoduje, że będzie podatna na infekcje. Oczywiście można temu zapobiec po prostu poprzez przykrycie zbiornika.

Autorka: Natalia Ciszewska