Data modyfikacji:

Jak schłodzić wodę w akwarium?

Akwarystyka to niezwykle satysfakcjonujące hobby, które wymaga jednak dużej uwagi oraz chęci stałego poszerzania wiedzy. Jednym z dużych wyzwań dla początkujących i niedoświadczonych akwarystów jest utrzymanie stałej temperatury. Podpowiadamy więc, jak schłodzić wodę w akwarium.

akwarium

Jak schłodzić wodę w akwarium?

Przygotowanie nowego akwarium i jego utrzymanie może być niezwykle skomplikowane. Aranżacje awkarium są dopiero początkiem. Zwłaszcza wtedy, gdy chcemy hodować rzadsze gatunki ryb morskich lub rośliny wymagające specyficznych warunków środowiskowych.

Nawet w najbardziej podstawowych zbiornikach do jednego z podstawowych zadań akwarysty należy zapewnienie stałej temperatury wody. Zazwyczaj stara się on podgrzewać ją do optymalnego poziomu, do czego używa grzałek w połączeniu z termostatem lub termometrem.

Problem pojawia się jednak, gdy wodę musimy schłodzić. Sytuacja taka może wystąpić w upalne dni, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach z brakiem odpowiedniego przewiewu lub klimatyzacji. Akwaria oraz podłączone do nich akcesoria i sprzęt generują sporo ciepła, które jeżeli nie ma gdzie uciec, staje się zagrożeniem dla zwierząt i roślin. Przedstawiamy kilka sposobów na to, jak schłodzić wodę w akwarium.

Dedykowane wentylatory akwarystyczne

Jak schłodzić wodę w akwarium? Najprostsze, a zarazem potencjalnie najdroższe rozwiązanie problemu to wentylatory. Na rynku dostępne są profesjonalne wentylatory akwarystyczne, które najczęściej przyczepiamy do krawędzi zbiorników lub montujemy pod pokrywą. Zasysają one gorące powietrze tuż znad powierzchni wody i wydmuchują je na zewnątrz akwarium, doprowadzając do jego powolnego schładzania się.

Jeżeli przegrzewająca się woda nie jest rzeczywistością, z którą musimy się nieustannie zmagać, a pojawia się ona jedynie okazjonalnie kilka razy do roku podczas największej fali upałów, łatwiej i szybciej będzie skorzystać z jednorazowych lub tymczasowych patentów.

Wentylatory komputerowe

Teoretycznie tańsze rozwiązanie, które do schładzania akwarium wykorzystuje klasyczne wentylatorki komputerowe, najczęściej o średnicy 120 mm, montowane w obudowach pecetów. Kupno pojedynczego to wydatek kilku lub kilkunastu złotych.

Wykorzystanie tego typu wiatraków pozwala na lepsze dopasowanie systemu chłodzenia do naszych potrzeb oraz rozmiarów i kształtu akwarium. Montujemy je w pokrywie zbiornika, ale operacja będzie wymagała od nas wielu umiejętności technicznych. Wiąże się ona nie tylko z odpowiednim przymocowaniem i przyklejeniem wiatraków, ale także doprowadzeniem do nich zasilania, co wymaga przycinania kabli oraz lutowania styków, a więc i podstawowej znajomości budowy obwodów elektrycznych.

Obniżenie temperatury w pomieszczeniu

Metoda, po którą zapewne sięgniemy jako pierwszą. Aby ochłodzić pomieszczenie, warto zadbać o poprawny przepływ powietrza oraz zasłonić okna. Powinniśmy również ustawić przynajmniej jeden pokojowy wentylator wycelowany w akwarium z otwartą przykrywą. W najgorszym przypadku możemy spróbować także na pewien czas przestawić cały zbiornik w chłodniejsze miejsce.

Wymiana wody

Jak schłodzić wodę w akwarium w upalne dni? Skuteczna metoda ochłodzenia akwarium jest wymiana części znajdującej się w nim wody. Z jednej strony pozwala ona dość szybko obniżyć temperaturę, ale z drugiej strony wymaga sporo zachodu i przygotowań, polegających głównie na spreparowaniu i odfiltrowaniu wody.

Należy pamiętać, że proces jest ryzykowny, zwłaszcza wtedy, gdy pozbędziemy się zbyt dużej ilości starej wody. Możemy bowiem zaburzyć delikatną równowagę zbiornika (między innymi poziom pH wody oraz jej natlenienia), co negatywnie wpłynie na kondycję roślin i ryb.

Zbiornik z lodem

Kolejny prosty sposób na szybkie schłodzenie wody to zanurzenie w niej zamkniętego pudełka lub butelki z lodem. Metoda ta nie wymaga od nas dużych nakładów pracy, ale w razie sytuacji awaryjnej może się nie sprawdzić, ponieważ zamrożenie odpowiedniej ilości płynu będzie trwało przynajmniej kilka godzin.

Oczywiście zawsze możemy zdecydować się na kupno dużego opakowania gotowego lodu w kostkach w lokalnym sklepie. Plusem lodu jest również to, że nie zakłóca on równowagi biologicznej w zbiorniku, tak jak wymiana wody.