Data modyfikacji:

Czym karmić glonojada? 

Wielu akwarystów nie wyobraża sobie swojego akwarium bez zbrojnika. Ta popularnie zwana glonojadem ryba, samymi glonami jednak się nie nasyci, stąd należy ją odpowiednio karmić. Zatem czym karmić glonojada? W tym artykule odpowiemy wam na to pytanie, by hodowla tej pożytecznej ryby sprawiła wam wiele frajdy. 

glonojad

Zbrojnik czy glonojad?

Czym i jak często karmić rybki? To oczywiście zależy od wybranego gatunku. Zbrojnik pospolity, zwany potocznie glonojadem to ryba wywodząca się z dorzeczy amazonki. Można ją także spotkać na podmokłych terenach w porach deszczowych Ameryki Południowej. Ze względu na prostotę w jego hodowli i rozmnażania się, osobnik ten bardzo szybko przystosował się do domowych warunków hodowlanych. Cecha ta ma jednak jedną wadę. Ryby te bowiem swobodnie rozmnażając się, mieszają się gatunkami i tworzą nowe odmiany, których już jest ponad 2000. Stąd rozróżnienie młodego zbrojnika np. lamparciego od pospolitego graniczy niemal z cudem. 

Długość życia oraz rozmnażanie się zbrojników w akwarium 

Zbrojnik, doskonale rozmnaża się w swoim środowisku naturalnym. Ta reguła nie tyczy się jednak akwarium. Co prawda dla niektórych gatunków nie jest to wielki problem jednak w związku z tym, że dla większości osobników nie jest to środowisko naturalne, proces ten może być utrudniony. Zbrojnik, to jedna z dłużej żyjących rybek akwariowych. Przy dobrze zbilansowanej diecie, w zależności od gatunku mogą się cieszyć życiem w naszym akwarium nawet 10-12 lat. Wyjątkiem może tu być zbrojnik lamparci żyjący nawet 20 lat, tyle że osiąga on nawet 50 cm długości, co dla niewielkiego akwarysty z niewielkim zbiornikiem może być kłopotliwe.  

Warto jednak wspomnieć, że gatunek oraz długość życia glonojada możemy określić dopiero na podstawie wielkości dorosłego osobnika. Stąd wpuszczając do akwarium młodego zbrojnika nigdy nie mamy pewności, jaki to gatunek. 

Żywienie zbrojnika pospolitego w środowisku naturalnym 

Myśląc o glonojadzie, może nam się wydawać, że podstawowym składnikiem jego diety są rośliny. Nie jest to jednak do końca prawda. Wiele tych ryb w swoim środowisku naturalnym żywi się planktonem, larwami owadów czy rybią ikrą. Część z nich nawet owadami, mięsem, skorupiakami, a nawet padliną. Stąd musimy pamiętać, że również te akwariowe nie będą gardzić pożywieniem, które znajdują te ryby w środowisku naturalnym. 

Jak często należy karmić glonojady? 

Zbrojnik jak każda rybka akwariowa ma swój rytm żywienia. Nie inaczej jest z glonojadem. Rybka ta powinna przynajmniej raz dziennie otrzymać pokarm roślinny lub dedykowaną karmę dla glonojadów wzbogaconą o pokarm roślinny. Nie powinniśmy jednak zapominać, by osobnikom tym dostarczyć odpowiednią ilość białka. Pokarm mięsny nie powinniśmy jednak podawać więcej aniżeli raz w tygodniu lub na kilkanaście dni. Częstsze podawanie tego typu pożywienia u glonojada mogłoby wywołać chorobę przewodu pokarmowego.  

Podczas karmienia należy także zwrócić uwagę na liczbę posiadanych osobników. Dlaczego? Gdyż zbyt duża jej ilość mogłaby się zepsuć, natomiast zbyt mała mogłaby nie zaspokoić potrzeb żywieniowych posiadanych przez nas glonojadów. 

Żywienie glonojadów 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zbrojnika tylko potocznie nazywamy glonojadem, zaś glony są tylko częścią jego pokarmu. Wyjątkiem są tu tylko młode osobniki, dla których glony to podstawowy składnik ich pożywienia. Starsze zbrojniki w akwarium żywią się głównie pokarmem roślinnym opartym o takie składniki jak sałata, brokuł, kapusta, dynia, kalafior czy też papryka. Glony natomiast to tylko niewielka część ich pokarmu. Dzięki tego typu diecie uchronimy nasze rośliny przed zniszczeniem przez te rybki.  

Glonojad ma też geny zbrojników, które żyją w środowisku naturalnym. Stąd nie pogardzą one również pokarmem pochodzenia zwierzęcego takich jak np. larwy owadów, rybia ikra, różnego rodzaju niewielkie skorupiaki czy rybie mięso. 

Pokarm dla innych rybek akwariowych oraz glonojadów 

Producenci pokarmów dla rybek akwariowych nie zapomnieli również o glonojadach. Stąd na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów suchej karmy w formie wafelków, płatków czy też tabletek. Oparte one są głównie na suszonych składnikach pochodzenia roślinnego oraz glonach. To wszystko wzbogacone o spiruline daje pełnowartościową karmę dla tych rybek. Glonojady nie pogardzą również karmą przeznaczoną dla innych rybek, której jej nie zjadły. Najczęściej są to resztki karmy opadające na dno akwarium lub w inne jego rejony. 

Akcesoria dla zbrojników 

Producenci akcesoriów do akwarium, nie zapomnieli również o glonojadach. Proponują oni bowiem szereg różnego rodzaju produktów od domków dla glonojadów, po widełki na pokarm. To właśnie te ostatnie są niezwykle przydatne w żywieniu tych rybek. Ponieważ niecałe pożywienie dla zbrojników opada na dno jak np. sałata, która po wrzuceniu do akwarium będzie pływać w górnej jego części niedostępnej dla tej rybki. Stąd właśnie można na dnie zbiornika zamontować tego typu widełki, na których dostępny będzie pokarm dla naszego glonojada. 

Karma dedykowana dla glonojad 

Prócz uniwersalnej karmy dla rybek akwariowych producenci proponują nam również specjalnie dedykowany pokarm dla zbrojników. Jednym z nich jest Small Wafers 1kg Pokarm Dla Glonojada Kirysa. Jest pokarm w postaci tonących wafelków, które składają się m.in. ze spiruliny, glonów, planktonu, produktów z ryb oraz roślin. Dzięki tej karmie nasz glonojad otrzymuje pełny zbilansowany pokarm bogaty m.in. w białko oraz bakterie odpornościowe.  

Inną ciekawą propozycją dla tej rybki jest m.in. Tropical Plecos Tabin 300g Duże Tabletki Glonojada. Jest to roślinny pokarm w formie tabletki z dodatkiem spiruliny oraz drewna dębowego. Karma ta przeznaczona jest przede wszystkim dla większych gatunków zbrojników bądź większej grupy mniejszych osobników.  

Autor: Beniamin Feliksiak