Data modyfikacji:

Co jedzą nietoperze? Jak przygotować budkę dla nietoperzy?

Wokół nietoperzy narosło wiele mitów, wynikają one głównie z niewielkiej wiedzy na temat tych zwierząt. Tymczasem nietoperze to prawdziwi sojusznicy człowieka w walce niektórymi szkodnikami. Co jedzą nietoperze? Jakie gatunki nietoperzy występują w Polsce? Jak zbudować budkę dla nietoperzy? Podpowiadamy.
nietoperz

Co jedzą nietoperze?

Zanim pozwolisz, by nietoperz zadomowił się na terenie ogrodu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co je nietoperz? Polskie gatunki nietoperzy są owadożerne – żywią się one motylami nocnymi, muchówkami, skorkami i… komarami. Jeden nietoperz jest w stanie w ciągu nocy pochłonąć nawet kilka tysięcy komarów, co czyni go silnym sojusznikiem w walce z natrętnymi owadami.

Co jedzą nietoperze z innych krajów? Na całym świecie rozpowszechnione są różnorodne gatunki nietoperzy, które żywią się nie tylko owadami, ale także owocami, nektarem, a nawet krwią innych zwierząt. W tym ostatnim przypadku mowa oczywiście o nietoperzach wampirach występujących w Ameryce Środkowej i Południowej.

Gatunki nietoperzy występujące w Polsce

W Polsce występuje prawie 30 gatunków nietoperzy, wszystkie są objęte ochroną gatunkową. Najpopularniejsze polskie nietoperze to:

  • borowiec wielki – to największy gatunek nietoperza w Polsce;
  • gacek brunatny (inaczej gacek wielkouch) – gacek jest najliczniejszym gatunkiem nietoperza zimującym w przydomowych piwnicach;
  • karlik drobny – to najmniejszy gatunek nietoperza w Polsce;
  • mroczek późny – to jeden z większych polskich gatunków nietoperzy;
  • nocek orzęsiony – nietoperz zamieszkuje Karpaty, Sudety oraz Jurę Krakowsko-Częstochowską;
  • podkowiec mały – to jeden z najmniejszych gatunków nietoperzy w Polsce.

Budka dla nietoperzy – jak ją przygotować?

Marzy ci się nietoperz w domu? Aby ssak rozgościł się na terenie domostwa, należy mu stworzyć przyjazne warunki w postaci budki dla nietoperzy. Jak zbudować domek dla nietoperzy? W tym celu wystarczy wykorzystać deskę z nieoheblowanego drewna oraz płytę MFP przeznaczoną do wykańczania ścian i podłóg.
Odstęp między ścianami budki dla nietoperzy powinien wynosić około 10 centymetrów, natomiast szpara wlotowa powinna być zlokalizowana u dołu. Od góry domek dla nietoperzy powinien chronić daszek, jej górna część powinna być także bardziej przestronna niż dół.
 Jeśli nie chcesz budować budki dla nietoperzy samodzielnie, skorzystaj z gotowych schronień przeznaczonych dla tych zwierząt. Wybieraj modele wykonane z wysokiej jakości grubego drewna, zapewnią one zwierzętom dobrą izolację przed zimnem oraz ochronią je przed niesprzyjającymi czynnikami pogodowymi i atakami drapieżników.
Gdzie powiesić budkę dla nietoperzy? Skrzynka powinna zostać umieszczona w takim miejscu, aby była ona osłonięta od niekorzystnych warunków atmosferycznych – deszczu, wiatru i nadmiernego nasłonecznienia. Najlepsza wysokość to około 4-5 metrów nad ziemią. Nietoperze mogą się pojawić w ciągu od kilku tygodni do nawet kilku lat od powieszenia schronienia, dlatego należy się wykazać nie lada cierpliwością w oczekiwaniu na nowego domownika.
Domek dla nietoperzy to bardzo dobry pomysł, ponieważ na skutek urbanizacji ubywa naturalnych kryjówek, w których mogłyby się chować te ssaki. Skoro wiesz już, co jedzą nietoperze, to domyślasz się także, że zwierząt tych nie trzeba dodatkowo dokarmiać. Nietoperze są bardzo żarłoczne, dlatego też są one chętnie wykorzystywane do walki z komarami. Aby sojusznik w walce z komarami zamieszkał razem z człowiek, wystarczy mu dać odpowiednie schronienie.
Autorka: Alicja Hudzik