Data modyfikacji:

Jak działa mata chłodząca dla psa?

Upały potrafią być bardzo męczące dla twoich czworonożnych przyjaciół. Zwierzaki z długą, gęstą i ciemną sierścią ciężko znoszą słoneczne dni, w trakcie których temperatury sięgają nawet ponad 30 stopni Celsjusza. Jak im pomóc? Dobrym pomysłem będzie mata chłodząca dla psa – praktyczne akcesorium, dzięki któremu ochronisz organizm swojego pupila przed przegrzaniem. Czym są i jak działają? Sprawdzamy!

mata chłodząca dla psa

Czym jest i jak działa mata chłodząca dla psa?

Jak dbać o psa w trakcie upałów? Mata chłodząca dla psa to akcesorium, które powstało specjalnie z myślą o bezpieczeństwie czworonogów. Wysokie temperatury mogą być dla nich bardzo niebezpieczne i prowadzić do odwodnienia, intensywnego dyszenia, płytkiego oddechu, dezorientacji, ślinotoku, a nawet wymiotów i ogólnego osłabienia organizmu. Aby temu zapobiec, wystarczy zafundować specjalną matę.

Mata chłodząca, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie pomagać w ochłodzeniu nagrzanego słońcem ciała zwierzaka. Właśnie dlatego najczęściej wykorzystuje się ją, gdy przewozimy psa w samochodzie, w szczególności w starszych autach, które nie mają klimatyzacji.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pies korzystał z niej na co dzień, na przykład po długim spacerze lub zabawie. W momencie, gdy ciało twojego pupila zetknie się z powierzchnią maty, poczuje on przyjemne uczucie chłodu.

Mata chłodząca dla psa ma przede wszystkim za zadanie wspomagać regulację prawidłowej temperatury ciała zwierzaka w trakcie upalnych, słonecznych dni. W momencie, gdy twój pupil się na niej położy, poczuje przyjemny chłód, i to bez konieczności wykorzystywania dodatkowych wkładów. Większość tego typu produktów, które znajdziesz na rynku, nie musi być podłączana do prądu czy innego źródła chłodzenia.

Rodzaje mat chłodzących dla psa

W ofercie producentów znajdziesz dwa rodzaje mat chłodzących dla psa: z żelowym wkładem lub wypełnione wełną chłodzącą. Pierwsze z nich powstają z nylonu, który jest łatwy w czyszczeniu. Wewnątrz umieszcza się naturalną i nietoksyczną substancję.

Co ciekawe, ten rodzaj akcesorium automatycznie rozpoczyna chłodzenie pod wpływem ciężaru ciała zwierzaka. Żelowe maty chłodzące dla psa działają do 4 godzin i nie wymagają namaczania w zimnej wodzie czy wkładania do lodówki.

Drugi rodzaj mat chłodzących dla psa jest wypełniony specjalną wełną. Na zewnątrz wykorzystuje się poliester, który jest trwały i odporny na uszkodzenia, a następnie umieszcza się wewnątrz odpowiedni wkład chłodzący z naturalnego materiału.

Aby akcesorium mogło spełnić swoje zadanie, konieczne jest wcześniejsze zanurzenie go w zimnej wodzie. W przeciwieństwie do posłań żelowych maty z wełną chłodzącą zapewniają przyjemne uczucie ochłodzenia nawet przez 48 godzin!

Akcesoria mogą także różnić się swoją wielkością. Na rynku znajdziesz zarówno maty chłodzące dla psa w rozmiarze XXL, które są przeznaczone dla większych zwierzaków, jak i te mniejsze. Oczywiście produkty mogą przyjmować wszystkie kolory tęczy. Dzięki temu z łatwością wybierzesz artykuł, który nie tylko pomoże przetrwać upały twojemu czworonogowi, ale także będzie po prostu ładny.

Jaką matę chłodzącą dla psa wybrać?

Szukając idealnej maty chłodzącej dla swojego psa, zwróć przede wszystkim uwagę na jej rozmiar. Akcesorium powinno być na tyle duże, aby zwierzak mógł się swobodnie na nim położyć.

Równie ważny jest rodzaj produktu, na który się zdecydujesz. W podróży o wiele lepiej sprawdzą się artykuły żelowe, podczas gdy w domu dobrym pomysłem może być zastosowanie mat z wełną chłodzącą. Pamiętaj jednak, aby wycisnąć materiał po namoczeniu, a następnie umieścić na zabezpieczonej podłodze lub na balkonie czy tarasie.

Najlepsza mata chłodząca dla psa - ranking

Autor: Katarzyna Wendzonka