Data modyfikacji:

Kalendarz wizyt w gabinecie weterynaryjnym ze szczeniakiem

Decydujesz się na adopcję szczepiaka, ale nie do końca wiesz jak prawidłowo o niego dbać? Spokojnie, wystarczy wybrać się do najbliższego lekarza weterynarii na wizytę. Ustalicie dietę, schemat pielęgnacji, daty odrobaczania, szczepień i kontroli prawidłowego rozwoju psa. Sprawdź, jak często należy odwiedzać lekarza weterynarii ze szczeniakiem.

kalendarz weterynarza

Schemat szczepień szczeniaka 

Schemat szczepień zależy od wieku szczeniaka, jego stanu zdrowia i rodzaju szczepionki, którą stosuje lekarz weterynarii. Zwierzę musi być bezwzględnie zdrowe i odrobaczone przed zaszczepieniem. Biegunka, wymioty czy posmutnienie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do zaszczepienia.

Schemat szczepień dla szczeniaka, który jest w twoim domu od 8 tygodnia życia.


  • Pierwsze szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym: po 3-4 tygodniach od daty szczepienia wpisanej w książeczkę zdrowia od hodowcy. Jest to jego drugie szczepienie w życiu, ale pierwsze, o którym ty musisz pamiętać.
  • Drugie szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym: po 3-4 tygodniach od ostatniego szczepienia.
  • Kolejne szczepienie przeciwko chorom zakaźnym zaleca sie po roku od osatniej dawki szczepionki. Po tym czasie, pies jest prawidłowo zabezpieczony.
  • Kolejne szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym należy powtórzyć za 3-4 lata.

  • Szczeniak powinien być z matką do 8 tygodnia życia. Dopiero po tym czasie jest gotowy do adopcji i może być bezpiecznie odebrany od matki. Ten czas jest mu potrzebny, by prawidłowo zsocjalizować się z innymi psami (rodzeństwem z miotu i matką) oraz by wytworzyć prawidłową odporność na czynniki zakaźne. Co w sytuacji, kiedy trafia do ciebie młodszy szczeniak?

    Schemat szczepień dla szczeniaka, który jest w twoim domu przed 8 tygodniem życia

  • Pierwsze szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym: 6 tydzień życia.
  • Drugie szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym: po 3-4 tygodniach.
  • Trzecie szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym: po kolejnych 3-4 tygodniach.
  • Kolejne szczepienie przeciwko chorom zakaźnym zaleca sie po roku od osatniej dawki szczepionki. Po tym czasie, pies jest prawidłowo zabezpieczony.
  • Kolejne szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym należy powtórzyć za 3-4 lata.
  • Szczepienie przeciwko leptospirozie

    Leptospiroza także jest zaliczana do chorób zakaźnych, ale można się przed nią uchronić dzięki oddzielnej szczepionce. Można się nią zarazić przez kontakt z moczem, pochodzącym od chorego osobnika lub nosiciela. Co ważne, leptosiroza jest chorobą odzwierzęcą. Jeśli twój pies jest chory, istnieje szansa, że możesz się od niego zarazić. Istnieje szczepionka przeciwko leptospirozie. Należy ją podać po 12 tygodniu życia, powtórzyć po 3-4 tygodnia i doszczepiać co roku.

    Szczepienie przeciwko wściekliźnie

    Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym nie są obowiązkowe, ale są zdecydowanie zalecane. Jedynym szczepieniem, które jest prawnie wymagane, jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Można je przeprowadzić dopiero po osiągnięciu 3 miesiąca życia przez psa. Lekarz ma obowiązek wystawić zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, które jest ważne przez rok od daty szczepienia. Oznacza to, że co roku psa trzeba doszczepiać przeciwko wściekliźnie. 
    Jeśli chcesz szczepić psa przeciwko leptospirozie, możesz to zrobić przy okazji szczepień przeciwko wściekliźnie. Obie szczepionki należy powtarzać po roku.

    Schemat odrobaczania szczeniaka

    Pierwsze odrobaczanie powinno być przeprowadzone w drugim tygodniu życia czworonoga. Po około 10-14 dniach, odrobaczenie należy powtórzyć. Przez około 6 miesięcy życia psa, należy go odrobaczać regularnie, co miesiąc. Po tym czasie, tabletki odrobaczające można podawać rzadziej – co 3-4 miesiące. Pamiętaj, że psa zawsze należy odrobaczyć minimum 3-4 dni przed planowanym szczepieniem.

    Kontrola wypadania zębów mlecznych

    Pies rodzi się pozbawiony zębów, ale już po około 3-4 tygodniach w jamie ustnej pojawiają się pierwsze mleczaki. Szczenię powinno posiadać komplet zębów mlecznych w 6-8 tygodniu życia, dokładnie 28 zębów. Między 3-8 miesiącem życia, następuje wymiana mlecznego uzębienia na stałe. Zdarza się, że niektóre mleczaki nie chcą wypaść, a obok nich wyrastają już stałe zęby. Wówczas mówi się o przetrwałych zębach mlecznych. Ważne jest, by usunąć je jak najszybciej. Przetrwałe zęby mleczne mogą być przyczyną waz zgryzu. 

    Jeśli nie jesteś pewien, czy wymiana zębów przechodzi prawidłowo, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

    Kontrola zstąpienia jąder u samców

    Jądra u samców zstępują zazwyczaj do 8 tygodni, ale jeśli nie zstąpią do 6 miesiąca życia, mówi się wówczas o wnętrostwie. Wnętrostwo może dotyczyć jednego lub obu jąder. Jest bezwzględnym wskazaniem do kastracji. Lekarz weterynarii musi wcześniej znaleźć niezstąpione jądra. Na szczęście nie jest to na ogół trudne, dzięki aparatowi USG.

    Jeśli nie znasz się na tym, co się dzieje „pod ogonem” twojego psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. 

    Zdjęcie: Envato Elements