Data publikacji:

Saluki, czyli chart perski – wszystko o rasie

Saluki to wciąż niezbyt popularna rasa psów w Polsce. Jednak zupełnie niesłusznie. To wyjątkowo piękne i dostojne zwierzęta. Można je porównać do arabskich koni czystej krwi. Zresztą ich pochodzenie jest bardzo podobne i sięga czasów starożytnych Bliskiego Wschodu. Co należy wiedzieć o tej rasie? Jak wygląda jej pielęgnacja i jakie ma wymagania? Zapraszamy na krótką charakterystykę charta perskiego saluki. Kto wie, może to będzie Twój kolejny pies?
Saluki dog, Persian Greyhound on green grass.

Chart perski saluki – krótka historia rasy

Chart saluki to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Jej historia sięga starożytności pierwsze wizerunki tych psów odnaleziono już w sztuce sumeryjskiej sprzed ponad 5 tysięcy lat. Według jednej z legend chart perski saluki był darem samego Allaha. W związku z czym rasa była otaczana ogromnym szacunkiem czy nawet niemal kultem. Psy najczęściej były ofiarowywane jako prezent w transakcjach między szejkami. Nie można je było normalnie kupić.
Psy mieszkały razem ze swoimi właścicielami w namiotach. Otrzymywały najlepsze pożywienie oraz miały stały dostęp do wody. Nie można ich było w żaden sposób karać. Ich hodowla była zbliżona do hodowli arabskich koni czystej krwi. Saluki w przeszłości były wykorzystywane w trakcie polowań, jednak co istotne nie zabijały swoich ofiar. Saluki zazwyczaj trzymane były w stadach – psy te do dzisiaj nie lubią samotności i powinny mieć towarzysza swojej rasy. W Polsce chart saluki pojawił się dopiero w latach 70. XX wieku, ale nigdy nie zdobył dużej popularności.

Chart perski saluki – charakterystyka rasy

Saluki wyróżnia się elegancją i lekkością sylwetki. Ma smukłe ciało, długie nogi, głowę z delikatnym stopem oraz charakterystyczne, długie, jedwabiste uszy. Występuje w dwóch odmianach: długowłosej i krótkowłosej – jednak zdecydowanie częściej spotykany jest saluki długowłosy. Cechą charakterystyczną odmiany długowłosej jest gęste pióro (czyli długa sierść) znajdujące się na spodniej części ogona. Mimo swojej delikatnej budowy to pies niezwykle wytrzymały i szybki – podczas biegu osiąga prędkości nawet do 65 km/h. Dorosły osobnik osiąga wysokość 58–71 cm w kłębie.
Psy rasy saluki mają bardzo łagodne oraz uległe usposobienie, jednak wciąż posiadają bardzo silny instynkt łowiecki. Dostojny i elegancki jest nie tylko wygląd, ale również sposób poruszania się psa – pełen wdzięki praktycznie w każdym kroku. Wobec obcych zachowuje rezerwę – bywa nieufny, a jego dystans może utrzymywać się nawet po dłuższym czasie znajomości. Z kolei dla swojego właściciela jest bardzo czuły i oddany. Bardzo często potrafi się wręcz upominać o codzienną dawkę czułości. Pies saluki znakomicie sprawdzi się również jako pies stróżujący – jest w stanie momentalnie zauważyć najmniejszy ruch w otoczeniu czy obecność obcej osoby. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to typowy pies obronny. Saluki powiadomi o zagrożeniu, ale nie obroni swojej rodziny.
Co jeszcze warto wiedzieć o rasie saluki? Pies tej rasy jest bardzo aktywny. Każdego dnia potrzebuje dużej dawki ruchu. Tradycyjne spacery warto urozmaicać różnymi zabawami, takimi jak bieganie na długiej lince, aportowanie czy ćwiczenia zręcznościowe. Saluki uwielbia przestrzeń i szybkość, dlatego świetnie czuje się na ogrodzonym terenie, gdzie może swobodnie biegać. Aktywność fizyczna jest nie tylko sposobem na rozładowanie energii, ale też budowaniem więzi z opiekunem. Warto zaznaczyć, że saluki to pies o wrażliwej psychice. Szkolenie powinno odbywać się tylko poprzez pozytywne wzmocnienie. Karanie czy ganienie może bardzo szybko wywołać różnego rodzaju problemy behawioralne.

Czy to dobry wybór dla rodziny z dziećmi?

Saluki może być dobrym towarzyszem dla rodziny z dziećmi, pod warunkiem że dzieci będą szanować przestrzeń psa. To rasa delikatna, czuła i łagodna, która nie przepada za zbytnim hałasem i nadmiernym dotykiem. Nie nadaje się do intensywnej zabawy czy ciągłego zaczepiania. Najlepiej czuje się w domu, gdzie panuje spokój i harmonia. W relacjach z dziećmi saluki bywa powściągliwy, ale lojalny wobec swojej rodziny.

Jak długo żyje pies saluki? Na co zwrócić uwagę w trakcie pielęgnacji?

Średnia długość życia psa tej rasy wynosi 12–14 lat. Psy rasy saluki rzadko chorują i cieszą się dobrym zdrowiem nawet do późnej starość. Chart perski zazwyczaj pije mało wody, co wynika z jego pustynnego pochodzenia. Może to prowadzić do odwodnienia i zwiększać ryzyko problemów z układem moczowym, takich jak kamienie nerkowe czy infekcje dróg moczowych. Dlatego tak ważne jest, aby właściciel pilnował, by pies miał stały dostęp do świeżej, czystej wody i zachęcał go do regularnego picia, w szczególności po aktywności fizycznej.
Częsty ruch może również prowadzić do urazów, takich jak zwichnięcia stawów, kontuzje ścięgien czy w skrajnych przypadkach nawet złamania. Żeby zminimalizować ryzyko urazów, należy dbać o zdrową dietę. Karmy powinny być wysokiej jakości, najlepiej bezzbożowe, bogate w łatwo przyswajalne białko i wzbogacone o dodatki wspomagające pracę stawów i wzmacniające kości. Jesienią oraz zimą saluki powinien nosić ubranko, ponieważ może marznąć.

Ile kosztuje pies saluki?

Cena za szczeniaka zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od renomy hodowli, ale ceny zaczynają się od 4000 złotych. Poza kosztem zakupu należy uwzględnić również wydatki związane z utrzymaniem psa – odpowiednia karma, regularne badania, profilaktyka zdrowotna czy akcesoria. Jednak koszt miesięcznego utrzymania nie różni się specjalnie od innych ras i wynosi około 200–400 złotych.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.