Data publikacji:

Jaki domek dla kota w ogrodzie?

Każdy kot potrzebuje swojej kryjówki. W mieszkaniu taką rolę może pełnić domek dla kota z filcu czy nawet zwykły karton. Kryjówka jest ważna, ponieważ kot w naturze jest zarówno drapieżnikiem, jak i potencjalną ofiarą. Zwierzak potrzebuje kryjówki, by mieć bezpieczne miejsce do odpoczynku, ale również miejsce, z którego może obserwować otoczenie z ukrycia. Jaki domek dla kota w ogrodzie będzie najlepszy?
Maine coon cat in garden plot

Domek dla kota – kupić gotowy czy zrobić samodzielnie?

Domek dla kota na zewnątrz można kupić gotowy lub wykonać go samodzielnie. Główną zaletą kupna gotowego domku jest oszczędność czasu. Nie musimy tracić czasu na zaprojektowanie domku, znalezienie odpowiednich materiałów i wreszcie samo wykonanie, które – jeżeli nie mamy doświadczenia w majsterkowaniu – wcale nie musi być takie proste. Z drugiej strony gotowych domków na rynku jest mnóstwo. Możemy wybierać spośród wielu modeli, które różnią się wielkością, materiałem wykonania czy nawet kolorem. W przypadku gotowego domku plusem jest również to, że możemy wybierać spośród najlepiej ocenianych modeli, które zadowoleni użytkownicy wrzucają na swoje media społecznościowe.
Czy są jakieś wady gotowych domków? Na pewno jest to cena – większe i bardziej solidne konstrukcje wykonane z naturalnego drewna będą stosunkowo drogie, ale mogą być za to również designerskim elementem ogrodu. Jednak podstawowy domek kosztuje zaledwie 100–200 zł i jest to koszt, na który większość z nas może sobie z całą pewnością pozwolić.

Jak zrobić domek dla kota?

W zależności od naszych umiejętności może to być prosta budka dla kota na zewnątrz lub bardziej solidna ocieplana buda dla kota na zewnątrz. Do zbudowania prostej budy wystarczy kilka starych desek, które przytniemy na odpowiednią długość. Taki domek warto postawić na podwyższeniu, np. z kostki, co będzie chroniło go przed dostaniem się wilgoci. Warto również pomyśleć o wodoodpornym dachu pokrytym papą, blachą lub tworzywem sztucznym, które będzie chronić przed deszczem. Jeżeli chcemy, by domek służył kotu również zimą, wówczas niezbędne będzie wykonanie ocieplenia ze styropianu, wełny mineralnej lub pianki termoizolacyjnej, które skutecznie ochronią naszego mruczka przed zimnem.
Całą konstrukcję z desek należy dodatkowo zabezpieczyć farbą ochronną do drewna, impregnatem lub lakierem bezbarwnym. W ten sposób ochronimy nasz domek dla kota na zewnątrz przed wilgocią, zbyt silnym słońcem oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi.
Warto dodać, że samodzielna budowa takiego domku to również bardzo ciekawa forma spędzania czasu i jeżeli mamy dzieci, może to być dla nich niemała frajda i odskocznia od codziennych zajęć czy przeglądania mediów społecznościowych. Z drugiej strony może to być właśnie bardzo ciekawy content do udostępnienia na swoich profilach, który zdobędzie dużo pozytywnych komentarzy oraz polubień!

Jak wybrać odpowiedni domek dla kota?

Domek dla kota na dworze powinien być dostosowany do gabarytów naszego pupila, aby zapewnić mu komfort, bezpieczeństwo oraz odpowiednią przestrzeń do odpoczynku. Najlepsza wielkość domku to taka, która pozwala kotu na swobodne wejście, obrócenie się w środku oraz leżenie w naturalnej pozycji. Duże rasy, jak Maine Coon, będą potrzebować większej przestrzeni, z kolei małym rasom jak np. Ragdoll wystarczy mniejszy domek. Należy jednak pamiętać, że zbyt mały domek nie będzie wystarczająco wygodny, z kolei za duży sprawi, że nasz kot nie będzie go traktował jako kryjówki. Bardzo ważne jest również samo wejście. Mruczek powinien móc swobodnie do niego wchodzić, jak i z niego wychodzić.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.