Data publikacji:

Choroba Cushinga u psa. Objawy i leczenie

Choroba Cushinga u psów objawia się różnorodnymi symptomami, takimi jak zwiększone pragnienie, otyłość i osłabienie skóry. W przypadku podejrzenia tej choroby zaleca się konsultację z weterynarzem w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Poznaj najczęstsze przyczyny i objawy choroby Cushinga u psów.
Fat Dog

Choroba Cushinga – przyczyny

Choroba Cushinga, znana również jako hiperadrenokortycyzm, to schorzenie endokrynologiczne, które występuje u psów, charakteryzujące się nadprodukcją kortyzolu. Przyczyny tej choroby to:
  • Mikrogruczolaki przysadki mózgowej – to najczęstsza przyczyna choroby Cushinga u psów. Powstawanie niewielkich guzów w przysadce mózgowej prowadzi do nadmiernej produkcji hormonu adrenokortykotropowego (ACTH), co z kolei stymuluje korę nadnerczy do wydzielania większych ilości kortyzolu.
  • Guz nadnerczy – w niektórych przypadkach choroba Cushinga może być spowodowana występowaniem guza w obrębie nadnerczy (może być on zarówno łagodny, jak i złośliwy), który produkuje nadmiar kortyzolu niezależnie od działania ACTH.
  • Długotrwałe stosowanie steroidów – przyczyna wtórna może być związana z długotrwałym podawaniem leków sterydowych (na przykład prednizonu) w terapii innych schorzeń. W tym przypadku mówimy o zespołach sztucznych.
  • Objawy choroby Cushinga u psa

    Choroba Cushinga, znana również jako hiperadrenokortycyzm, jest schorzeniem, które występuje, gdy organizm psa produkuje zbyt dużo kortyzolu, hormonu wydzielanego przez nadnercza. Objawy choroby Cushinga u psa mogą być różnorodne, a niektóre z nich to:
  • Zwiększone pragnienie i oddawanie moczu (polidypsja i poliuria) – psy z chorobą Cushinga często piją więcej wody i częściej oddają mocz.
  • Zwiększony apetyt (polifagia) pies może jeść więcej niż zwykle, co prowadzi do przyrostu masy ciała.
  • Osłabienie mięśni – może dojść do osłabienia mięśni, co objawia się trudnościami w poruszaniu się czy wstawaniu.
  • Niekontrolowany apetyt niektórzy psy mogą wykazywać nieodpartą potrzebę zjadania rzeczy, które normalnie ich nie interesują.
  • Zaburzenia snu – pies może mieć trudności z zasypianiem lub przesypianiem nocy.
  • Zaburzenia hormonalne – mogą wystąpić także inne objawy związane z zaburzeniami hormonalnymi.
  • Objawy te mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych cech psa. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może mieć chorobę Cushinga, ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem w celu postawienia diagnozy i omówienia ewentualnych opcji leczenia.

    Choroba Cushinga u psa – leczenie

    Cushinga choroba u psów jest zespołem objawów spowodowanym przez nadmiar glukokortykoidów w organizmie, co może być spowodowane przez różne przyczyny. Leczenie choroby Cushinga u psów wymaga kompleksowego podejścia i może być różne w zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania choroby.

    Leczenie choroby Cushinga u psa

    Jeśli choroba jest spowodowana przyjmowaniem leków kortykosteroidowych, należy stopniowo przestawić psa na leki o mniejszym wpływie na glukokortykoidy.
    Jeśli choroba jest spowodowana przez guz hormonotwórczy, może być konieczne jego usunięcie.

    Inne

  • Ograniczenie stresu – stres może pogarszać objawy choroby Cushinga, dlatego ważne jest ograniczenie stresu poprzez regularne czynności relaksacyjne (np. spacerowanie).
  • Dietetyka – odpowiednia dieta może pomóc w redukcji objawów choroby.
  • Zdjęcie: Envato Elements