Data publikacji:

Czy pies musi być na smyczy?

Nie każdy wie, ale to, czy pies musi być na smyczy, określają przepisy polskiego prawa. Przepisy te mogą się jednak różnić w zależności od naszego miejsca zamieszkania. Nieco inne zasady będą obowiązywać w Warszawie, a inne w Krakowie. Przed spacerem warto zapoznać się z lokalnymi regulacjami, aby uniknąć mandatu i zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym. Sprawdźmy najpierw, co na temat prowadzenia psów na smyczy mówi prawo uchwalone na poziomie państwowym.
A charming young smiling girl is resting on a bench while walking with two golden dogs. The girl

Pies bez smyczy – czy to legalne?

Najważniejszym przepisem regulującym to, czy pies musi być na smyczy w miejscach publicznych, jest ustawa o ochronie zwierząt. Zgodnie z art. 10a ust. 3 tej ustawy „Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna”. Z kolei art. 77 kodeksu wykroczeń mówi, że w przypadku niezachowania środków ostrożności przy trzymaniu psa można zostać obłożonym karą grzywny do 1000 zł lub karą nagany. Co to dla nas oznacza w praktyce?
Właściciele psów są zobowiązani do sprawowania kontroli nad swoimi zwierzętami. Oznacza to, że jeśli pies słucha i reaguje na polecenia opiekuna, a także posiada identyfikator, taki jak chip lub adresatka, może być spuszczony ze smyczy. Przepisy nie precyzują jednoznacznie obowiązku prowadzenia psa na smyczy.

W jaki sposób kontrolować psa bez smyczy?

Jeżeli nasz pies nie reaguje na komendy i nie słucha najprostszych poleceń, wówczas może stanowić zagrożenie dla otoczenia i samego siebie – wdając się walkę z innym psem czy wbiegając prosto pod nadjeżdżający samochód. Puszczając psa bez smyczy, musimy być pewni, że słucha naszym poleceń. Niektóre psy, zwłaszcza te o silnym instynkcie łowieckim, lękliwe lub nadmiernie pobudliwe, mogą wymagać dodatkowego szkolenia, aby nauczyć się właściwego reagowania na komendy opiekuna. Trening pomaga kontrolować zachowania zwierzaka, poprawia posłuszeństwo i zwiększa bezpieczeństwo.

Kiedy nie możemy spuszczać psa ze smyczy?

Bardziej szczegółowe przepisy dotyczące prowadzenia psa na smyczy określane są na poziomie gmin. Lokalne przepisy różnie podchodzą do tego obowiązku. Przykładowo w Warszawie przepisy są bardzo liberalne i zezwalają na spuszczanie psa ze smyczy pod warunkiem spełnienia warunków określonych w ustawie o ochronie zwierząt (kontrola nad zwierzęciem oraz odpowiedni identyfikator). Z kolei w Krakowie zgodnie z uchwałą Rady Miasta z 2018 roku „Na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku psy powinny być wyprowadzane na smyczy”. Z kolei rasy uznawane za agresywne powinny być prowadzane również w kagańcu. Bez smyczy psa można prowadzić jedynie w miejscach mało uczęszczanych. W praktyce oznacza to, że pies bez smyczy na osiedlu naraża właściciela na karę grzywny.

Jaka smycz najlepsza dla psa?

Wybór odpowiedniej smyczy w dużej mierze zależy od poziomu aktywności oraz charakteru czy bardziej temperamentu naszego zwierzęcia, a także miejsca jego wyprowadzania. Dla psów mniej aktywnych sprawdzi się krótka smycz o długości 1,5–2 m. Z kolei dla psów bardziej aktywnych najlepszych rozwiązaniem będzie smycz przepinana. Jeżeli mamy trudności z utrzymaniem kontroli nad naszym psem, pod żadnym pozorem nie korzystajmy ze smyczy automatycznych – pies może się wówczas zerwać w najmniej odpowiednim momencie. Gdy psa wyprowadzamy w mieście, na osiedlu czy blisko ulicy, używajmy klasycznej smyczy, która zapewnia pełną kontrolę nad zwierzęciem. Za miastem możemy użyć dłuższej smyczy – dobrze sprawdzi się np. długa linka trekkingowa lub otok.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.