Data modyfikacji:

Jak zrobić domek dla kota krok po kroku?

Koty to zwierzaki, które szczególnie lubią chować się w ciemnych i ciasnych miejscach. Większość opiekunów tych czworonogów z pewnością nie raz widziało, jak ich pupile z lubością zamykają się w kartonach, w których czasem nawet się nie mieszczą! Jeśli zależy ci na szczęściu swojego futrzaka, koniecznie podaruj mu własny domek! Jak zrobić domek dla kota z kartonu? To naprawdę nic trudnego!
domek dla kota

Jeśli dbasz nie tylko o własnego pupila, lecz także o koty wolnożyjące – jesień jest najlepszą porą na zrobienie im domku z drewna. Taki domek dla kota na zimę pozwoli mu przetrwać największe mrozy bez uszczerbku na zdrowiu. Stworzenie konstrukcji z drewna jest prostsze niż może ci się wydawać. Podpowiemy, jak zrobić domek dla kota na zimę.

Jak zrobić domek dla kota z kartonu?

Do wykonania domku dla kota z kartonu będziemy potrzebowali oczywiście kartonu. Wybierz taki, w którym twój pupil bez problemu się zmieści. Równocześnie nie może być on zbyt duży – koty lubią ciasne przestrzenie. Warto wykorzystać kartony po paczkach bądź poprosić o taki egzemplarz w najbliższym sklepie. Jeżeli zależy ci na większej trwałości, możesz skleić ze sobą dwa kartony w taki sposób, by umacniały one ścianki domku.

Oprócz kartonu będziesz potrzebować też wzmocnionej taśmy samoprzylepnej i nożyka do tapet. Jeżeli szczególnie zależy ci na wyglądzie domku, możesz też wykorzystać flamastry czy farbki do jego ozdoby. Pamiętaj jednak, aby były to produkty bezpieczne dla kota! Oto, jak zrobić domek dla kota z kartonu krok po kroku:

 1. Wytnij w kartonie otwór wejściowy – może być on kwadratowy, okrągły lub przybrać kształt kociej głowy. Gotowe szablony do wycięcia wejścia odnajdziesz w internecie.
 2. Sklej ze sobą dłuższe części kartonu, które standardowo służą do zamykania pudełka. Użyj do tego taśmy samoprzylepnej. Sklejone części powinny przypominać stożkowy dach.
 3. Starannie dotnij krótsze części zamknięcia kartonu w taki sposób, by pasowały one do powstałego dachu. Właściwie domek jest już gotowy!

Teraz wystarczy, że włożysz do środka ulubiony kocyk swojego pupila i mruczek może swobodnie z niego korzystać. Jeżeli chcesz nadać domkowi indywidualnego charakteru, możesz napisać imię kota nad wejściem lub przyozdobić karton. Taki domek z kartonu to tania alternatywa, a dodatkowo może posłużyć za drapak!

Jak zrobić domek dla kota na zimę?

Zima to bardzo ciężki czas dla wszystkich wolno żyjących zwierzaków. Koty bardzo często nie mają miejsca na przetrwanie tego okresu, dlatego też niskie temperatury sprawiają, że wiele czworonogów nie dożywa wiosny. Jeżeli los kociaków nie jest ci obojętny, koniecznie zrób domek dla kota na zimę!

Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie, choć wymaga nieco więcej wysiłku niż domek z kartonu. Do zrobienia domku dla kota z drewna będą potrzebne:

 • dwie drewniane skrzynki po owocach lub warzywach – możesz poprosić o nie na pobliskim bazarze, 
 • płyty styropianowe o grubości 3-5 cm, 
 • taśma samoprzylepna lub wiertarko-wkrętarka i wkręty, 
 • koc termiczny, 
 • gruba folia lub cerata, 
 • nożyk do tapet, 
 • klej montażowy i pistolet do wyciskania mas, 
 • piłka do drewna, 
 • stary koc polarowy bądź nieużywana już bluza.

Jeśli zgromadzimy już wszystkie niezbędne przedmioty, możemy przystąpić do zrobienia domku dla kota na zimę. Oto nasza instrukcja:

 1. Z drewnianych skrzynek usuń wszelkie wystające elementy. Najlepiej dokładnie przetrzyj je papierem ściernym, by nie wyrządzić mruczkowi krzywdy.
 2. Dno skrzynki posmaruj dokładnie klejem, a następnie rozłóż w niej grubą folię lub ceratę. Później posmaruj klejem boki skrzynki i również wywiń materiał na boki. Przyłóż dno ciężkim przedmiotem i pozostaw klej do wyschnięcia.
 3. Kiedy klej już zwiąże, połącz obie skrzynki ze sobą w taki sposób, by jedna była na drugiej spodem do góry. Skrzynki możesz połączyć przy pomocy mocnej taśmy samoprzylepnej albo wkrętów. Zadbaj o to, by konstrukcja była stabilna.
 4. Otwarte części budki owiń ceratą albo grubą folią. Możesz przymocować ją przy pomocy taśmy. Pamiętaj jednak, by zostawić otwór wejściowy, który powinien być nie mniejszy niż 13x13 cm. Jeśli nie masz takiego otworu, koniecznie stwórz go przy pomocy piłki do drewna.
 5. Całą konstrukcję owiń kocem termicznym i przytwierdź go taśmą.
 6. Boki domku obłóż wyciętymi płytami styropianu – pamiętaj, by skleić je ze sobą i ze ściankami domku przy pomocy kleju. Aby klej lepiej związał, możesz okręcić domek taśmą na czas wysychania.
 7. Na koniec owiń domek ceratą lub grubą folią z zewnątrz, aby zyskał wodoodporność. Do środka włóż koc polarowy albo starą bluzę, i domek gotowy!

Tak przygotowany domek dla kota na zimę możesz postawić we własnym ogródku bądź w bliskiej okolicy, gdzie gromadzą się bezdomne koty. Ciasny, ciepły i suchy domek będzie sporą atrakcją dla wolno żyjących mruczków.

Robienie domków dla kotów może być przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu – szczególnie jeśli czynności te wykonujemy w gronie najbliższych. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom wykonasz domek dla kota z kartonu i domek dla kota na zimę z drewna. Pamiętaj jednak, że domki kartonowe nie są zbyt solidne, dlatego może okazać się, że taka konstrukcja przetrwa jedynie kilka tygodni. Wszystko zależy od intensywności użytkowania, a wiemy, że niektóre kotki szczególnie lubią drapać i podgryzać kartony, dlatego być może dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie od razu się w kilka sztuk.

Autorka: Olga Sadowska