Wiele osób zastanawia się, czy żwirek silikonowy jest bezpieczny. Z przyjemnością uspokoimy właścicieli kotów – jak najbardziej i bez obaw może być wybierany nawet dla malutkich kociąt, które dopiero uczą się korzystać z kuwety. To także brak problemów z ewentualnym pyleniem, które może być problematyczne dla kotów z alergią.
Żwirek silikonowy powstaje z silikatu, który jest jednym z najchłonniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. Dzięki temu z pewnością docenią go właściciele kilku kotów – dzięki niemu nie trzeba się martwić o sprzątanie w kuwecie po każdej wizycie zwierzaka. Wystarczy obserwować żwirek i w momencie gdy zacznie przybierać żółtawy kolor, wymienić go na nowy.
Uwaga! Jeśli chcesz kupić żwirek dla kota, który można wyrzucać do toalety, to ten silikonowy nie jest dobrym rozwiązaniem. Pod żadnym pozorem nie należy wrzucać nieczystości do ubikacji, ponieważ niesie to ze sobą ryzyko niedrożności kanalizacji i kosztownych problemów.
Do innych wad żwirku silikonowego możemy zaliczyć ryzyko podrażnienia łapek (zwłaszcza tych delikatnych) oraz właściwości, które zmieniają się pod wpływem wilgotności powietrza. Dodatkowo tego typu produkt do kuwety może być trudny do zaakceptowania przez niektóre koty.
Jeśli w trakcie zakupu chcesz wybrać jak najbardziej ekologiczny żwirek dla kota, to ten drewniany jest doskonałym rozwiązaniem. Naturalne wypełnienie kuwety powstaje ze ściółki drzew iglastych i liściastych. Większość z nich jest dostępna w wersji zbrylającej się, jednak na rynku znajdziesz też pellet, który jest trudniejszy w czyszczeniu.
Dlaczego to drewniane wypełnienie kuwety jest najlepszym żwirkiem dla kotów? Przede wszystkim jest biodegradowalne i jednocześnie delikatne dla kocich łap. Dodatkowo ma neutralny zapach, dzięki któremu jest dość dobrze akceptowany przez większość zwierzaków. Do zalet żwirku drewnianego możemy zaliczyć również hipoalergiczność, dużą wydajność i możliwość bezproblemowego kopania w nim przez koty.
Drewniany żwirek dla kota ma jednak pewne wady. Zdecydowanie nie jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które lubią mieć nieustanny porządek w domu. Ziarenka przyczepiają się do łapek i czasami też sierści zwierzaka, przez co są roznoszone nie tylko w pobliżu kuwety, ale także po całym mieszkaniu. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup specjalnej wycieraczki, która pochłonie pojedyncze kawałki żwirku.
Bentonitowe wypełnienie do kuwety nie bez powodu jest jednym z najlepszych żwirków dla kota. Do jego produkcji wykorzystuje się bentonit, czyli skały z mieszanki krzemianu sodu, magnezu i glinu. Dzięki temu na rynku znajdziesz różnorodny wybór produktów, które możesz dopasować do wieku czy potrzeb kota.
Żwirek bentonitowy nie tylko radzi sobie świetnie z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów i wilgoci. Jest on również łatwo akceptowany przez większość zwierzaków oraz umożliwia im bezproblemowe zakopywanie odchodów.
Jakie wady ma żwirek bentonitowy? Do minusów tego rozwiązania możemy zaliczyć brak możliwości utylizacji w ubikacji. Jeśli chcesz więc kupić żwirek dla kota, który można wyrzucać do toalety (oczywiście w rozsądnych ilościach), to lepszym wyborem jest ten drewniany. Bentonitowe wypełnienie kuwety może również przywierać do jej dna, co utrudnia sprzątanie, oraz może nadmiernie pylić.
Dużą wadą, przez którą wielu właścicieli kotów rezygnuje z jego zakupu, jest brak możliwości trzymania kuwety w łazience. Dlaczego? Wilgoć i para wodna, które są codziennością w tym pomieszczeniu, wpływają na wydajność bentonitu. Dodatkowo, jeśli nie wiesz, jaki żwirek dla małego kota wybrać, to już teraz odradzamy ten bentonitowy, który nie jest odpowiedni nie tylko dla kociąt, ale także dla dorosłych mruczków, które lubią jeść żwirek.
Jak się okazuje, silikonowe, drewniane i bentonitowe wypełnienie kuwety to nie wszystko, co znajdziesz na rynku. Jaki inny żwirek dla kota wybrać, żeby nie śmierdziało? Możesz zdecydować się na ten kukurydziany, który jest biodegradowalny i ekologiczny, a do jego produkcji wykorzystuje się ziarna kukurydzy.
Dzięki temu żwirek kukurydziany może pochwalić się właściwościami zbrylającymi i brakiem problemów z ewentualnym pyleniem. Dodatkowo świetnie radzi sobie z brzydkimi zapachami oraz nadaje się i dla małych, i dla dorosłych kotów. Niektóre żwirki kukurydziane mogą być spłukiwane w toalecie.
Jakie wady ma kukurydziany żwirek dla kota? Minusem naturalnego wypełnienia kuwety jest jego zapach, który może być zbyt intensywny dla niektórych mruczków. Dodatkowo niesie on ze sobą ryzyko podjadania żwirku, a w niektórych przypadkach może dojść nawet do załatwiania się poza kuwetą.
W sklepach zoologicznych znajdziesz też żwirek sepiolitowy, który powstaje z… piany morskiej. Ma dobre właściwości chłonne, jednak się nie zbryla, przez co zwiększa częstotliwość sprzątania w kuwecie. To jednak świetna propozycja dla osób, które szukają żwirku, który nie będzie roznosić się po domu.
To silikonowe wypełnienia, które zmieniają kolor, gdy pH moczu kota jest podwyższone. Zmiana zabarwienia występuje również w przypadku obecności erytrocytów czy białka. To doskonała propozycja dla właścicieli, których zwierzaki mają zdiagnozowane problemy z układem moczowym. Zazwyczaj do produkcji tego typu żwirku wykorzystuje się krzemionkowy wskaźnik białka. Samo wypełnienie jest bezzapachowe i bezpyłowe oraz nie rozpuszcza się w wodzie.
Ten specjalny rodzaj służy do analizy w laboratorium. W przeciwieństwie do swoich odpowiedników przeznaczonych do codziennego użytku te do pobierania moczu nie pochłaniają wilgoci, dzięki czemu umożliwiają łatwe pobranie próbki do badań. Mają strukturę drobnych perełek i są sprzedawane w zestawie z akcesoriami niezbędnymi do zebrania kociego moczu – pipetą i specjalnym pojemniczkiem.