Data modyfikacji:

Jaki żwirek dla kota? Wybieramy najlepszy żwirek dla kota

Podstawowym wyposażeniem domu każdego właściciela kota jest, oczywiście, kuweta ze żwirkiem. Zakup odpowiedniego wypełnienia może okazać się trudniejszy, niż mogłoby się wydawać, bowiem na rynku znajdziesz kilka różnych rodzajów, które mogą pochwalić się rozmaitymi zaletami. Jaki żwirek dla kota wybrać? Mamy kilka wskazówek!
jaki żwirek dla kota

Jaki żwirek dla kota – silikonowy, drewniany czy bentonitowy?

Kuweta ze żwirkiem to obowiązkowe akcesorium w mieszkaniu czy domu z kotem. Pierwszym krokiem nowego właściciela kota jest dowiedzenie się, jak nauczyć kota korzystać z kuwety. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów wypełnienia kuwety, w tym między innymi silikonowy, drewniany i bentonitowy. Jaki będzie najlepszy żwirek dla kota? Oto zalety każdego z nich.

Żwirek dla kota silikonowy

Jaki żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało? Żwirek silikonowy bez problemu wchłania koci mocz, dzięki czemu nie musisz usuwać codziennie nieczystości z kuwety. Dodatkowo z łatwością pochłania nieprzyjemne zapachy i zapewnia optymalny poziom czystości wokół kuwety.

Wiele osób zastanawia się, czy żwirek silikonowy jest bezpieczny. Z przyjemnością uspokoimy właścicieli kotów – jak najbardziej i bez obaw może być wybierany nawet dla malutkich kociąt, które dopiero uczą się korzystać z kuwety. To także brak problemów z ewentualnym pyleniem, które może być problematyczne dla kotów z alergią.

Żwirek silikonowy powstaje z silikatu, który jest jednym z najchłonniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. Dzięki temu z pewnością docenią go właściciele kilku kotów – dzięki niemu nie trzeba się martwić o sprzątanie w kuwecie po każdej wizycie zwierzaka. Wystarczy obserwować żwirek i w momencie gdy zacznie przybierać żółtawy kolor, wymienić go na nowy.

Uwaga! Jeśli chcesz kupić żwirek dla kota, który można wyrzucać do toalety, to ten silikonowy nie jest dobrym rozwiązaniem. Pod żadnym pozorem nie należy wrzucać nieczystości do ubikacji, ponieważ niesie to ze sobą ryzyko niedrożności kanalizacji i kosztownych problemów.

Do innych wad żwirku silikonowego możemy zaliczyć ryzyko podrażnienia łapek (zwłaszcza tych delikatnych) oraz właściwości, które zmieniają się pod wpływem wilgotności powietrza. Dodatkowo tego typu produkt do kuwety może być trudny do zaakceptowania przez niektóre koty.

Żwirek dla kota drewniany

Jest ekologiczny, biodegradowalny, a do tego może być bez obaw spuszczany w toalecie. Mocz powoduje zbrylanie się produktu w grudki, które są łatwe w usuwaniu.

Jeśli w trakcie zakupu chcesz wybrać jak najbardziej ekologiczny żwirek dla kota, to ten drewniany jest doskonałym rozwiązaniem. Naturalne wypełnienie kuwety powstaje ze ściółki drzew iglastych i liściastych. Większość z nich jest dostępna w wersji zbrylającej się, jednak na rynku znajdziesz też pellet, który jest trudniejszy w czyszczeniu.

Dlaczego to drewniane wypełnienie kuwety jest najlepszym żwirkiem dla kotów? Przede wszystkim jest biodegradowalne i jednocześnie delikatne dla kocich łap. Dodatkowo ma neutralny zapach, dzięki któremu jest dość dobrze akceptowany przez większość zwierzaków. Do zalet żwirku drewnianego możemy zaliczyć również hipoalergiczność, dużą wydajność i możliwość bezproblemowego kopania w nim przez koty.

Drewniany żwirek dla kota ma jednak pewne wady. Zdecydowanie nie jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które lubią mieć nieustanny porządek w domu. Ziarenka przyczepiają się do łapek i czasami też sierści zwierzaka, przez co są roznoszone nie tylko w pobliżu kuwety, ale także po całym mieszkaniu. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup specjalnej wycieraczki, która pochłonie pojedyncze kawałki żwirku. 

Żwirek dla kota bentonitowy

Podobnie jak żwirek dla kota drewniany zbryla się w grudki, dzięki czemu jego sprzątanie nie sprawia najmniejszego problemu. To również tani żwirek dla kota dobrze pochłaniający brzydkie zapachy.

Bentonitowe wypełnienie do kuwety nie bez powodu jest jednym z najlepszych żwirków dla kota. Do jego produkcji wykorzystuje się bentonit, czyli skały z mieszanki krzemianu sodu, magnezu i glinu. Dzięki temu na rynku znajdziesz różnorodny wybór produktów, które możesz dopasować do wieku czy potrzeb kota.

Żwirek bentonitowy nie tylko radzi sobie świetnie z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów i wilgoci. Jest on również łatwo akceptowany przez większość zwierzaków oraz umożliwia im bezproblemowe zakopywanie odchodów.

Jakie wady ma żwirek bentonitowy? Do minusów tego rozwiązania możemy zaliczyć brak możliwości utylizacji w ubikacji. Jeśli chcesz więc kupić żwirek dla kota, który można wyrzucać do toalety (oczywiście w rozsądnych ilościach), to lepszym wyborem jest ten drewniany. Bentonitowe wypełnienie kuwety może również przywierać do jej dna, co utrudnia sprzątanie, oraz może nadmiernie pylić.

Dużą wadą, przez którą wielu właścicieli kotów rezygnuje z jego zakupu, jest brak możliwości trzymania kuwety w łazience. Dlaczego? Wilgoć i para wodna, które są codziennością w tym pomieszczeniu, wpływają na wydajność bentonitu. Dodatkowo, jeśli nie wiesz, jaki żwirek dla małego kota wybrać, to już teraz odradzamy ten bentonitowy, który nie jest odpowiedni nie tylko dla kociąt, ale także dla dorosłych mruczków, które lubią jeść żwirek.

Jaki inny żwirek dla kota warto wybrać?

Jak się okazuje, silikonowe, drewniane i bentonitowe wypełnienie kuwety to nie wszystko, co znajdziesz na rynku. Jaki inny żwirek dla kota wybrać, żeby nie śmierdziało? Możesz zdecydować się na ten kukurydziany, który jest biodegradowalny i ekologiczny, a do jego produkcji wykorzystuje się ziarna kukurydzy.

Dzięki temu żwirek kukurydziany może pochwalić się właściwościami zbrylającymi i brakiem problemów z ewentualnym pyleniem. Dodatkowo świetnie radzi sobie z brzydkimi zapachami oraz nadaje się i dla małych, i dla dorosłych kotów. Niektóre żwirki kukurydziane mogą być spłukiwane w toalecie.

Jakie wady ma kukurydziany żwirek dla kota? Minusem naturalnego wypełnienia kuwety jest jego zapach, który może być zbyt intensywny dla niektórych mruczków. Dodatkowo niesie on ze sobą ryzyko podjadania żwirku, a w niektórych przypadkach może dojść nawet do załatwiania się poza kuwetą.

W sklepach zoologicznych znajdziesz też żwirek sepiolitowy, który powstaje z… piany morskiej. Ma dobre właściwości chłonne, jednak się nie zbryla, przez co zwiększa częstotliwość sprzątania w kuwecie. To jednak świetna propozycja dla osób, które szukają żwirku, który nie będzie roznosić się po domu.

Jaki żwirek dla kota jest najwydajniejszy?

Dobry żwirek dla kota powinien być nie tylko łatwy w sprzątaniu czy bez problemu pochłaniać nieprzyjemne zapachy. Równie ważna jest jego wydajność. Który rodzaj starcza na najdłużej?
W tej kategorii zdecydowanie wygrywa żwirek silikonowy – wypełnienie kuwety wystarczy wymieniać co 3–4 tygodnie. Warto jednak pamiętać, że częstotliwość jest uzależniona od liczby kotów w domu czy intensywności korzystania przez nie z kuwety. Dowiedz się także, jaki drapak dla kota będzie najlepszy.

Żwirek dla kota specjalny – jaki wybrać?

Oprócz podstawowych rodzajów żwirku dla kota w ofercie producentów nie brakuje także produktów specjalnych, czyli takich, które są polecane dla zwierzaków z problemami układu moczowego. Jaki żwirek dla kota masz do wyboru?

Żwirki ze wskaźnikiem zdrowia

To silikonowe wypełnienia, które zmieniają kolor, gdy pH moczu kota jest podwyższone. Zmiana zabarwienia występuje również w przypadku obecności erytrocytów czy białka. To doskonała propozycja dla właścicieli, których zwierzaki mają zdiagnozowane problemy z układem moczowym. Zazwyczaj do produkcji tego typu żwirku wykorzystuje się krzemionkowy wskaźnik białka. Samo wypełnienie jest bezzapachowe i bezpyłowe oraz nie rozpuszcza się w wodzie.

Żwirki do pobierania moczu

Ten specjalny rodzaj służy do analizy w laboratorium. W przeciwieństwie do swoich odpowiedników przeznaczonych do codziennego użytku te do pobierania moczu nie pochłaniają wilgoci, dzięki czemu umożliwiają łatwe pobranie próbki do badań. Mają strukturę drobnych perełek i są sprzedawane w zestawie z akcesoriami niezbędnymi do zebrania kociego moczu – pipetą i specjalnym pojemniczkiem.

Najlepszy żwirek dla kota

Jaki żwirek dla kota wybrać? Zdecydowanie jeden z najpopularniejszych na Ceneo.pl! Mamy dla ciebie kilka polecanych produktów.

Żwirek drewniany Cat's Best Eko Plus

To ekologiczna propozycja dla właścicieli kotów. Jeżeli zastanawiasz się, jaki żwirek dla kota wybrać, żeby nie śmierdziało, to ten wydajny, naturalny produkt bez problemu pochłania brzydkie zapachy i wilgoć oraz jest w 100% biodegradowalny.

Cat's Smart Pellets JRS

Zbrylający dobry żwirek dla kotów długowłosych. Odpowiedni rozmiar kawałeczków wypełnienia sprawia, że nie przykleja się do sierści zwierzaka. Produkt jest naturalny i ekologiczny, a do jego wytworzenia wykorzystuje się wyłącznie czyste włókna roślinne.

Super Benek Compact Certech

Wydajny i chłonny żwirek dla kotów, który bez problemu się zbryla. Produkt dodatkowo eliminuje bakterie i grzyby, a grube ziarna zapobiegają roznoszeniu ich poza kuwetę. Propozycja polskiej marki jest w 100% naturalna.

Jakie akcesoria do żwirku dla kota?

Wiesz już, jaki żwirek dla kota warto wybrać. Nie zapomnij także o dodatkowych akcesoriach, które ułatwią czyszczenie kuwety i pomogą w pochłanianiu nieprzyjemnych zapachów. W szczególności polecamy zakup łopatki, która pozwoli na higieniczne i szybkie usunięcie odchodów i zbrylonego żwirku.
Równie pomocny może okazać się neutralizator zapachów, który jest szczególnie polecany w przypadku korzystania ze żwirku dla kota bentonitowego. Wystarczy, że wymieszasz go z wypełnieniem kuwety, aby w łazience nie unosił się nieprzyjemny zapach moczu. Tego typu produkty działają również antybakteryjnie i odkażająco.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka