Data modyfikacji:

Jaki żwirek dla małego kotka będzie odpowiedni?

Bardzo często osoby początkujące, które pierwszy raz w życiu decydują się na kocięta, zastanawiają się nad tym, jaki żwirek dla małego kotka będzie najlepszy. Ogólnie rzecz biorąc, mały kot nie potrzebuje, jakiegoś specjalnego żwirku niż dorosły kocur. Czasami jednak małe koty jedzą żwirek drewniany albo kukurydziany, i jeśli zauważymy u swojego podobne zjawisko, to powinniśmy go po prostu wymienić na inny, by nie dopuścić do zapchania u kota układu pokarmowego. Małe koty najwygodniej czują się w kuwecie, gdzie granulki żwirku nie są zbyt grube, aby nie wbijały się boleśnie w łapki. Uwzględniając to oraz to, że kot może zjadać granulki, sprawdzonym rozwiązaniem okazuje się żwirek bentonitowy.
żwirek dla kota

Rodzaje żwirków dla małego kotka

Zanim wybierzemy się na zakupy, powinniśmy zdecydować, jaki żwirek dla małego kotka wybrać. Dobrze jest więc na początek rozeznać się w temacie i sprawdzić, jakie są rodzaje żwirków. Różnią się one od siebie tworzywem, z jakiego zostały wykonane, wydajnością, sposobem, w jaki się zbrylają i stopniem wsiąkania w nie moczu. To, na jaki żwirek dla kota postawimy, zależy w głównej mierze od naszego kochanego futrzaka.

Czy warto wybrać silikonowy żwirek dla kota?

Silikonowy żwirek dla kota jest bardzo popularnym rodzajem i często kupowanym, nawet mimo tego, że jego cena jest wyższa niż najpopularniejszego żwirku bentonitowego. Wykonany został z silikatu i charakteryzuje się tym, że świetnie pochłania nieprzyjemne zapachy, które produkowane są przez kota podczas korzystania z kuwety. Jego cenną zaletą jest to, że się nie zbryla, dzięki czemu nie musimy go dosypywać.

Żwirek silikonowy okazuje się najbardziej wydajnym ze wszystkich rodzajów. Najczęściej wystarczy tylko raz na trzy tygodnie, a w przypadku małych kotów, nawet raz na miesiąc wymienić cały żwirek na nowy. Trzeba oczywiście systematycznie wyciągać odchody i wyrzucać je do odpadów zmieszanych.

Żeby jak najefektywniej korzystać z takiego żwirku, trzeba go codziennie mieszać, ponieważ w ten sposób mocz będzie pochłaniać się równomiernie. W przypadku takiego rozwiązania należy również wiedzieć o tym, że wykonany został z tworzywa sztucznego, czyli jest nieekologiczny. Ma to duże znaczenie w przypadku większej liczby kotów, ponieważ wtedy będzie trzeba zużywać znacznie więcej żwirku.

Najpopularniejszy bentonitowy żwirek dla małych i dużych kotów

Najczęściej wybieranym żwirkiem dla kotów jest bentonitowy, ale nie tylko ze względu na to, że występuje w najniższej cenie na rynku i można go nabyć w supermarketach czy ogólnodostępnych dyskontach. Charakteryzuje się on wieloma cennymi właściwościami.

Przede wszystkim możemy go podzielić ze względu na grubość ziaren. Dobrze jest więc przetestować na swoim kocie, jaka grubość granulek mu podpasuje. Od grubości zależy także pylenie się. Oczywiście najmniej pylący jest ten o najmniejszych ziarnach. W przeciwieństwie do żwirku silikonowego ten doskonale się zbryla i bardzo szybko wchłania mocz, co umożliwia proste sprzątanie łopatką w kuwecie. Jest on ciężki i dlatego, gdy nie będziemy go regularnie sprzątać, to nieczystości mogą przykleić się do kuwety, co spowoduje, że będzie trzeba wymienić żwirek na nowy i dokładnie wszystko wyczyścić, aby zachować odpowiednią higienę kota.

Ekologiczny drewniany żwirek dla kotów

Drewniany żwirek jest najlepszym rodzajem dla osób, które cenią sobie przede wszystkim ochronę naturalnego środowiska i aspekty ekologiczne. To naturalne podłoże bez problemu można w niewielkich ilościach spuszczać w toalecie. Taki żwirek możemy nabyć w wersji zbrylającej albo niezbrylającej. Większość kotów od razu z chęcią korzysta z takiego żwirku, ponieważ wyczuwają naturalny zapach drewna.

Dla niektórych gatunków może to być nawet żwirek przyciągający. Świetnie chłonie zapachy i jest biodegradowalny. Niestety wersja zbrylająca może być nieodpowiednia dla małych kociąt, ponieważ małe kotki mają skłonności do konsumowania niewielkich granulek drewnianych. Nic się nie stanie, jeśli to będzie jedno czy dwa ziarenka, ale w większych ilościach może zapchać układ pokarmowy zwierzaka i trzeba będzie się z nim wybrać do weterynarza.

Czy warto postawić na kukurydziany żwirek dla małego kotka?

Kukurydziany żwirek jest bardzo podobny do drewnianego. Jest wydajny i doskonale pochłania nieprzyjemne zapachy. Najczęściej posiada neutralny zapach, ale może to być także żwirek z dedykowanym zapachem, na przykład bryzy morskiej. W tym przypadku również małe kociaki mogą próbować jeść ziarnka tego żwirku, ponieważ ma on naturalny zapach i kojarzy się z jedzeniem. Jeśli będzie dochodziło do takich przypadków, to trzeba będzie postawić na inny rodzaj.

Jak zminimalizować przykry zapach z kuwety kota?

Wybierając więc odpowiedni żwirek dla kota, pamiętajmy o tym, żeby pasował on przede wszystkim naszemu kociakowi, ale również nam jako domownikom, ponieważ to my będziemy zajmować się czyszczeniem kuwety. Wybór odpowiedniego żwirku będzie miał również wpływ na to, aby ograniczyć nieprzyjemne zapachy kociego moczu albo odchodów.

Oczywiście najskuteczniejszym rozwiązaniem jest regularne sprzątanie toalety naszego pupila. Trzeba pozbywać się odchodów oraz grudek, które powstały w wyniku działania wilgoci. Dobrym pomysłem może okazać się także zamykana kuweta, która sprawdza się w przypadku zarówno małych, jak i dużych kotów. W ten sposób będziemy mogli zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi z kuwety w całym naszym mieszkaniu.
Autor: Dominik Jankowski