Data publikacji:

Jakie półki dla kota wybrać i gdzie je montować?

Chociaż koty przesypiają średnio od 12 do nawet 18 godzin dziennie, to przynajmniej raz na dobę doświadczają dawki nieposkromionej energii. Oprócz tego mruczki po prostu z natury potrzebują zabawy, a ich naturalny instynkt łowiecki sprawia, że bardzo chętnie spędzają czas na wysokości. Jak połączyć go z rozrywką? Strzałem w dziesiątkę są półki dla kota, dzięki którym stworzysz swojemu zwierzakowi prywatny plac zabaw.
fluffy scottish fold cat lying on wooden shelf

Półka dla kota jako element kotyfikacji domu. O tym warto wiedzieć

Jeżeli pierwszy raz słyszysz o kotyfikacji, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że twój dom albo mieszkanie nie zostały odpowiednio przystosowane do futrzanego lokatora. Chodzi o to, aby kot mógł poruszać się nie tylko tak jak ludzie, czyli po podłodze, ale także „po ścianach”, a czasami nawet i po suficie.
Owszem, w przypadku starszych czy chorych mruczków meble – komoda czy regały – mogą okazać się wystarczające. Jeżeli jednak masz młodego zwierzaka, który jest bardzo aktywny i chętnie się bawi, to zakup półki dla kota jest strzałem w dziesiątkę.

Dlaczego półki dla kota to dobry wybór? Wiemy, o co chodzi z mruczkami i wysokością

Bez względu na to, czy będzie to leżak na kaloryfer, czy półka na ścianę będąca częścią kociostrady (kociej autostrady) – jakakolwiek wysokość będzie dla zwierzaka zachęcająca. Dlaczego? Leży to po prostu w ich naturze. Znajdując się metr czy nawet więcej nad ziemią, koty mogą obserwować okolicę, schować się przed drapieżnikiem (o którego nie trzeba się na szczęście martwić w domowych warunkach) czy polować na ofiarę.
Jeżeli twój kot chętnie poświęca się wspinaczkom na najwyższe meble w domu – to znak, że półki na ścianie, a najlepiej cała kocia autostrada, są dobrym wyborem.

Wybieramy najlepsze półki dla kota. Na co zwracać uwagę?

Przekonaliśmy cię, że już najwyższy czas zainwestować w półki dla kota? To świetnie się składa, bo mamy też kilka wskazówek, które przydadzą się podczas ich zakupu. Najlepszym pomysłem jest poszukanie ich w sklepie zoologicznym. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zwierzęce wyposażone jest bezpieczne i wytrzyma obciążenie twojego mruczka.
Nie bez znaczenia jest również rozmiar półek dla kota. Jeżeli planujesz kupić tylko jedną, to warto wybrać jak największy model, na którym mruczek z łatwością się rozłoży i utnie sobie popołudniową drzemkę. Ciekawą opcją są też legowiska przeznaczone do zawieszenia na ścianie albo półki z drapakami, które przydadzą się zwierzakowi do ostrzenia pazurków.
Co więcej, upewnij się, że interesująca cię półka dla kota została wykonana z wytrzymałego materiału. Solidne i trwałe wyposażenie będzie inwestycją na wiele lat. W związku z tym odradzamy modele plastikowe, które chociaż są lekkie, to nie należą do najwytrzymalszych i mogą szybko wymagać wymiany na nowe. O wiele lepiej sprawdzą się np. drewniane, heblowane półki.
Bez względu na wybrany materiał sprawdź, czy jego powierzchnia jest antypoślizgowa. Dzięki temu ryzyko, że kot się poślizgnie i spadnie, będzie minimalne.

Kociostrada, czyli ścienny plac zabaw z półek dla kota

Kociostrada to przynajmniej kilka półek dla kota powieszonych na ścianie, tworzących, jak z pewnością się domyślasz, swego rodzaju drogę, autostradę. Co ciekawe, to rewelacyjna opcja dla małych mieszkań, w których każdy centymetr kwadratowy na podłodze jest na wagę złota. Montując półki dla kota na ścianie, nie tylko oszczędzasz miejsce, ale także zapewniasz mruczkowi mnóstwo rozrywki.
Mamy też dobrą wiadomość – w wielu przypadkach kociostrada rozwiązuje problem ze wskakiwaniem kota na stół czy blat kuchenny. 

Gdzie zamontować półki dla kota? Różne możliwości

To, gdzie zamontujesz półki dla kota, zależy od ich liczby, możliwości przestrzennych i przeznaczenia. Jeżeli ma stanowić ona punkt obserwacyjny, to dobrze, aby znalazła się w miarę wysoko, w miejscu, z którego zwierzak będzie mógł bezpiecznie obserwować wszystko, co się dzieje w pomieszczeniu. 
Jeśli planujesz zawieszenie pojedynczej półki dla kota w formie legowiska, to nie montuj jej zbyt wysoko, aby zwierzak mógł łatwo na nią wskoczyć. Możesz umieścić ją nad swoim biurkiem albo łóżkiem.
A co, jeżeli chcesz stworzyć kociostradę z prawdziwego zdarzenia? Tu zaczyna się zabawa, bo kocia autostrada daje nieograniczone możliwości rozplanowania. Najważniejsze, aby półki znajdywały się na różnych poziomach, a odległość między nimi umożliwiała kotu bezproblemowe przeskakiwanie. Możesz ograniczyć się do jednej ściany lub rozmieścić kociostradę na dwóch czy nawet trzech albo zamontować półki tak, żeby pozwalały na przemieszczanie się między różnymi pokojami.
Projektując kociostradę z półkami dla kota, pamiętaj o kilku zasadach:
  • najniższa półka, czyli wejście, powinna znajdować się na wysokości około 70–80 cm, podczas gdy najwyższa może być umieszczona nawet bezpośrednio pod sufitem;
  • dobrym pomysłem jest zainwestowanie nie tylko w półki dla kota, ale także w różnego rodzaju zabawki – drabinki, mostki, hamaki i tunele.
  • A może leżak na kaloryfer zamiast półki na ścianie?

    Kompromisem między półką dla kota a legowiskiem jest specjalny leżak na kaloryfer, z którego zwierzaki korzystają szczególnie chętnie w okresie grzewczym. Pluszowy i mięciutki hamak znajduje się kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią i zapewnia idealne warunki nie do zabawy, a do relaksu. Jeżeli twój mruczek należy do grona tych leniwych, to istnieją spore szanse, że półka na kaloryfer dla kota w zupełności wystarczy.
    Dodatkowo jej montaż jest banalnie prosty i nie wymaga nawet użycia wiertarki. Miękkie półki mają specjalne uchwyty, które wystarczy zawiesić na grzejniku i gotowe.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka