Brudne uszy u kota? Zastanawiasz się, jak czyścić uszy psu? Sprawdź, kiedy i jak czyścić uszy kota i psa. Dowiedz się, jaki preparat do czyszczenia uszu psa jest najlepszy i jakich lepiej unikać.
Poza samym czyszczeniem uszu psa czy kota konieczna jest ich regularna kontrola. Oględziny uszu przeprowadzaj, gdy twój pupil jest zrelaksowany. Możesz to zrobić na przykład wieczorem, podczas pieszczot na kanapie lub w każdym innym dowolnym momencie. Staraj się sprawdzać uszy w jasnym, słonecznym pomieszczeniu lub za pomocą latarki. Warto też poprosić drugą osobę, która przytrzyma pupila, jeśli ten nie jest jeszcze przyzwyczajony do tej czynności, lub poświeci ci latarką.
Oceń wygląd uszu z zewnątrz, a następnie od wewnątrz. Chwyć jedno ucho, wywiń je na zewnątrz i sprawdź kolor skóry, ilość wydzieliny na jej powierzchni, zapach i temperaturę. Powtórz tę samą czynność z drugim uchem.
Zdrowe ucho powinno być różowe w środku. Ilość sierści czy włosów w uchu to kwestia indywidualna, która w dużej mierze zależy od rasy. Psy ras miniaturowych mają najczęściej duże ilości włosów w uchu, które należy regularnie wyrywać.
W uchu nie powinny znajdować się żadne wydzieliny. Nie powinno też być brudne ani w środku, ani na zewnątrz. Zapach powinien być neutralny i ciepłota ucha powinna odpowiadać ciepłocie skóry w innych miejscach ciała czworonoga.
Pamiętaj, że temperatura ciała psów jest wyższa niż ludzi, dlatego uszy psa zawsze będą wydawać się cieplejsze, w porównaniu do temperatury ciała człowieka.
Jak rozpoznać choroby takiej jak zapalenie ucha u kota? oto objawy, które powinny cię zaniepokoić:
Brudne uszy u zwierząt towarzyszących to często nie tylko problem kosmetyczny. Obecność wydzieliny czy nadmiernej ilości zrogowaciałego naskórka może się też wiązać z obecnością stanu zapalnego na tle zakażenia bakteryjnego, grzybiczego lub na skutek obecności pasożytów zewnętrznych, które chętnie żerują w skórze małżowiny usznej.
Jak dbać o psa lub kota i jego uszy? Jeśli twój pies czy kot się intensywnie drapie w okolicy ucha, nie pozwala się dotknąć w okolicy podstawy ucha i potrząsa głową, zwykłe czyszczenie uszu u psa nie pomoże.
W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który pobierze z ucha wymaz i oceni, czy przyczyną niepokojących objawów są pasożyty, grzyby, bakterie lub coś innego. Leczenie infekcji uszu u psa i kota zależy od przyczyny, która wywołała schorzenie.
Wszystkie zabiegi dotyczące uszu psów i kotów – zarówno te pielęgnacyjne, jak i lecznicze – należy przeprowadzać w konsultacji z lekarzem weterynarii. Specjalista podpowie ci lub pokaże, jak czyścić kotu lub psu uszy w sposób bezpieczny dla zdrowia pupila, i dobierze produkty, które sprawdzą się w przypadku twojego czworonoga.
Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. U niektórych zwierząt, np. u psów z oklapniętymi uszami, które cierpią na przewlekłe zapalenia uszu, lekarz weterynarii może zalecić profilaktyczne czyszczenie ucha psa lub obu uszu.
Preparat do czyszczenia uszu psa powinien zostać dobrany indywidualnie przez lekarza weterynarii. Najlepiej, by był to produkt przeznaczony dla psów. Specjalista może jednak zalecić specjalistyczne produkty lecznicze do ucha dla psa, które dostaniesz w aptece lub zwykłą, sterylną sól fizjologiczną.
Produkty do czyszczenia uszu psa są zazwyczaj wyposażone w wygodny aplikator, który ułatwia wprowadzenie środka do ucha. Pamiętaj, że produkty z dodatkiem alkoholu nie nadają się do czyszczenia uszu psów.
Nie używaj też produktów przeznaczonych dla ludzi, ponieważ pH skóry człowieka jest niższe niż skóry psów. Oznacza to, że produkty przeznaczone dla ludzi mogą podrażniać skórę psów.
Jakie są domowe sposoby na czyszczenie uszu psa? Ucho możesz też wyczyścić za pomocą wilgotnej gazy, jednorazowych wilgotnych chusteczek dla psów, bawełnianych nakładek na palce przeznaczonych do czyszczenia psich uszu lub za pomocą wilgotnego ręcznika. To szczególnie ważne, gdy pies wrócił brudny po spacerze.
Nie zaleca się myć uszu podczas kąpieli całego ciała pod bieżącą wodą, dlatego warto po takiej kąpieli poświęcić kilka minut na dokładne oczyszczenie skóry małżowiny usznej.
Najlepszym produktem do czyszczenia uszu psa są płyny do płukania uszu. Ich aplikacja jest prosta i nie wymaga od opiekuna dużych umiejętności czy czasu.
Stosuj tylko i wyłącznie preparaty przeznaczone dla kotów lub inne, bezpieczne produkty, np. jałową sól fizjologiczną, którą dostaniesz w aptece. Nie stosuj produktów przeznaczonych dla innych gatunków zwierząt, alkoholu, octu, oliwy z oliwek itp.
Nadmiar płynu zbierz za pomocą jałowej gazy lub bawełnianego, czystego ręcznika. Nie wkładaj do uszu wacików, patyczków kosmetycznych czy waty, ponieważ takie produktu zapychają przewód słuchowy.
Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu środka do czyszczenia uszu lub zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.