Data publikacji:

Wózek dla kota. Jaki wybrać i kiedy warto?

Nie ma co ukrywać – przenoszenie kota w tradycyjnym transporterze bywa męczące, zwłaszcza jeśli masz do pokonania dłuższy dystans. Na szczęście marki z branży zoologicznej wychodzą naprzeciw potrzebom mruczków i ich właścicieli, proponując coraz to wygodniejsze rozwiązania. Jednym z nich jest wózek dla kota, który sprawdzi się podczas wycieczek i nie tylko. Sprawdź, kiedy warto z niego korzystać i jaki model wybrać.
small scottish kitten in a shopping cart along with christmas gift boxes

Wózek dla kota – zalety

Wózek dla kota na pierwszy rzut oka wygląda kontrowersyjnie. Wygląda jak ten dla dziecka, ale w środku nie ma bobasa, a mniej lub bardziej zaciekawiony otoczeniem mruczek. Dlaczego warto zignorować zaciekawione spojrzenia i zainwestować w wózek dla kota? Do jego zalet zaliczamy:
 • wygodę – nie musisz dźwigać i trzymać w ręku twardego uchwytu, dzięki czemu podróże z kotem stają się nie tylko bardziej komfortowe, ale także przyjemniejsze;
 • dużo miejsca w środku – dzięki temu wózek nadaje się do przewożenia zarówno małych, jak i dużych kotów, zapewniając każdemu z nich maksimum wygody i wystarczająco dużo miejsca nie tylko do siedzenia, ale także do drzemki;
 • możliwość przekonania kota do spacerów – wyjście ze zwierzakiem na smyczy może być dla niego zbyt stresujące, a przewożenie go w wózku może zapewnić mu przytulną przestrzeń, z której będzie obserwować nowe otoczenie.
 • Kiedy wózek dla kota jest dobrym wyborem?

  Odpowiedź nie będzie zaskoczeniem, ale… zawsze. Wózek dla kota przyda się przede wszystkim w drodze do weterynarza. Zamiast dźwigać transporter w ręku, możesz wygodnie prowadzić wózek ze zwierzakiem. Równie fantastycznie poradzi sobie podczas krótszych i dłuższych spacerów oraz wycieczek, jeśli twój kot lub przebywać na świeżym powietrzu i podróżuje razem z tobą.
  Co więcej, warto wziąć pod uwagę zakup wózka dla kota w sytuacji, gdy dotychczas wyprowadzany na smyczy zwierzak jest już starszy lub z powodu choroby ma kłopot z poruszaniem się. Dzięki niemu nie musisz rezygnować z wychodzenia z nim na dwór, a wiek czy problemy zdrowotne nie muszą być ku temu przeszkodą.
  Pamiętaj, że chociaż wózek jest dość zachęcającym środkiem transportu dla kota, to nie każdy mruczek go polubi. Dla niektórych zwierzaków – zwłaszcza tych nieśmiałych i strachliwych – nawet spacer w wózku może okazać się zbyt stresujący. Zamiast tego nie wyprowadzaj go na zewnątrz, a na wizyty u weterynarza wybieraj transporter, który mimo wszystko zapewni mu większe poczucie bezpieczeństwa.

  Wybieramy najlepszy wózek dla kota. Na co zwrócić uwagę?

  Jak wybrać najlepszy wózek dla kota? Podczas jego zakupu należy wziąć pod uwagę podobne parametry, co przy poszukiwaniu tradycyjnego transportera czy popularnego w mediach społecznościowych plecaka.
  Przy zakupie wózka dla kota zwróć uwagę na:
 • rozmiar – musi być dopasowany do wielkości zwierzaka i nie być za ciasny. Do wyboru masz wózki o wielkości S, M, L, XL albo uniwersalnej;
 • maksymalną wagę przewożonego zwierzaka – podobnie jak w przypadku rozmiaru, tak i dobór jest indywidualny. Najbezpieczniej dodać do wagi kota kilogram lub dwa na zapas;
 • wykonanie – materiał wózka, zwłaszcza ten w środku, musi być miękki, wytrzymały i łatwy w czyszczeniu. Zwróć też uwagę na wykonanie stelaża – dobrze, aby ramy były twarde i odporne na wygięcia;
 • otwory wentylacyjne – im jest ich więcej, tym lepiej, ponieważ to one odpowiadają za swobodny przepływ powietrza;
 • koła – unikaj tych z plastiku. Zamiast nich wybieraj egzemplarze gumowe;
 • waga wózka – transporter musi być na tyle lekki, aby bez problemu wnieść go po schodach (i to z kotem w środku);
 • praktyczne dodatki – uchwyt na odpowiedniej wysokości, dołączona smycz pozwalająca na przypięcie zwierzaka czy kieszenie to tylko kilka z udogodnień, które wpłyną na komfort i bezpieczeństwo podróży z wózkiem dla kota.
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Katarzyna Wendzonka