Data modyfikacji:

Jaka będzie najlepsza kuweta dla kota?

Czym się różni kuweta kryta dla kota od tej otwartej? Poznaj rodzaje kuwet dla kotów i wybierz najlepszą kuwetę dla twojego mruczka. Zobacz, jaka kuweta dla kota będzie idealna dla twojego futrzaka.

kuweta dla kota

Jaka kuweta dla kota? Rodzaje kuwet

Aby wybrać najlepszą kuwetę dla kota, musisz poznać, jakie rodzaje produktów możesz znaleźć.

Kuweta dla kota odkryta

Otwarta kuweta dla kota to jeden z najbardziej popularnych modeli. Ma różną, w zależności od modelu, wysokość i szerokość. Nadaje się zarówno dla małych mruczków, jak i dla dużych ras kotów. Jest zbudowana zazwyczaj z dwóch plastikowych elementów – kuwety, do której należy sypać żwirek i specjalnej plastikowej nakładki na kuwetę, która ma zapobiegać wysypywaniu się z niej żwirku.

Jest dostępna w różnych kształtach i rozmiarach. Najbardziej popularna to taka w kształcie prostokąta, ale coraz chętniej sięga się po kuwetę narożną dla kota. To najlepsza kuweta dla kota, jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, w którym trudno jest wygospodarować większą przestrzeń na kuwetę.

To najlepsza pierwsza kuweta dla kota. Kot nie musi pokonywać zamykanej klapki, która może być zamontowana w kuwetach zamkniętych na stałe, dlatego może z łatwością do niej wchodzić i z niej wychodzić. To duży plus otwartej kuwety dla kota.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Większość kociąt potrafi korzystać z kuwety, jeszcze zanim nauczy się jeść stałe pokarmy. Mruczki instynktownie chcą załatwiać się w piasku, żwirku lub w innym chłonnym podłożu, które będą potem mogły zagrzebać. Cena otwartej kuwety dla kota to kilkadziesiąt złotych.

Plusem tej kuwety jest także możliwość bardzo łatwej obserwacji, czy kot się załatwiał lub w jaki sposób to robił. Jeżeli się zastanawiasz, jaką kuwetę kupić dla kota przewlekle chorego, który cierpi na schorzenia układu pokarmowego (np. zaparcia lub biegunki) lub moczowego, to zdecydowanie powinieneś rozważyć tę opcję.

Kuweta dla kota zamykana

Zamknięta kuweta dla kota jest dostępna w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Ma przesuwne drzwiczki, które działają na zasadzie klapki – podnosi się do góry, gdy kot na nią napiera zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz kuwety. To może być kuweta dla kota z filtrem, który jest na stałe wbudowany. Taki filtr należy wymieniać lub oczyszczać według zaleceń producenta. Cena zamkniętej kuwety dla kota to 60-200 zł.

Jaka kuweta dla kota ułatwi ci utrzymanie czystości w domu lub mieszkaniu? Zamykana kuweta dla kota to doskonałe rozwiązanie dla kotów, które intensywnie kopią w żwirku. Zabudowane ściany i sufit zapobiegają wysypywaniu się nadmiaru żwirku poza kuwetę.

Dla większości kotów to, czy kuweta ma ściany i dach czy nie, nie ma większego znaczenia. Niestety, niektóre osobniki, szczególnie te, które przez całe życie korzystały z kuwety otwartej, mogą nie chcieć korzystać z zamkniętej kuwety.

Kuweta dla kota z podwójnym dnem

To kuweta z sitkiem dla kota. Jest zbudowana z sita i części dolnej, która przypomina zwykłą, otwartą kuwetę dla kota. Po podniesieniu sita zostaje na nim brudny żwirek, który można łatwo i szybko usunąć. Taką kuwetę należy czyścić codziennie, podobnie jak kuwetę otwartą i zamkniętą. Cena kuwety z sitkiem dla kota to około 60-120 zł.

Kuweta dla kota samoczyszcząca

Najlepsza kuweta dla kota dla zapracowanych opiekunów mruczków lub tych, którzy po prostu cenią sobie wygodę. Taka kuweta ma najczęściej wbudowane czujniki ruchu. Oczyszczanie rozpoczyna się, gdy kot skończy korzystać z kuwety. Tańsze modele nie mają wbudowanych czujników. Oczyszczanie należy rozpocząć ręcznie, np. przez naciśnięcie guzika.

Urządzenie zbiera brudny żwirek do pojemnika, który należy systematycznie opróżniać, a także rozpyla neutralizatory zapachu. Niestety, za wygodę trzeba srogo zapłacić. Cena kuwety samoczyszczącej dla kota to około 300-3900 zł w zależności od modelu.

Jaką kuwetę dla kota kupić?

To zależy od kilku czynników. Po pierwsze, musisz ocenić, jak dużą przestrzeń jesteś w stanie przeznaczyć na kuwetę. Po drugie, zastanów się, czy jesteś w stanie sprzątać ją codziennie. Omów tę kwestię ze wszystkimi domownikami. Może warto kupić kuwetę samoczyszczącą? Po trzecie, dostosuj kuwetę do potrzeb kota. Nie chodzi tutaj tylko o jej rodzaj, ale też o jej objętość i rozmiar.