Data modyfikacji:

Kot domowy: jakie są rasy?

Szukasz kota rasowego, który sprosta twoim oczekiwaniom i dostosuje się do twojego trybu życia? Poznaj opisy najpopularniejszych ras kotów. Dowiedz się, które koty mają rozwinięty instynkt łowiecki a które od polowań wolą wylegiwać się na kanapie. Sprawdź, które koty trzeba regularnie szczotkować. Poznaj najpopularniejsze rasy kotów domowych.
kot domowy

Popularne rasy kotów: kot domowy

 • Devon rex
 • Maine coon
 • Kot rosyjski niebieski
 • Ragdoll
 • Pers
 • Kot brytyjski
 • Kot norweski leśny
 • Kot bengalski
 • Kot egipski mau
 • Kot europejski (dachowiec)
 • Kot syberyjski
 • Kot syjamski
 • Sfinks kanadyjski
 • Kot Ashera
 • Kot tajski
 • Manx
 • LaPerm
 • Kot szkocki zwisłouchy
 • Kot somalijski
 • Kot orientalny
 • Kot kartuski
 • Cornish rex

Największy kot domowy: rasy

Największym kotem jest Ashera. Masa ciała dorosłego kota wynosi nawet 15 kg! Długość jego ciała może osiągnąć nawet 120 cm. To krzyżówka rasy kota domowego z afrykańskim serwalem i azjatyckim kotem bengalskim. Ashery to bardzo inteligentne i towarzyskie koty. Są łagodne i pozytywnie nastawione do człowieka.

Maine coon

Jak wygląda maine coon?

To jeden z największych kotów. Osiąga do 1 metra długości ciała. Kocur waży 5–10 kg, natomiast kotka – około 5–8 kg. Żyje 12–18 lat. Maine coony mają dość długą, gęstą i jedwabistą sierść z miękkim podszerstkiem. Sierść jest dłuższa na doogonowej części ud, brzuchu i bokach ciała, przez co koty tej rasy wymagają regularnej pielęgnacji sierści.

Jaki charakter ma maine coon?

Maine coony są towarzyskie i zdecydowanie przyjaźnie nastawione do ludzi oraz otwarte na zmiany. Dość szybko przyzwyczajają się do nowych miejsc. Lubią wspólne zabawy z domownikami i pieszczoty. Nie stresują się wśród obcych. Lubią być w centrum uwagi, skradając serca gości. 
Mają silne temperamenty, dlatego mogą dominować nad innymi kotami, a nawet psami w domu. Powinny mieć możliwość wychodzenia na zewnątrz ze względu na silny instynkt łowiecki. Jeśli mają być kotami niewychodzącymi, zapewnij im dużą przestrzeń z zabawkami i drapakami do ostrzenia pazurów.

Kot perski

Jak wygląda kot perski?

Kot tej rasy waży od 3 do 7 kg. Żyje około 12–18 lat. To przedstawiciel grupy ras brachycefalicznych. Persy mają dużą, szeroką, okrągłą i masywną głowę, pełne policzki i cofniętą brodę. Ich nos jest płaski, ale szeroki, a oczy są płytko osadzone w oczodole, przez co wyglądają na bardzo duże. Występują w rozmaitych odmianach barwnych. Można wyróżnić jednobarwne, szylkretowe, dwubarwne, szynszylowe koty perskie lub colorpoint. Ich sierść jest długa i gęsta z miękkim podszerstkiem, przez co wymaga regularnej pielęgnacji. Należy ją czesać codziennie.

Jaki charakter ma kot perski?

Persy chętnie się bawią w pojedynkę lub w grupie. Nie pogardzą też zabawą z opiekunem. Mają łagodne usposobienie, nawiązują silną więź z domownikami, ale nie są nachalne i raczej się nie narzucają. Wolą wylegiwanie się w legowisku niż wielogodzinne polowania. Ze względu na krótkie łapki i dużą masę ciała, raczej nie wskakują na meble. 

Ragdoll

Jak wygląda ragdoll?

Ragdoll to duży kot o średnio długiej sierści. Samiec waży 6–8 kg, a samica – około 4–5 kg. Żyje do 15 lat. Ragdolle występują w trzech odmianach umaszczenia – bicolor, colorpoint i „w rękawiczkach”. Najbardziej popularne są ragdolle niebieskie, ciemnobrązowe i liliowe.

Jaki charakter ma ragdoll?

Koty tej rasy bardzo lubią kontakt z człowiekiem. Po wzięciu na ręce nie wyrywają się, odprężają się i rozluźniają. Są niemal bezwładne – niczym szmaciana lalka („ragdoll” z języka angielskiego oznacza właśnie szmacianą lalkę). To bardzo ciekawe świata kotki o umiarkowanej potrzebie aktywności fizycznej.

Kot brytyjski

Koty brytyjskie zalicza się do grupy ras brachycefalicznych. Można wyróżnić koty brytyjskie długowłose i krótkowłose.

Jak wygląda kot brytyjski?

Samica kota brytyjskiego waży 3–5 kg, a samiec – około 4–8 kg. Żyje bardzo długo, bo nawet 15–20 lat. Tułów brytyjskich kotów jest dość muskularny a kończyny są relatywnie krótkie.
Mają okrągłą głowę i pełne policzki. Ich oczy także są okrągłe i duże.

Jaki charakter ma kot brytyjski?

Koty tej rasy są inteligentne i mają łagodne usposobienie. Łatwo dostosują się do reguł panujących w domu. Dobrze sobie radzą z innymi zwierzętami w domu. Można zdecydowanie powiedzieć, że są mruczkami z cierpliwością do innych, także do dzieci. Lubią pieszczoty, ale nie przepadają za noszeniem na rękach.

Kot rosyjski niebieski

Jak wygląda kot rosyjski niebieski?

Waży 2,5–4,5 kg. Żyje 15–18 lat. Oczy kotów rosyjskich mają kształt kryształków, a kąciki ust są stale uniesione ku górze, dzięki czemu niebieski kot rosyjski wygląda, jakby cały czas się uśmiechał. Skóra tych kotów jest niebieska, co najlepiej widać na końcówce ucha.

Jaki charakter ma kot rosyjski niebieski?

Koty rosyjskie niebieskie nie lubią być same, dlatego dobrym rozwiązaniem jest trzymanie ich w domu z towarzyszem – przedstawicielem tej samej rasy, innej lub nawet innego gatunku. Koty powinny dogadać się z innymi przedstawicielami gatunku, jak i z psami czy królikami. Kot tej rasy jest zazwyczaj pozytywnie nastawiony do innych zwierząt.
Kot rosyjski do obcych podchodzi zdecydowanie z rezerwą. To typowy domator, którego ciężko nakłonić do wyjścia na zewnątrz. Ma umiarkowanie rozwinięty instynkt łowiecki. Zdecydowanie bardziej woli polowania na zabawki w domu niż polowania na zewnątrz.

Kot syjamski

Jak wygląda kot syjamski?

Kotka syjamska waży od 2,5 do 3,5 kg, a kocur – około 3,5–4,5 kg. Żyje długo, bo około 15–20 lat. Przedstawiciele tej rasy mają wydłużoną sylwetkę oraz długie i smukłe kończyny. Ich ogon zwęża na końcówce. Głowa kotów syjamskich jest średniej wielkości, a podbródek zaznaczony. Co ciekawe, kocięta kotów syjamskich rodzą się białe, dopiero po około 14 dniach ich sierść zaczyna się wybarwiać.

Jaki charakter ma kot syjamski?

Koty syjamskie to zdecydowanie towarzyskie koty, które nie boją się obcych. Są inteligentne, szybko i z łatwością uczą się sztuczek. Uwielbiają zabawę i potrzebują dużo ruchu. Dominują nad innymi zwierzętami w domu, także nad innymi kotami.

Kot bengalski

Jak wygląda kot bengalski?

Samice ważą od 3 do 6 kg, natomiast samce kota bengalskiego mogą osiągnąć nawet 10 kg masy ciała. Żyją około 9–16 lat. Mają małą, można powiedzieć – trójkątną głowę. Umaszczenie kotów bengalskich jest marmurkowe – klasyczne lub pręgowane. Koty bengalskie mogą też mieć sierść cętkowaną.

Jaki charakter ma kot bengalski?

Koty bengalskie wymagają nieco uwagi ze strony opiekuna. Bengale tolerują inne zwierzęta w domu, ale mogą próbować nad nimi dominować. Są inteligentne i bardzo ciekawe świata. Mimo groźnie wyglądającego pyszczka, nie są groźne dla ludzi. To bardzo oddane zwierzęta, które mogą wręcz chodzić przy nodze opiekuna niczym pies. Na zaufanie tych mruczków zdecydowanie trzeba sobie zasłużyć!
Zdjęcie: Envato Elements