Data modyfikacji:

Jak urządzić balkon dla kota? Siatka zabezpieczająca, drapaki i odpowiednie legowisko

Koty uwielbiają wygrzewać się na słońcu i obserwować świat z balkonu, jednak pobyt poza domem wiąże się z pewnym ryzykiem. Grozi na przykład upadkiem z dużej wysokości. Zanim zaczniesz wypuszczać zwierzę samo na balkon, powinieneś zadbać o zabezpieczenie go siatką. Przemyśl też, jak urządzić balkon dla kota – przyda mu się legowisko i drapak, zwłaszcza jeśli spędza na dworze dużo czasu. Zwróć uwagę na to, czy kot nie poparzy sobie łapek o rozgrzane płytki i czy będzie miał gdzie schować się przed słońcem.
jak urządzić balkon dla kota

Jak urządzić balkon dla kota?

Zbliżają się ciepłe dni, a ty nie wiesz, jak urządzić balkon dla kota, żeby zwierzę było bezpieczne i czuło się tam dobrze? Twoim najważniejszym zadaniem jest zadbanie o to, żeby ciekawski zwierzak nie spadł, wspinając się na barierkę lub podczas wychylania. Ważne jest również, by miał się gdzie swobodnie położyć. Zobacz, jak jeszcze możesz umilić kotu spędzanie czasu na balkonie.

Siatka na balkon dla kota – podstawowe zabezpieczenie

Każdy odpowiedzialny opiekun, planując, jak urządzić balkon dla kota, powinien pomyśleć o siatce zabezpieczającej dla kota, szczególnie jeśli zamierza zostawiać zwierzę na dworze bez nadzoru. Nie ma większego znaczenia, czy mieszkasz na 10. piętrze, czy na parterze. Takie zabezpieczenie chroni przed upadkiem z wysokości, ale też przed ucieczką, na przykład gdy kot zapatrzony w ptaka skoczy w dół, a tam wystraszy go pies lub samochód. Każda z tych sytuacji może się skończyć tragicznie.
Jaka siatka na balkon dla kota będzie najlepsza? Ważny jest materiał, z którego została wykonana, trwałość i wielkość oczek. Zwykła moskitiera nie będzie odpowiednim zabezpieczeniem, ponieważ zwierzę z łatwością ją zniszczy. Dobrze sprawdzają się średniej wielkości oczka (3–4 cm) – nie mogą być zbyt duże, żeby nie utknęła w nich łapka.
W sklepach znajdziesz siatki w całości wykonane ze sznurka. Jeśli się na nie zdecydujesz, koniecznie zwróć uwagę na ich grubość i wytrzymałość. Inną opcją są siatki z drucika pokrytego materiałem, które są dużo trwalsze. Takie zabezpieczenie balkonu będzie wystarczające dla kota.
Jak przyczepić siatkę? Najbezpieczniej jest zamocować ją na przykręcanych hakach, ale jeśli nie ma takiej możliwości, dobrym rozwiązaniem będą też specjalne zaczepy przyklejane solidnym klejem. Niektórzy decydują się na budowę wytrzymałej woliery dla kotów, jednak zdecydowanie częściej taką opcję wybierają właściciele ogrodów.

Legowisko dla kotka na balkon – czy jest potrzebne?

Niektóre koty w sezonie letnim chcą spędzać na balkonie każdą chwilę, nawet w nocy. Potrzebują zatem solidnego legowiska, które uczyni ich wypoczynek znacznie przyjemniejszym. Odpowiednie posłanie chroni przed chłodem bijącym od podłogi, a jeśli jest osłonięte od góry, również przed promieniami słonecznymi. Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić balkon dla kota, nie zapomnij o tym ważnym szczególe.

Jakie legowisko dla kotka na balkon wybrać?

Kocie posłanie musi być komfortowe i dobrze izolować od podłoża. Ze względu na unoszące się w powietrzu kurz i pyłki roślin, powinno być również łatwe w czyszczeniu. Idealnie, jeśli będzie można je po prostu wrzucić do pralki, ale przydatna jest również możliwość przetarcia go z zewnątrz.
Czy legowisko dla kotka na balkon musi mieć formę budki lub namiotu? To zależy. Większość kotów ceni wypoczynek na dworze właśnie ze względu na możliwość wygrzewania się w słońcu, a w tym przypadku zamknięte posłanie się nie sprawdzi. Budka będzie dobra jako legowisko przeznaczone do snu i wypoczynku w cieniu, musi jednak być ustawiona w odpowiednim miejscu, żeby się nie nagrzewała. Z kolei do leżenia na słońcu możesz kupić drugie posłanie, wystarczy też kocyk lub dywanik czy mata, jeśli i tak kładziesz je na podłodze.
Jeżeli na balkonie znajduje się szeroki parapet, możesz na nim ułożyć wygodne posłanie. Będzie idealnie – wysoko i komfortowo.

Drapaki dla kotów na balkon

Zastanawiasz się, jak urządzić balkon dla kota i rozważasz zakup specjalnego drapaka? To świetny pomysł, szczególnie wtedy, gdy z podłogi kot nie ma szansy oglądać okolicy, a brakuje szerokiego parapetu, który sprawdzi się jako punkt obserwacyjny. Kot będzie mógł wspiąć się na najwyższy punkt drapaka, a jeśli będą tam wygodne legowiska, będzie można spokojnie pominąć na liście zakupów budkę i posłanie.
Drapaki dla kotów są przydatne również z innych powodów – zniechęcają do drapania dywaników czy mebli balkonowych i pomagają zaspokoić naturalną kocią potrzebę w akceptowanym przez człowieka miejscu. Mając na uwadze wszechstronność tego kociego akcesorium, można szybko dojść do wniosku, że będzie na balkonie niezbędne. Solidny, duży drapak ma jednak podstawową wadę – wysoką cenę, dlatego nie zawsze jest uznawany za konieczny zakup.

Gdzie ustawić drapaki dla kotów na balkonie?

Z drapakami jest jeszcze jeden kłopot – muszą stać w osłoniętym od deszczu miejscu, co nie zawsze jest możliwe. Kocie legowisko bez problemu można wnosić i wynosić z mieszkania. Z dużymi drapakami nie jest to już takie proste, chociaż niektórzy decydują się na stawianie ich przy gorszej pogodzie wewnątrz, przed drzwiami balkonowymi.
Idealne miejsce na drapak to przestrzeń, do której nie dociera ani deszcz, ani palące słońce. Dobrze już na etapie rozważań na temat tego, jak urządzić balkon dla kota, pomyśleć, czy takie miejsce się znajdzie. Trzeba też rozważyć, czy nowy nabytek bez problemu uda się ustawić tak, by w niczym nie przeszkadzał i nie był narażony na zniszczenie.

Jak urządzić balkon dla kota? Akcesoria dla kota

Jeżeli wiesz, że zwierzak będzie spędzał na balkonie dużo czasu, musisz zadbać o to, by miał tam wszystko, czego potrzebuje. Jakie akcesoria dla kota są potrzebne na balkonie? Podstawa to dodatkowa miska z wodą, której zawartość trzeba na bieżąco wymieniać. Jeśli chodzi o karmienie na zewnątrz, lepiej tego unikać, choćby dlatego, że karma stojąca na słońcu to zły pomysł. W przypadku braku siatki może nawet przyciągać niektóre ptaki.
Wielu opiekunów decyduje się na wystawienie na balkon dodatkowej kuwety. Najlepsza będzie jej zamykana, dyskretniejsza wersja.

Zabezpieczenie balkonu dla kota – rośliny

Uwielbiasz balkony pełne kwiatów? Jeżeli planujesz wypuszczać kota, musisz zachować ostrożność. Rośliny atrakcyjne dla owadów będą przyciągały zapylacze, a kot może zechcieć na nie polować. O ile nie posiadasz gęstej siatki, taka sytuacja jest potencjalnie niebezpieczna.
Największe zagrożenie stanowią oczywiście rośliny trujące dla kotów, ale na szczęście istnieje również długa lista całkowicie bezpiecznych kwiatów. Należą do nich między innymi: juka, petunie, begonie, niecierpki, a także zioła: kolendra, mięta, bazylia, melisa, rozmaryn, szałwia. Możesz nawet posadzić trochę zielonej trawki specjalnie dla kota, na przykład owies, jęczmień lub pszenicę.

Czy można zostawiać kota samego na balkonie?

Nawet jeżeli dobrze wiesz, jak bezpiecznie urządzić balkon dla kota, i zwierzak ma tam wszystko, czego potrzebuje, nie oznacza to, że możesz zostawiać go samego, kiedy wychodzisz z domu. Jest to nie tylko niekomfortowe dla zwierzaka, ale też niebezpieczne – może na przykład zerwać się nagła burza.
Na zabezpieczonym balkonie kot może przebywać sam, kiedy ty jesteś w domu i możesz do niego od czasu do czasu zaglądać. W ten sposób wiele zwierząt lubi spędzać ciepłe letnie dni i nie ma w tym nic złego.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym