Data publikacji:

Jak zabezpieczyć ogród dla kota? Projektujemy bezpieczny ogród

Masz dom z ogrodem, na który twój kot każdego dnia spogląda z tęsknotą? Wbrew pozorom nie musisz trzymać mruczka zamkniętego w domu. Możesz wypuścić go na zewnątrz, pod warunkiem że zadbasz o zabezpieczenie ogrodu dla kota. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz kompleksowy poradnik, w którym podpowiadamy, jak zaprojektować przydomową przestrzeń w taki sposób, aby była maksymalnie bezpieczna dla zwierzaka.
jak zabezpieczyć ogród dla kota

Kot w ogrodzie – czy to dobry pomysł?

Czy warto w ogóle inwestować w zabezpieczenie ogrodu dla kota? Jeśli twój mruczek do tej pory chętnie przebywał na balkonie, to jak najbardziej. Świeże powietrze, świeża trawa, ptaki – to i jeszcze więcej czeka na zwierzaka na zewnątrz. Oczywiście, nie mówimy o puszczaniu kota samopas, bo jest to niebezpieczne i dla niego, i dla innych zwierząt. 
Jeśli zadbasz o bezpieczeństwo mruczka, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozwolić mu spędzać czas na świeżym powietrzu. W ten sposób zapewnisz mu mnóstwo miejsca do zabawy, wygrzewania się na słońcu i stymulacji sensorycznej.

Zanim wypuścisz kota do ogrodu…

Bez względu na to, czy dopiero planujesz zabezpieczenie ogrodu dla kota, czy masz już wszystko gotowe – zanim pozwolisz mruczkowi wychodzić na zewnątrz, musisz zadbać o kilka ważnych rzeczy. Pierwsza z nich to komplet szczepień, które i tak trzeba będzie regularnie powtarzać razem z odrobaczaniem. Wychodzący na dwór mruczek jest o wiele bardziej podatny na złapanie pasożytów czy pcheł, dlatego warto zadbać o ochronę jego zdrowia.
Przy okazji wizyty u weterynarza rekomendujemy zaczipowanie zwierzaka. Nawet na pozór najlepsze zabezpieczenie ogrodu przed ucieczką kota może okazać się zawodne. Tu z pomocą przychodzi czip, który – po wcześniejszym zarejestrowaniu – pozwoli odnaleźć właściciela, gdy kot przypadkowo wydostanie się poza ogród. Wolisz obrożę? Odradzamy to rozwiązanie, ponieważ zwierzak może nią przypadkowo o coś zaczepić, co w najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do uduszenia. Chip jest bezpieczniejszy i niezawodny.
Nie zapominaj też, że czasami w ogrodzie może pojawić się inny kot. Właśnie dlatego koniecznie wykastruj zwierzaka. Gdy załatwisz już szczepienia, chip i zabieg kastracji, a do tego rozwiesisz siatkę dla kota do ogrodu, to możesz zaplanować pierwsze wyjście mruczka na zewnątrz.

Bezpieczny ogród dla kota. Sprawdź, czy nie masz tych roślin

Projektowanie bezpiecznego ogrodu dla kota rozpocznij od przeglądu posadzonych w nich roślin. Z pewnością nie trzeba ci przypominać, że ciekawski zwierzak chętnie obgryza kwiaty, warzywa i nie tylko. Podobnie jak w przypadku roślin doniczkowych w domu, tak i te w ogrodzie powinny być w 100% bezpieczne dla kota.
Lista trujących roślin, których bezwzględnie należy się pozbyć, obejmuje: hortensje, lilie, pomidory, jemiołę, żonkile, azalię, cis, bluszcz, bukszpan, fiołek alpejski i wiele innych. Upewnij się, czy nie masz ich w swoim ogrodzie. Zamiast nich możesz posadzić bezpieczne rośliny – trawę, chabry, gerbery albo astry.

Jak zabezpieczyć płot przed kotem?

Tak naprawdę dobrym pomysłem jest zaplanowanie zabezpieczenia ogrodu dla kota już na etapie ogradzania domu. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu możesz zainwestować w płot, który zda egzamin i nie będzie wymagać wielu dodatkowych zabezpieczeń. Do wymagań, które powinien spełniać, zaliczamy:
 • przynajmniej 2-metrowe (a najlepiej 3-metrowe) przęsła,
 • niewielkie otwory,
 • stalowe panele,
 • podmurówkę.
 • W takim przypadku zabezpieczenie płotu przed kotem ograniczy się do zamocowania na nim siatki. Bez obaw możesz skorzystać z tej, której używa się na balkonach w blokach.
  Uwaga na znajdujące się w pobliżu płotu drzewa – mogą być prostą drogą ucieczki dla zwierzaka, którego pazurki ułatwią wspięcie się na górne gałęzie i przeskoczenie np. do sąsiada. Jeżeli masz dużo drzew w ogrodzie, to warto rozważyć wybudowanie woliery.

  Ogrodzenie panelowe – zabezpieczenie ogrodu przed ucieczką kota

  Opcją, którą warto wziąć pod uwagę, jest zakup specjalnego ogrodzenia panelowego. Najprościej mówiąc, składa się ono z modułów, które są od razu gotowe do montażu. Strzałem w dziesiątkę są te wykonane ze stalowych drutów – wytrzymałe, odporne na zadrapania i uniemożliwiające zwierzakowi wbicie w nie pazurków.

  Rolki na ogrodzenie dla kota – czy warto?

  Jak najbardziej. Rolki na ogrodzenie dla kota to kolejny sposób na zabezpieczenie go przed mruczkiem. Siatkę można dopasować do praktycznie każdego płotu, np. w systemie amerykańskim, który nie tylko chroni twojego zwierzaka, ale także uniemożliwia nieproszonym czworonożnym gościom wejście na posesję.
  Podobnie jak ogrodzenie panelowe, tak i ta forma zabezpieczenia ogrodu dla kota wymaga użycia zakrzywionych do wewnątrz słupków, między którymi należy rozwiesić siatkę. To uniwersalne i łatwe w montażu rozwiązanie, które – o ile zostanie wykonane prawidłowo – pozwala zachować estetykę ogrodu.

  Bezpieczny ogród dla kota? Ten z wolierą

  Wbrew pozorom nie musisz inwestować w dziesiątki metrów siatki dla kota do ogrodu. Zamiast wydawać fortunę na zabezpieczenie każdego centymetra płotu, możesz zdecydować się na łatwiejsze, tańsze i równie dobre rozwiązanie. Mowa oczywiście o wolierze, którą – o ile masz minimum umiejętności majsterkowania – możesz wykonać samodzielnie.
  Najlepszym miejscem na wybudowanie woliery są okolice drzwi wejściowych albo od tarasu. Jeżeli chcesz, możesz też umieścić np. w garażu specjalne drzwiczki dla kota, z których będzie mógł korzystać, kiedy tylko zechce.
  Jeżeli chcesz samodzielnie stworzyć wolierę dla kota, to przygotuj:
 • siatkę polipropylenową, polietylenową albo stalową z drobnymi oczkami (musi być twarda, sztywna i na tyle wytrzymała, aby wyjść bez szwanku ze spotkania z kocimi pazurami),
 • stelaż, który posłuży jako podpora (np. z drewna).
 • Rozmiar woliery jest kwestią indywidualną. Jeśli przydomowy ogród ci na to pozwala, zapewnij kotu odrobinę większą przestrzeń. W środku umieść drapak, drewniany domek i wieszane belki, a zamiast piasku posadź trawę. Dzięki temu zwierzak będzie mógł nie tylko odpoczywać na dworze, ale także się bawić.

  Wypuszczasz już kota? O tym musisz pamiętać

  Przygotowanie bezpiecznego ogrodu dla kota to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest zadbanie o to, aby przydomowa przestrzeń taka pozostała. W jaki sposób? Uważaj na stosowanie środków owadobójczych i chwastobójczych, które mogą być trujące dla mruczka. Jeżeli w pobliżu domu zauważysz szczury – zrezygnuj z rozstawiania pułapek i trutek, które są niebezpieczne dla kota.
  Dodatkowo pamiętaj o regularnych wizytach u weterynarza i sprawdzaniu, czy np. zwierzak nie ma kleszczy lub zadrapań. Pamiętaj, że nawet najlepsze zabezpieczenie płotu przed kotem może ulec uszkodzeniu. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego – pod żadnym pozorem nie wypuszczaj mruczka do ogrodu do momentu, aż nie naprawisz zabezpieczeń.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Katarzyna Wendzonka