Data publikacji:

Jak działa obroża uspokajająca dla kota? Jaką kupić?

Jak łagodzić stres u kota? Czy obroża feromonowa dla kota działa? Jaką obrożę antystresową kupić dla kota? Poznaj najlepsze obroże dla kota, które pomogą mu poradzić sobie ze stresem. 
Brazilian Shorthair cat with a collar sitting and staring upfront

Dlaczego koty się stresują?

Koty mogą się stresować z różnych powodów, takich jak zmiany w otoczeniu, hałas, brak dostępu do swojej przestrzeni osobistej, nadmierna ilość ludzi wokół nich, brak ruchu i stymulacji fizycznej, konflikty z innymi zwierzętami, rutynowe wizyty u weterynarza, zmiana diety lub choroba. 
Stres może prowadzić do problemów zdrowotnych u kotów, dlatego ważne jest, aby zidentyfikować przyczyny stresu u kotów i starać się im pomóc w radzeniu sobie z nim.
Czytaj również: Jaka obroża dla kota?

Jak działa obroża antystresowa dla kota?

Obroża uspokajająca dla kota działa poprzez uwalnianie substancji chemicznych, które działają na zwierzę uspokajająco. Najczęściej obroża zawiera feromony, które są naturalnie wytwarzane przez koty, i mają za zadanie łagodzenie stresu i lęku.
Gdy kot nosi obrożę uspokajającą, feromony uwalniają się stopniowo i rozprzestrzeniają wokół zwierzęcia, pomagając mu poczuć się bezpieczniej i zrelaksować się. Dzięki temu zwierzak jest mniej zestresowany w sytuacjach, które zazwyczaj go niepokoją, takich jak wizyta u weterynarza, podróż samochodem czy przy ekspozycji na głośne dźwięki.
Obroża uspokajająca jest zazwyczaj bezpieczna i skuteczna, jednak zaleca się konsultację z weterynarzem przed jej użyciem, zwłaszcza jeśli kot ma jakieś problemy zdrowotne. Dodatkowo, obrożę trzeba regularnie wymieniać, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zapewnić jej skuteczne działanie.

Jaka obroża relaksacyjna dla kota?

Calming Collar Obroża relaksacyjna dla kotów

Obroża relaksacyjna dla kotów zawiera walerianę i lawendę, które są często wykorzystywane w produktach prozdrowotnych dla ludzi, mających na celu łagodzenie lęku i stresu. Wykazano, że substancje te są pomocne w przypadkach natrętnego miauczenia, drapania, znaczenia terenu i innych niepożądanych zachowań u kotów. 

Dr Seidel Obroża adaptacyjna dla kotów 

Obroża adaptacyjna dr Seidla to nowoczesny, wieloskładnikowy preparat z serii pomocy behawioralnych. Działa na koty uspokajająco i łagodząco. Zawiera kompozycję naturalnych substancji oddziałujących na zachowanie zwierząt podobnie jak feromony kocie. 

Max Calm Obroża uspokajająca Relaks dla kota

Hiszpańska obroża Max Calm została opracowana specjalnie w celu złagodzenia niepokoju i nieodpowiedniego zachowania kota. Oparta jest w 100% na naturalnych olejkach eterycznych. Idealna do stosowania w sytuacjach stresowych dla zwierzaka (fajerwerki, wakacje, burze, przeprowadzki, wystawy) oraz przy wszelkich problemach behawioralnych (nadmierne miauczenie, znakowanie moczem, destrukcyjne zachowanie).

PetArmor Obroża feromonowa NurtureCalm 24/7

Obroża zawiera ekstrakt z feromonów, jakie wytwarza kotka w okresie macierzyństwa w celu uspokojenia potomstwa. Substancja ta jest rozpoznawalna dla kota przez całe życie. Dodatkowo wyciąg z rumianku i lawendy wspomaga działanie obroży. Obroża jest skuteczna zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. 

Menforsan Obroża antystresowa dla kotów

Antystresowa obroża uspokajająca dla kotów z olejkiem eterycznym z waleriany. Waleriana to roślina o właściwościach uspokajających i relaksujących, która w naturalny i bardzo skuteczny sposób redukuje niepożądane problemy behawioralne u kotów. Jest odpowiednia dla wszystkich ras i wieku kotów.

Perial Obroża dla kota Settle Down

Obroża ma zastosowanie w celu eliminacji: strachu separacyjnego, zachowania destrukcyjnego, strachu przed burzą, znakowania, nadpobudliwości, strachu przed wizytą u weterynarza, stresu związanego z przeprowadzką czy pojawieniem się nowego domownika w domu.

Jak wyciszyć kota? Sposoby na radzenie sobie ze stresem u kota

Obowiązkiem opiekuna jest zadbanie o wszystkie potrzeby mruczka. Chodzi tutaj nie tylko o pełne miski z jedzeniem i wodą, ale też regularnie sprzątaną kuwetę, zabawę i stymulację. 
  • Stworzenie spokojnego i bezpiecznego otoczenia dla kota, zapewniając mu ciepłe legowisko, dostęp do jedzenia i wody oraz miejsce do schronienia. Chodzi tutaj też o upewnienie się, że inni domownicy dogadują się z pupilem.
  • Regularne zabawy i aktywność fizyczna, aby pomóc kotu spalić nadmiar kalorii i zmniejszyć poziom stresu. Regularna stymulacja i dostarczanie bodźców jest bardzo ważne, by kot czuł się w domu dobrze. Możesz skorzystać z zabawek edukacyjnych dla kotów, w tym z mat węchowych, wędek dla kota czy różnego rodzaju piłeczek i myszek, którymi mruczek może bawić się samodzielnie.
  • Pobyt w towarzystwie kota, jeśli ten tego potrzebuje – spędzanie czasu z nim, głaskanie i czułe pieszczoty mogą pomóc mu się uspokoić i poczuć bezpiecznie. Niektóre koty potrzebują jedynie przebywać w pobliżu człowieka, ale nie są zainteresowane bezpośrednim kontaktem, i to też należy uszanować.
  • Stosowanie feromonów uspokajających dla kotów, które mogą mieć pozytywny wpływ na stan emocjonalny kota. Może to być obroża feromonowa dla kota, spray z feromonami lub dyfuzor. Pamiętaj, by regularnie wymieniać obrożę czy wkładki do dyfuzora, by móc cieszyć się jak najlepszym efektem. 
  • Zdrowa i zrównoważona dieta, która może wpłynąć na ogólne samopoczucie kota i zmniejszyć stres. Możesz też przetestować specjalną karmę przeznaczoną dla zestresowanych kotów. Wypróbuj na przykład Royal Canin calm lub smakołyki Aptus Relax.
  • Zdjęcie: Envato Elements