Data publikacji:

Jak przyzwyczaić kota do nowego domu?

Chociaż już dawno obalono mit, że kot przywiązuje się do miejsca, a nie do człowieka, to nie znaczy, że otoczenie jest dla mruczka nieważne. Oczywiście, niektóre zwierzaki są na tyle odważne, że nawet dalekie podróże nie robią na nich wrażenia. Jednak większość z nich to po prostu koci domatorzy, którzy są na tyle przyzwyczajeni do codziennej przestrzeni, że niezbyt chętnie akceptują ewentualne zmiany. Jak przyzwyczaić kota do nowego domu? Sprawdź, jak zadbać o dobrostan mruczka zarówno w trakcie przeprowadzi, jak i w momencie adopcji zwierzaka.
kot w nowym mieszkaniu

Zbliża się przeprowadzka? O tym pamiętaj przed zmianą domu dla kota

Zmiana domu dla kota może być niezwykle stresująca. Właśnie dlatego, zanim w ogóle dojdzie do przeprowadzki, należy się do niej odpowiednio przygotować. W jaki sposób? Przede wszystkim nie pozwól, aby obowiązki odwróciły twoją uwagę od zwierzaka. Postaraj się poświęcać mu nadal tyle samo czasu i zachować godziny karmienia. Chodzi o to, aby kot nie wyczuł, że dzieje się coś stresującego. Jeżeli w trakcie pakowania podrzucisz mu karton, to na pewno będzie zadowolony.
Co istotne, rzeczy kota spakuj jako ostatnie. Miski, drapak, zabawki i inne przedmioty należące do mruczka powinny zostać na swoim miejscu do ostatnich minut przed wyprowadzką. Jednocześnie powinny zostać wypakowane jako pierwsze, gdy przewieziesz kota do nowego domu lub mieszkania.
Czy kupować nowe rzeczy dla kota w trakcie przeprowadzki? Nie jest to najlepszy pomysł. „Stare” rzeczy mają swój zapach, który jest dobrze mruczkowi znany, dzięki czemu dadzą mu namiastkę bezpieczeństwa. Już sama przeprowadzka jest na tyle dużą rewolucją, że nie musisz wymieniać miseczek czy kuwety.

Jak przyzwyczaić kota do nowego miejsca? Podstawą jest cierpliwość

Aklimatyzacja kota w nowym domu może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Wszystko zależy od charakteru zwierzaka. W tym czasie musisz uzbroić się w cierpliwość, bo istnieje ryzyko, że sytuacja okaże się dla mruczka tak stresująca, że będzie mieć problemy z apetytem albo zacznie znaczyć teren, sikając np. na łóżko.
Zacznij od wybrania jednego pokoju na pierwsze dni kota w domu. Wbrew pozorom mała przestrzeń nie jest złym pomysłem – dzięki niej zwierzak szybciej oswoi się z nowym miejscem i sytuacją, zacznie korzystać z kuwety (postaraj się nie zmieniać żwirku) i stanie się ciekawski. Nie zmuszaj go do odkrywania innych pomieszczeń. Na wszystko przyjdzie czas.
Gdy zwierzak poczuje się już w miarę pewnie – zacznie się bawić, jeść i bez problemu korzystać z kuwety, możesz zacząć wpuszczać go do innych pomieszczeń. Jeżeli poczuje się przytłoczony – wróci do dotychczasowego pokoju. Jeżeli masz taką możliwość, postaraj się rozpakować meble i wykonać najbardziej hałaśliwe prace jeszcze przed przyjazdem kota (lub ewentualnie w czasie, gdy znajduje się w innym pomieszczeniu). Oszczędzisz mu w ten sposób nerwów.

Jak uspokoić kota w nowym miejscu?

Twój mruczek jest dość wrażliwy i łatwo się stresuje, dlatego szukasz sposobów, jak uspokoić kota w nowym miejscu? Dobrym pomysłem jest konsultacja z weterynarzem, który może zalecić krótkotrwałe podawanie zwierzakowi leków. Równie skuteczne mogą okazać się feromony i inne preparaty uspokajające dostępne w sklepach zoologicznych, w tym również obroże albo spraye. Pamiętaj, aby stosować je ostrożnie i zgodnie z zaleceniami producenta.

Aklimatyzacja kota w nowym domu, czyli adopcja i co dalej?

Jeżeli zostajesz właścicielem zwierzaka po raz pierwszy, to uczciwie ostrzegamy, że pierwsze dni kota w domu mogą być wymagające. Pomyśl tylko: mruczek został zabrany z miejsca, które dobrze zna – schroniska albo hodowli – przez obcych ludzi i znalazł się gdzieś, gdzie wszystko jest nowe – od otoczenia po zapachy. Nic dziwnego, że jest to dla niego stresujące, dlatego najważniejsze jest uzbrojenie się w cierpliwość.
Aby jednak zminimalizować stres w trakcie pierwszego dnia kota w nowym domu, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Najważniejsza jest wyprawka, która musi być gotowa przed przybyciem zwierzaka. To karma (najlepiej ta sama, co do tej pory, aby uniknąć ewentualnych rewolucji żołądkowych) oraz wszystkie akcesoria – od misek i kuwety, przez zabawki i drapak, aż po zabezpieczenie okien. Jeśli masz możliwość zabrania czegoś z dotychczasowego domu mruczka, to do tego zachęcamy.

Pierwsze dni kota w domu – o tym warto pamiętać

Co więcej, aklimatyzacja kota w nowym domu może przebiec łatwiej, jeśli poznasz wcześniej charakter i przyzwyczajenia zwierzaka. W ten sposób będziesz w stanie przygotować np. jego ulubione zabawki. Gdy futrzak dotrze już do twojego domu lub mieszkania, ogranicz się do otwarcia drzwiczek od transportera. Najpewniej kot posiedzi w nim przez kilka godzin. Nie wyciągaj go na siłę, a zamiast tego daj mu się oswoić z nowym otoczeniem. Daj mu również maksimum swobody, gdy zdecyduje się wreszcie opuścić transporter i obwąchać pomieszczenie,
W trakcie pierwszych dni kota w domu dobrym pomysłem jest ograniczenie jego przestrzeni do jednego pokoju. W ten sposób będzie mógł się przyzwyczaić i do nowego miejsca, i do ciebie. Zadbaj o to, aby wszystkie niezbędne rzeczy znalazły się w łatwo dostępnych miejscach, a zwierzak mógł się też w razie czego schować, np. pod łóżkiem. W pierwszych dniach w nowym domu kot potrzebuje przede wszystkim swobody i cierpliwości.
Autor: Katarzyna Wendzonka