Data modyfikacji:

Gadżety dla kota: przegląd najlepszych

Koty to zwierzęta, które uwielbiają się bawić. Niekiedy jednak potrzebują nowości, szczególnie gdy trafił Ci się wymagający egzemplarz. Warto wówczas zdecydować się na wykorzystanie gadżetów dla kota w codziennej zabawie. Najlepiej, gdy gadżety dla kota są rozwijające – pomagają w utrzymaniu sprawności fizycznej oraz pobudzają zmysły i pracę umysłu. Dzięki takim zabawkom Twój kot utrzyma zdrowie. Zapraszamy na przegląd gadżetów dla kota!
gadżety dla kota

Ciekawe gadżety dla kota – na które warto postawić?

Gadżety dla kota powinny wzbudzać jego zainteresowanie, by maksymalnie zaangażował się w zadanie. Jednym z najczęściej spotykanych gadżetów są piłeczki z przysmakami. Te niepozorne zabawki wykorzystują zmysł łowczy kota. Dopiero po odpowiednim trąceniu łapką, kot otrzymuje nagrodę za podjęcie wysiłku w postaci jedzenia.
Podobnego typu gadżetem jest zabawka logiczna, gdzie kot musi odnaleźć ukryty przysmak w gąszczu labiryntów i przekładek.
Kolejnym gadżetem dla kota jest mata węchowa. To coś, co koty śledzą z zainteresowaniem – oczywiście koci zmysł węchu reaguje na inne bodźce niż ludzki. Kotu przyda się stymulacja tego zmysłu. Węchowym gadżetem dla kota będzie również maskotka wypełniona kocimiętką.
Czytaj również: Jaki prezent dla kociary?
zwierzaki2023_DH
Fajne gadżety dla kota to również interaktywne zabawki, które rozruszają pupila w dni, gdy opiekun nie ma czasu na aktywną, wspólną zabawę. Są to zabawki, które same się poruszają, czym wzbudzają zainteresowanie u kota.

Gadżety dla kota DIY, czyli zrób to sam!

Świetnym pomysłem okaże się na pewno stworzenie gadżetu dla kota własnoręcznie. Gadżety dla kotów DIY („zrób to sam”) to doskonały sposób, aby pokazać swoją miłość do zwierzaka, a także sprawić, że poczuje się dobrze. Niektóre z tych gadżetów są bardziej skomplikowane i ich wykonanie zajmuje więcej czasu, podczas gdy inne można zrobić w kilka minut.
Wszelkie gadżety dla kota typu DIY będą uciechą zarówno dla kota, jak i dla właściciela. Pamiętaj jednak, aby podczas tworzenia zabawki dla ukochanego zwierzaka unikać niebezpiecznych dla kota elementów, np. zszywek. Nastaw się raczej na ręczne przyszywanie elementów zabawek.
Najprostszym „gadżetem” będzie piłka wykonana z pustej rolki po papierze toaletowym. Potnij rolkę w taki sposób, by otrzymać „pierścienie” z kartonu. Następnie włóż pierścienie jeden w drugi, by uzyskać kształt piłeczki (oczywiście będzie to piłka w wolnymi przestrzeniami). Połącz je klejem w miejscach styku i voilà! Gadżet dla kota DIY gotowy!
Jak jeszcze można zrobić gadżety dla kota? Spróbuj wykonać samodzielnie różdżkę do zabawy. Wystarczy kijek, patyk, a najlepiej pusty w środku pręt, do którego przyczepisz włóczkę i wstążki. Użyj kleju bądź zawiąż mocno włóczkę i wstążeczki. Możesz również dodać piórka, które doczepisz do sznurka. W tym przypadku ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia – możesz stworzyć kilka wersji kolorystycznych takich różdżek (czy inaczej „wędek” dla kota). Każda zabawka może posiadać nieco inne atrakcje, np. dzwoneczki czy kawałki materiału. To również świetny pomysł na pozbycie się zużytych bluzek i resztek tkanin.
Fajnym gadżetem dla kota DIY będzie również wykonanie dla kota tunelu bądź wieży z kartonu. Wytnij w kartonie duże otwory. Następnie wykonaj u góry małe dziurki i przywiąż w tych miejscach sznureczki. Na sznurkach powieś pompony, wstążki, kawałki materiału. Wewnątrz kartonu połóż poduszkę bądź postaw zabawkę (np. matę węchową). W ten sposób stworzysz mini plac zabaw dla swojego kociego przyjaciela.
Drapak DIY też nie jest trudny do wykonania – wystarczy spora gałąź, którą bezpiecznie będzie można oprzeć o ścianę. Niektórzy decydują się na przymocowanie takiej gałęzi na stałe. Gałąź owiń sznurem o grubym splocie. Taki drapak nie tylko pozwoli na ostrzenie pazurków Twojego kotka, ale będzie również estetycznym dodatkiem w pomieszczeniu.

Jak zrobić gadżety dla kota z kocimiętką?

Trudniejszym do wykonania gadżetem będzie maskotka z kocimiętką. Tutaj jednak może wykazać się każdy, kto potrafi dziergać – możesz wykonać z włóczki myszkę czy inne zwierzątko, które stanie się najlepszym przyjacielem dla Twojego kota. Jeśli chcesz, możesz włożyć do środka kocimiętkę – jest to ziele, którego zapach pobudza koty. Wówczas natychmiastowe zainteresowanie kota takim gadżetem jest gwarantowane!
Możesz również zaszyć suszoną kocimiętkę w innym pluszaku, jednak wówczas upewnij się, że jego wypełnienie nie stanowi zagrożenia dla kotka. Podczas intensywnej zabawy może on uszkodzić warstwę wierzchnią i dobrać się do wnętrza maskotki.
Oprócz pluszaka z kocimiętką, to ziele możesz wykorzystać również jako wypełnienie do poduszki dla kota, a także jako wsad do kulki czy piłeczki.

Gadżety dla kota – warto je mieć w zanadrzu!

Warto mieć kilka rodzajów gadżetów dla kota w zanadrzu. Gdy widzisz, że Twój kot jest znudzony i ospały, wypróbuj coś nowego. Pamiętaj, aby nie stosować wyłącznie zabawek z przysmakami, aby zachować zdrowy styl odżywiania Twojego pupila. Najlepiej stosować naprzemiennie zabawki, które wpływają na różne obszary rozwoju kota. Dobrej zabawy!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Belkiewicz