Data modyfikacji:

Drapak dla kota: tuba czy na ścianę? Jaki drapak dla kota wybrać?

Mruczki chętnie drapią meble i kanapy, jeśli w mieszkaniu nie ma innych atrakcyjnych przedmiotów. Dlatego zakup drapaka to konieczność, jeśli nie chcesz kupować nowych mebli. Zobacz, jaki drapak dla kota wybrać.

jaki drapak dla kota

Jaki drapak dla kota? Dlaczego warto?

Są powody, dla których twój kot drapie meble. Po pierwsze, na opuszkach znajdują się gruczoły zapachowe. To właśnie za ich pomocą czworonogi znaczą teren, zwiększając tym samym swoje poczucie bezpieczeństwa. Po drugie, kot, drapiąc, pozbywa się starych łusek z pazurów.

Jeśli twój mruczek drapie ścianę z tapetą lub drzwi, istnieje na to skuteczne rozwiązanie. Możesz przymocować plastikową, przeźroczystą szybę w wybranym miejscu, co skutecznie zapobiegnie drapaniu, lub umieścić w tym miejscu drapak ścienny.

Skorzystaj także z magicznych właściwości kocimiętki. Mruczki chętnie się ocierają o przedmioty z jej dodatkiem. Wystarczy zaaplikować odrobinę suszu na drapak dla kota.

Jeśli zakup dodatkowych drapaków i przeniesienie niektórych z nich w inne miejsca nie przyniosły skutku, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii w tej sprawie. Być może drapanie mebli czy ludzi to problem behawioralny, z którym należy się zmierzyć.

W większości wypadków jednak drapak dla kota rozwiązuje problem drapania mebli. Drapak dla kota możesz kupić w Internecie lub zrobić własnoręcznie. Jaki drapak dla kota będzie zatem najlepszy?

Rodzaje drapaków dla kota

Jaki drapak dla kota wybrać? Do wyboru masz wiele opcji:

  • drapak na ścianę dla kota
  • drapak tuba dla kota
  • drapak słupek dla kota
  • drapak domek dla kota
  • drapak drzewko dla kota
  • drapak dla kota z legowiskiem
  • drapak dla kota tekturowy
  • mata do drapania

Drapak tuba czy na ścianę?

Drapak tuba to popularny model. Wierzchołek słupka często jest ozdobiony sznurkiem z piłeczką na końcu. Dzięki temu drapak jest bardziej atrakcyjny, szczególnie dla młodych kotków.

Drapak na ścianę to idealne rozwiązanie do mieszkań, w których ściany są pokryte tapetą. Koty, niestety, mogą ją zniszczyć, dlatego dolną część ściany warto wyłożyć drapakiem naściennym. Pamiętaj, że drapak powinien być wysoki na długość stojącego na tylnych łapach mruczka.

Trudno powiedzieć, który drapak jest lepszy. Idealnym rozwiązaniem jest zakup obu, ponieważ jeden drapak dla kota niewychodzącego to za mało.

Jaki drapak dla małego kota?

Kocię należy w pierwszej kolejności nauczyć, że może drapać tylko wybrane miejsca. Zwierzęta instynktownie wiedzą, co można drapać, ale czasem mogą skierować swoją uwagę także na meble, których drapać nie powinny.

W takich sytuacjach należy reagować od razu i odwracać jego uwagę. Kot powinien mieć przynajmniej jeden atrakcyjny drapak w mieszkaniu. Może to być też mata do drapania. Dobrze, jeśli stoi w pomieszczeniu, w którym kotek często i chętnie przebywa.

Nie musisz kupować od razu dużego drapaka dla kota. Wystarczy mały, ale dobrej jakości. Zwróć uwagę, by sznurki lub inne elementy, z którego wykonana jest część do drapania, były dobrej jakości, czyli nie uszkadzały się po pierwszym użyciu przez kotka.

Drapak dla dużego kota

Znając preferencje swojego kota, możesz kupić drapak dostosowany do jego potrzeb. Jeśli twój mruczek lubi chować się w zakamarkach pokoju, dobrym rozwiązaniem będzie kupno drapaka z zabudowanym domkiem.

Wysokość drapaka zależy od miejsca w mieszkaniu lub domu. Im wyższy i bardziej rozbudowany, tym lepszy. Dobry drapak dla kota powinien być na tyle wysoki, by kot mógł go dosięgnąć, stojąc na tylnych łapach. Koty lubią obserwować pomieszczenia z wysokości, dlatego drapak „do sufitu” na pewno przypadnie im do gustu.

Jeśli chcesz, by drapak był jak najbardziej naturalny, możesz po prostu zabrać do domu mały pień drzewa. To najprostsze drapaki dla kotów. Dobrze sprawdzą się brzozowe lub sosnowe pieńki. Możesz ustawić je w kilku miejscach w mieszkaniu i traktować je jako element aranżacji wnętrza.