Data publikacji:

Sterylizacja kotki. Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak wygląda sterylizacja kotki? Na czym polega i ile kosztuje wykastrowanie kotki? Dowiedz się, kiedy sterylizować kotkę. Jak wyglądanie przygotowanie kotki do sterylizacji? Jak zachowuje się kotka po sterylizacji i kiedy można wysterylizować kotkę? Sprawdź.
sterylizacja kotki

Sterylizacja a kastracja kotki – jaka jest różnica?

Oba pojęcia często używane są zamiennie, ale nie jest to do końca poprawne. Kastracja oznacza wycięcie narządów płciowych – jajników z macicą lub samych jajników u samic.
Sterylizacja polega natomiast jedynie na przecięciu lub podwiązaniu jajowodów u kotek. Podczas sterylizacji nic się nie usuwa w przeciwieństwie do kastracji. Kastracja jest zabiegiem nieodwracalnym. Zwierzę po usunięciu jajników jest trwale bezpłodne.
W weterynarii sterylizacja także jest nieodwracalna i oznacza trwałą bezpłodność. U ludzi w niektórych przypadkach można przywrócić płodność – np. u mężczyzn po wazektomii. W weterynarii przywrócenie płodności po sterylizacji nie ma zastosowania.
Obecnie usuwa się jajniki lub najczęściej jajniki z macicą podczas zabiegu. W artykule posługujemy się pojęciem kastracja i sterylizacja zamiennie.

Kiedy sterylizować kotkę?

Najlepszym momentem do kastracji jest wiek około 6–12 miesięcy, minimum 2 tygodnie po pierwszej rujce. Można też kastrować w czasie trwania ruji u kotki, ale istnieje wówczas większe ryzyko krwawienia. 
Kotkę, która urodziła potomstwo, można kastrować od razu, ale zaleca się poczekać kilka tygodni. Jest to ważne, szczególnie jeśli karmi potomstwo. Kastracja po porodzie może wstrzymać laktację. Oprócz tego kotka po takiej operacji potrzebuje czasu na dojście do siebie. Nie może się wówczas opiekować kociętami. Dlatego warto wyznaczyć datę operacji około 6–12 tygodni po porodzie. 

Po jakim czasie od porodu można wysterylizować kotkę? 

Kotkę, która urodziła młode, można teoretycznie wykastrować od razu, ale zaleca się poczekać kilka tygodni. Jest to ważne, szczególnie, jeśli karmi potomstwo. Sterylizacja kotki po porodzie może wstrzymać laktację. Oprócz tego, kotka po takiej operacji potrzebuje czas na dojście do siebie. Nie może się wówczas opiekować kociętami. Dlatego warto wyznaczyć datę operacji na około 6-12 tygodni po porodzie.

Przygotowanie kotki do sterylizacji – na co zwrócić uwagę?

Zabieg jest zawsze wykonywany na czczo. Dorosłe koty nie powinny być karmione 8–12 godzin przed wizytą u lekarza weterynarii. Zapobiega to wymiotom w czasie i po narkozie.

Ile kosztuje wykastrowanie kotki? 

Koszt kastracji kotki mieści się w granicach 150–500 zł. Cena zależy od miasta (usługi weterynaryjne w dużych miastach są droższe od tych, które oferują gabinety w małych miastach lub na wsiach) oraz od rodzaju znieczulenia podczas operacji. Cena kastracji jest wyższa, jeśli anestezjolog używa aparatury do znieczulenia wziewnego.
Do tego trzeba doliczyć fartuszek pooperacyjny (około 20–50 zł) i niekiedy koszt wizyty pooperacyjnej (30–50 zł za wizytę).

Pierwsza doba po sterylizacji kotki – na co zwrócić uwagę?

  • Zapewnij kotce ciche, ciepłe miejsce, w którym będzie czuła się bezpiecznie. Może to być ulubione posłanie z ciepłym (ale nie gorącym) termoforem.
  • Zapewnij jej stały dostęp do wody, ale nie karm jej na siłę w dniu operacji. 
  • Podłóż jej podkład higieniczny pod tylną część ciała. Kot może mimowolnie oddawać mocz lub kał jeszcze przez kilka godzin po zabiegu.
  • Załóż kotce fartuszek pooperacyjny. Możesz go zdejmować tylko wtedy, kiedy masz na nią oko. Nigdy nie zdejmuj go na noc. Gojąca się rana po sterylizacji kota swędzi, przez to kotka może się nią interesować i ją lizać. Ślina nie pomaga w gojeniu, dlatego musisz dopilnować, by fartuszek był prawidłowo założony.
  • Obserwujesz dziwne zachowanie kotki po sterylizacji? Skontaktuj się z weterynarzem.
    Zdjęcie: Envato Elements