Data publikacji:

Pies popuszcza krople moczu. Dlaczego i co robić?

Dlaczego pies popuszcza krople moczu? Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u psa? Jak leczyć? Sprawdź, jak radzić sobie z psem, który nie kontroluje oddawania moczu. Wybierz najlepsze majtki dla psa.
pies popuszcza mocz

Pies popuszcza mocz przez sen

Pies może popuszczać mocz przez sen z różnych powodów, a w śród nich są:
  • inkontynencja – niektóre psy, zwłaszcza starsze osobniki lub te cierpiące na problemy zdrowotne, mogą mieć trudności z kontrolowaniem pęcherza podczas snu;
  • stres – psy mogą reagować na stres poprzez oddawanie moczu, zwłaszcza gdy są w stanie snu głębokiego;
  • problemy neurologiczne – niektóre zaburzenia neurologiczne mogą prowadzić do utraty kontroli nad pęcherzem podczas snu;
  • niedostateczne wychodzenie na spacery – jeśli pies nie ma możliwości regularnego wyjścia na spacer i załatwienia się na zewnątrz, może mieć trudności z kontrolowaniem pęcherza także podczas snu.
  • Jeśli twój pies regularnie popuszcza mocz przez sen, warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne i ustalić odpowiednie leczenie.

    Pies popuszcza mocz z radości

    Pies może popuszczać mocz z radości z kilku powodów. Przede wszystkim podczas euforycznych sytuacji, takich jak spotkanie z ukochanym opiekunem lub innym psem, pupil może stracić kontrolę nad swoimi funkcjami cielesnymi, w tym nad oddawaniem moczu. 
    Co więcej, popuszczanie moczu może być także sposobem wyrażania emocji przez psa, podobnie jak szczekanie czy merdanie ogonem. Jest to naturalna i nietypowa dla ludzi reakcja zwierzęcia na intensywne emocje. Jednak jeśli pies regularnie popuszcza mocz z radości, warto skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że czworonóg nie ma żadnego problemu zdrowotnego.

    Stary pies popuszcza mocz – dlaczego?

    Starsze zwierzęta częściej, w porównaniu do młodych osobników, cierpią na różne schorzenia. Wiele z nich może mieć wpływ na prawidłowe oddawanie moczu. Począwszy od chorób prostaty, przez choroby układu szkieletowego, po niewydolności niektórych organów.
    Z powodu starzenia się tkanek i narządów odpowiedzialnych za jego utrzymanie w pęcherzu moczowym pies może zacząć popuszczać. Nietrzymanie moczu u psa bywa też przykrą konsekwencją demencji starczej.

    Pies popuszcza mocz – przyczyny

  • Niedrożność układu moczowego – może być spowodowana np. kamieniem nerkowym, guzem lub innymi przeszkodami zalegającymi w drogach moczowych.
  • Zakażenie układu moczowego – bakterie mogą prowadzić do stanu zapalnego, który może powodować popuszczanie moczu.
  • Nietrzymanie moczu związane z osłabieniem mięśni dna miednicy, co może być wynikiem ciąży, porodu lub starzenia się.
  • Przerost prostaty u niekastrowanych samców.
  • Stres.
  • Niektóre leki, jak np. moczopędne, mogą wpływać na funkcjonowanie pęcherza.
  • Nietrzymanie moczu po kastracji

    Nietrzymanie moczu po kastracji, zwane również inkontynencją, może wystąpić u psów po zabiegu kastracji. Może to być spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy, które występuje po usunięciu jajników lub jąder. Objawy mogą obejmować niekontrolowane oddawanie moczu, przeciekanie, obluzowanie cewnika i częstomocz.
    Aby zaradzić temu problemowi, istnieje kilka możliwych rozwiązań. W niektórych przypadkach wystarczy zmiana diety, a w innych może być konieczne przyjmowanie leków lub rozpoczęcie fizjoterapii. Ważne są również regularne wizyty u weterynarza w celu monitorowania stanu zdrowia psa i dostosowania odpowiedniego leczenia.

    Pies popuszcza mocz – majtki dla psa

    Majtki dla psa są rewolucyjnym produktem, który kompletnie zmienia wyobrażenie o trzymaniu w domu psa, który cierpi na nietrzymanie moczu. Wybierz majtki, które są wykonane w 100% z bawełny. 
    Majtki powinny być dopasowane i przewiewne, ponieważ pupil najprawdopodobniej będzie je nosił przynajmniej przez kilkanaście godzin w ciągu doby. Należy je zakładać szczególnie w ciągu dnia, gdy pies jest aktywny, ale nie masz możliwości sprawowania nad nim stałej kontroli. Możesz też oczywiście zakładać je psu na noc, jeśli widzisz taką potrzebę. Wiele psów popuszcza, gdy zapada w głęboki sen lub podczas podnoszenia się z posłania na cztery nogi.

    Czy pies może cały czas chodzić w majtkach lub pampersach?

    Oczywiście, ale należy wtedy szczególnie dbać o higienę pupila. W przypadku nietrzymania moczu czy obecności obfitej wydzieliny z dróg rodnych, np. podczas cieczki, można zakładać psu majtki cały czas i zdejmować je tylko na czas spacerów. Musisz jednak wiedzieć, że o skórę i błony śluzowe należy szczególnie dbać. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi chorobotwórczych bakterii, wirusów i grzybów, które znajdują się na powierzchni skóry, na sierści i na błonach śluzowych okolic intymnych. Stąd, po każdej zmianie majtek warto przemyć okolice intymne wodą, wysuszyć i użyć ewentualnie produktów w przypadku podrażnienia.
    Dlatego staraj się, by pies chodził w majtkach jak najkrócej. Zdejmuj mu je na czas spacerów i często zabieraj do kuwety dla psów lub zachęcaj go, by załatwiał się na podkładach higienicznych. Pamiętaj też, by podczas każdej zmiany majtek dokładnie osuszyć okolice intymne ze wszystkich wydzielin. Zawsze stawiaj na majtki przewiewne.

    Popuszczanie moczu przez psa – leczenie

    Zbadaj swojego psa u weterynarza, aby wykluczyć możliwe przyczyny problemu, takie jak infekcja dróg moczowych, kamienie nerkowe lub problemy ze zwieraczem pęcherza moczowego. W przypadku psów niekastrowanych konieczne jest też wykluczenie chorób macicy lub prostaty i jąder.
    Jeśli przyczyny fizyczne zostały wykluczone, warto skupić się na ewentualnych problemach behawioralnych, takich jak stres, lęk separacyjny, nuda lub brak treningu. Warto wówczas skontaktować się z behawiorystą, który oceni ewentualny problem i wdroży odpowiednie treningi.
    Unikaj karania psa za popuszczanie moczu, ponieważ to może tylko zwiększyć jego lęk i stres, a to z kolei może pogorszyć problem.
    Regularnie wyprowadzaj psa na spacery, aby zapewnić mu możliwość regularnego oddawania moczu i uniknąć niepożądanych wypadków w domu.
    W przypadku trudności z kontrolą pęcherza u psa rozważ zastosowanie specjalnego szelki lub pieluchy dla psa, aby zapobiec wypadkom w domu.
    Zdjęcie: Envato Elements