Data modyfikacji:

Dziwne odgłosy kota. Co oznaczają nietypowe dźwięki kota?

Uważnemu opiekunowi zrozumienie znaczenia dźwięków wydawanych przez kota w większości przypadków nie sprawia wielkich trudności. Silne emocje towarzyszą kotom, które warczą i prychają. Są one wyrazem kociej postawy defensywnej i ich zadaniem jest odstraszenie przeciwnika. 
dziwne odgłosy kota

Odgłosy kota – co oznaczają?

Miauczenie u kota

To jeden z najbardziej charakterystycznych dźwięków, który wydają koty. Kocięta komunikują się w ten sposób ze sobą i ze swoją mamą, natomiast dorosłe koty miauczą, gdy chcą skomunikować się z człowiekiem.
Rodzaje miauczenia:
  • Krótkie miauknięcie u kota – towarzyszy zazwyczaj ekscytacji, np. podczas otwierania saszetki z ulubionym jedzeniem. W taki sposób mruczek może też ci pokazać, że cieszy się, że wróciłeś do domu. Jest to także zaproszenie do wspólnej zabawy.
  • Dłuższe miauknięcie u kota – zazwyczaj jest sygnałem niepokoju lub wręcz bólu u kota. Koniecznie obserwuj wówczas pupila i reaguj, jeśli pojawią się dodatkowe objawy, np. ospałość, kulawizna, trudności z oddychaniem, utrata apetytu, posmutnienie lub inne. Kotka należy wtedy jak najszybciej zabrać do przychodni weterynaryjnej na wizytę.
  • Mruczenie u kota

    To jeden z najbardziej charakterystycznych kocich odgłosów. Kotek poprzez muczenie informuje wszystkich, że jest szczęśliwy i że jest mu dobrze. Wiele kotków mruczy podczas pieszczot z opiekunem lub podczas jedzenia. Mruczą już najmłodsze kocięta podczas picia mleka matki.
    Mruczenie jednak nie zawsze świadczy o tym, że kot jest szczęśliwy. Koty często mruczą podczas wizyt u weterynarza, która wiąże się dla nich z dużym stresem. Taki dźwięk może pojawiać się w sytuacjach, gdy kotek czuje się zestresowany lub jest schorowany. Niektórzy uważają, że mruczenie jest wówczas sygnałem samouspokajającym.
    Kluczem do rozróżnienia, czy mruczenie u kota oznacza zrelaksowanie, czy wręcz przeciwnie, stres, jest przyjrzenie się kociej postawie. Jeśli pupil ma skulone uszy i podkuloną sylwetkę, najprawdopodobniej czuje się wówczas niepewnie.

    Trajkotanie u kota

    To ćwierkający, gwiżdżący dźwięk, który kotek wydobywa z siebie np. gdy widzi ruszającego się ptaszka za oknem. Mruczek jest wówczas niezwykle skupiony, prawie się nie rusza, by nie przepłoszyć zwierzęcia. Ruszają się wówczas tylko jego oczy, które śledzą każdy krok ptaka, oraz wąsy czuciowe, które poruszają się w rytm trajkotania.

    Trelowanie u kota

    Na granicy mruczenia i miauczenia znajduje się trelowanie. To zdecydowanie bardziej czuła forma powitania. W taki sposób kocia mama komunikuje się też ze swoim potomstwem.

    Piszczenie u kota

    Jest charakterystyczne dla kociąt, które nawołują swoją mamę lub opiekuna.

    Warczenie u kota

    Czy wiesz, że koty też mogą warczeć? Wbrew pozorom nie jest to odgłos typowy tylko dla psów. Koty też są w tym świetne. To sygnał ostrzegawczy, który kot wysyła do zwierzęcia, by go ostrzec, że jest gotowy do ataku lub czynnej obrony. Mruczek bacznie obserwuje wówczas swojego przeciwnika i analizuje sytuację. Jeśli jego ostrzeżenie nie poskutkowało, kotek może zaatakować.

    Syczenie u kota (prychanie)

    To drugi, zaraz po warczeniu, dźwięk ostrzegawczy. Kot wydaje go z siebie, gdy czuje się zagrożony i traci już cierpliwość. Dodatkowo, mruczek przybiera postawę, która ma odstraszyć przeciwnika – wygina łukowato grzbiet, najeża futro, w tym także to na ogonie, i ma postawione uszy. Dzięki temu kotek wygląda na większego, niż jest w rzeczywistości, więc stanowi potencjalnie większe zagrożenie dla przeciwnika.

    Śpiewanie u kotki

    To charakterystyczny dźwięk dla kotek w rujce. Brzmi zazwyczaj bardzo żałośnie. W śpiewie pojawiają się elementy mruczenia, szmerania, wycia i trelowania. Dźwięk jest długi i donośny oraz jest charakterystyczny tylko dla kotek w rui. 

    Szmeranie u kota

    To dźwięk, który łączy mruczenie, warczenie i miauczenie. Wbrew pozorom nie jest to dźwięk negatywny. Kotek może wyrażać w ten sposób wdzięczność domownikom. Sygnalizuje, że jest szczęśliwy. Szmeranie może przeplatać się z innymi dźwiękami, np. z mruczeniem.
    Czytaj również: Witaminy dla kotów

    Czy warto rozmawiać z kotem?

    Jak najbardziej! Mówienie do kota pomaga w nawiązaniu więzi między pupilem a opiekunem. Mruczki reagują nie tylko na swoje imiona, ale także chętnie uczą się komend. Warto je wówczas motywować ulubionymi smakołykami.
    Język koci nie jest wbrew pozorom bardzo trudny. Koty przeważnie wysyłają jasne sygnały, które zazwyczaj można intuicyjnie odczytać. Jeśli nie masz dużo doświadczenia z kotami, warto zapoznać się z podstawowymi sygnałami, jakie twój kot wysyła do ciebie i innych domowników.
    Koty wydają wiele różnorodnych dźwięków, które może i nie układają się w słowa, ale coś jednak znaczą. Z jednej strony są wyrazem odczuwanych przez zwierzęta emocji, z drugiej zaś zawierają informacje, które mogą odbierać zarówno przedstawiciele tego samego, jak i innych gatunków.
    Objawy złego samopoczucia u kota:
  • ukrywanie się przed opiekunek i innymi domownikami;
  • niekorzystanie z kuwety, załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w innych miejscach;
  • brak lub osłabienie się apetytu;
  • znaczenie terenu;
  • niepokój, wylizywanie sierści, kręcenie się w kółko itp.;
  • drapanie mebli;
  • nadmierna wokalizacja;
  • drapanie mebli;
  • agresja wobec innych zwierząt.
  • Dziwne odgłosy u kota – kiedy udać się na wizytę do lekarza weterynarii?

    Jeśli kot nagle zaczął wokalizować, to warto udać się z nim do lekarza jak najszybciej, by wykluczyć schorzenia zdrowotne. W przypadku gdy kot kaszle, chrząka, chrapie i pociąga nosem, także warto zadzwonić do zaprzyjaźnionego lekarza i umówić się na wizytę lub po prostu poprosić o poradę.
    Zdjęcie: Envato Elements