Data publikacji:

Jak dbać o sierść kota długowłosego? Codzienna pielęgnacja i zapobieganie kołtunom 

Jak dbać o sierść kota? Odpowiednia pielęgnacja sierści kota może zapewnić mu nie tylko jedwabiste, lśniące futro, ale także pomóc w utrzymaniu zdrowia mruczka. Niektóre zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane codziennie, inne możesz wykonywać przy okazji np. obcinania pazurów. Sprawdź, jak czesać kota.
jak dbać o sierść kota

Codzienna pielęgnacja sierści długowłosych kotów

Troskliwy opiekun powinien przygotować się na konieczność bardzo regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i systematyczność (najlepiej codziennych – zwłaszcza w okresach linienia; przynajmniej 2–3 razy w tygodniu). 
Regularne czesanie ograniczy też ilość włosów połykanych przez zwierzę. Techniki efektywnego czesania trzeba się nauczyć. Czeszemy włos od samej skóry, nie tylko górne warstwy, „po wierzchu” – inaczej nie unikniemy zbijania się włosa. Szczególne miejsca predylekcyjne do powstawania kołtunów to pachy, pachwiny, za uszami, w okolicy portek delikatnie warstwa po warstwie można rozczesywać pudlówką. 
Nigdy nie ciągnij ani nie szarp kołtunów, tylko stopniowo je rozplątuj. Koty bardzo źle reagują na ból i szybko mogą się zniechęcić do czesania. Dopiero po szczotkowaniu można użyć grzebienia o długich i rzadkich zębach.

Narzędzia i akcesoria do pielęgnacji sierści kota

Wybór szczotki dla kota przysparza ci problemów? Zobacz nasze porady, które pomogą w podjęciu decyzji.

Rękawica do czesania kota

To bardzo dobry produkt, który sprawdza się do wyczesywania kotów krótkowłosych i do przeczesywania sierści przed użyciem szczotki, furminatora czy grzebienia. Taka rękawica nie usuwa dostatecznie martwego podszerstka, dlatego nie jest bardzo skuteczna w okresie zwiększonego linienia.

Furminator dla kota

Narzędzie doskonale usuwa martwą sierść, w tym gęsty podszerstek. Warto go używać w okresie intensywnego linienia mruczka.

Szczotka pudlówka dla kota

Inaczej szczotka druciana dla kota lub zgrzebło. Produkt pozwala wyczesać nie tylko włosy okrywowe, ale też bujny, martwy podszerstek. Nie jest tak skuteczna, jak furminator, ale bardzo dobrze sobie radzi nawet w okresie intensywnego gubienia sierści. 

Szczotka z włosia dla kota

Taka szczotka służy do przeczesywania sierści mruczka, a nie do usuwania martwych włosów. Nadaje sierści blask, unosi ją i sprawia, że wydaje się bardziej puszysta. Często wykorzystuje się ją na sam koniec pielęgnacji mruczka.

Szczotka gumowa dla kotów

Sprawdzi się dla kotów z krótką sierścią lub dla kotów z bardzo skąpym owłosieniem. Nie nadaje się do wyczesywania dużych ilości martwego podszerstka.

Grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami

Przyda się do rozpracowywania kołtunów, ale nie tylko. Możesz go też używać do zwykłego rozczesywania kociej sierści.

Grzebień z gęsto rozstawionymi ząbkami

Służy do wyczesywania martwych włosów okrywowych i podszerstka. 

Jak czesać kota długowłosego?

Długa sierść ma to do siebie, że się kołtuni. Dlatego pierwszym krokiem zawsze powinno być zlokalizowanie kołtunów. Możesz to sprawdzić za pomocą dłoni lub rękawicy do czesania. Skołtunioną sierść należy rozpracować za pomocą palców lub grzebienia z rzadkimi ząbkami. Jeśli ci się to nie uda, to warto użyć filcaka, czyli grzebienia z ostrymi końcami.
Kolejny etap to rozczesywanie sierści w okolicy kryzy, czyli długiego futra w okolicy przedpiersia i szyi. Przejdź potem do sierści na tylnych, następnie przednich łapach i zakończ czesanie na grzbiecie, brzuchu i ogonie. Możesz do tego użyć szczotki drucianej dla kotów, tzw. pudlówki dla kota, która nie wyczesuje nadmiaru włosów np. z okolicy ogona, lub szczotki z włosia. Ta druga doskonale wygładza sierść i nadaje jej połysk.
Czesanie kota z długą sierścią należy wykonywać codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu. Częstość zależy od typu jego sierści i tego, czy ma tendencję do kołtunienia się.

Jak zapobiegać tworzeniu się kołtunów u kota?

Czesz kota codziennie, szczególnie w miejscach, w których kołtuny często powstają. Poświęcaj szczególną uwagę na rozczesywanie sierści za uszami, na podbródku, tylnych łapach i na brzuchu. 
Czesanie kotów długowłosych na sucho może powodować splątywanie i elektryzowanie się włosów. Dlatego warto używać płynnych odżywek w sprayu – nanosi się je na poszczególne warstwy włosa podczas szczotkowania.

Jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji sierści kota długowłosego?

Koty czasem wymagają także kąpieli. Zasadniczo powinno się je kąpać jak najrzadziej (oczywiście nie mówimy tu o kotach wystawowych – tutaj o zasadach kąpieli informuje hodowca), jedynie w przypadku silnego zabrudzenia. Koty z powodzeniem myją się same. Jeśli musisz umyć kota, koniecznie użyj do tego delikatnego szamponu przeznaczonego dla kotów.
Usuwanie kołtunów z sierści kota długowłosego wymaga cierpliwości i delikatności, aby nie sprawić bólu naszemu pupilowi. W przypadku niewielkich i luźnych kołtunów można spróbować je rozczesać przy użyciu specjalnych narzędzi, takich jak grzebień z rzadkimi zębami lub szczotka z metalowymi, zaokrąglonymi końcówkami. Należy zacząć od końcówek sierści, stopniowo przesuwając się w kierunku skóry, aby uniknąć szarpania i bólu. W przypadku bardziej zmatowionych kołtunów czasem konieczne jest ich ostrożne przycięcie lub rozcięcie, co najlepiej zlecić doświadczonemu groomerowi.
Stosowanie odpowiednich kosmetyków może znacząco ułatwić pielęgnację sierści i zapobiegać powstawaniu kołtunów. Na rynku dostępne są odżywki i spraye dla kotów ułatwiające rozczesywanie, które nawilżają sierść i zmniejszają tarcie między włosami.

Witaminy dla kota na sierść. Jakie produkty na zdrową skórę i sierść dla kota kupić?

Euphoria Preparat na sierść i skórę dla kota

BIOFEED Euphoria to specjalistyczny preparat przeznaczony do pielęgnacji sierści i skóry kota. Produkt dostępny jest w butelce o pojemności 30 ml i został opracowany z myślą o poprawie kondycji sierści oraz zdrowia skóry u kotów różnych ras i w każdym wieku.

Vet Expert Vetoskin Preparat na skórę i sierść dla psów i kotów

Preparat dla psów i kotów wspomagający prawidłowe funkcjonowanie skóry, również w przypadku zaburzeń dermatologicznych, takich jak sucha, łuszcząca się skóra, nadmierne wydzielanie sebum, suchy, matowy i łamliwy włos.

Eurowet Wita-Vet Tabletki dla kotów na sierść

Karma uzupełniająca przeznaczona dla kotów do stosowania w okresie linienia, przy sierści suchej i uszkodzonej oraz podczas przygotowywania zwierząt do wystaw. Składniki karmy przywracają skórze elastyczność, a sierści połysk, barwę i sprężystość. 

Dermapharm Dr Seidel Hydro-spray nawilżający

Preparat przeznaczony jest do pielęgnacji skóry ze skłonnością do ostrych i przewlekłych stanów zapalnych połączonych ze świądem, przebiegających bez powikłań ropnych. Intensywnie nawilża. Przynosi natychmiastową ulgę przesuszonej lub swędzącej skórze. Zapobiega samouszkodzeniom skóry, przez co chroni przed wtórnymi infekcjami.

Mikita Felvital +Tauryna

Mikita Felvital z tauryną to wartościowy preparat witaminowo-aminokwasowy, który przeznaczony jest dla wszystkich grup wiekowych i ras kotów. 
Zdjęcie: Envato Elements