Kocie pazury to sekretna broń, która ułatwia im chwytanie i zabijanie zdobyczy. Występują nie tylko u dzikich kotowatych, ale i domowych pupili. Wobec tego, czy należy je usuwać? A jeśli tak, to jak obciąć kotu pazury bez zbędnego stresu?
Pazury u kotów są naprawdę wyjątkowe – a to dlatego, że koty jako jedne z nielicznych ssaków mogą chować je w opuszkach palców. Wszystko to dzięki specyficznej budowie łap. Dorosły kot może wysuwać i chować pazurki w zależności od sytuacji. Ciekawostką jest to, że umiejętność świadomego operowania pazurami rozwija się dopiero u dorosłych zwierząt. Kocięta nie potrafią chować pazurów.
Jak zbudowany jest koci pazur? Jego zewnętrzną część tworzy twarda blaszka z komórek rogowych. Część wewnętrzna jest bardziej miękka i elastyczna. U nasady pazur jest mocno ukrwiony i unerwiony.
Właściciele kotów często nie wiedzą, czy pozbawiać swoich milusińskich pazurów. Tymczasem odpowiedź jest bardzo prosta. To zależy od trybu życia, jaki prowadzi zwierzak. Jeśli kot jest wychodzący, pazurów nie powinno się obcinać – mogą one okazać się niezbędne podczas ucieczki lub wspinaczki. Ponadto kot wychodzący sam ściera swoje pazury podczas spacerów czy drapania drzew.
Jeśli twój kot nie wychodzi na zewnątrz, pazury powinny być regularnie obcinane, mniej więcej co 3-4 tygodnie. W przeciwnym razie, gdy okażą się zbyt długie, zwierzak może haczyć nimi o dywan czy meble. Zaczepienie pazurków jest dla kota nieprzyjemne i bolesne.
Każdy kto ma kota wie, że skłonienie go do różnych zabiegów pielęgnacyjnych nie zawsze jest proste. Mało tego, kocie łapki są bardzo wrażliwe na dotyk – mruczek nie lubi, gdy ktoś zajmuje się nimi zbyt długo.
Aby obcinanie kotu pazurów przebiegało sprawnie, przyzwyczajaj go do dotykania łapek od wczesnych lat życia. Łapy kocięcia warto często głaskać i delikatnie uciskać – zwiększy to szanse na to, że kot w dorosłości nie będzie uciekał podczas obcinania pazurków. Takie pieszczoty warto połączyć z serwowaniem ulubionych przysmaków pupila.
Pamiętaj jednak, aby nie obcinać pazurów małemu kotu. Pierwsze pazurki są bardzo delikatne i szybko zetrą się podczas zwykłych zabaw.
Do obcinania pazurów kotu będą potrzebne ci specjalne cążki lub lekko wykrzywione nożyczki. Nigdy nie używaj do tego nożyczek lub cążków do ludzkich paznokci. Narzędzie musi być dopasowane do zagiętego kształtu pazurków. Po każdym zastosowaniu umyj cążki pod bieżącą wodą i zdezynfekuj.
Czas przejść do praktyki. Jak obciąć kotu pazury szybko i bezstresowo? Przyda ci się pomoc drugiej osoby, która weźmie kota na kolana i odwróci jego uwagę ulubionymi przysmakami. Wtedy delikatnie chwyć kocią łapkę, naciśnij na palec i obetnij białą część pazurka. Nigdy nie obcinaj części różowej – jest unerwiona, a jej naruszenie sprawi kotu ból!
Jeśli taka metoda nie zda egzaminu, spróbuj obciąć pazury kotu, gdy jest zaspany. Zwierzę zaraz po drzemce jest bardziej bierne, dlatego może pozwolić ci na zajęcie się jego łapkami.
Nigdy nie zmuszaj kota do obcinania pazurów. Jeśli zwierzę wyrywa się i miauczy, odpuść i spróbuj ponownie za jakiś czas.
Każdy kot wie, że powinien ścierać swoje pazurki. O ile koty wolnowychodzące nie mają z tym problemu, o tyle „piecuchy” będą wymagały odpowiednich akcesoriów. Musisz zatem wiedzieć, jaki drapak dla kota wybrać.
Drapak warto kupić jeszcze wtedy, gdy kot jest mały – dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że zechce ścierać pazurki na meblach. Jeśli pomimo obecności drapaka zwierzę woli drapać inne przedmioty, zachęć go do niego kocimiętką lub przysmakami.
Autorka: Joanna Stanuch