Nie wiesz, jak schłodzić kota? Poniżej kilka najlepszych metod, za które podziękuje ci twój mruczek. Przetestujcie je sami i przekonajcie się, jakie są skuteczne.
Jak pomóc kotu w upały? Pierwszym i jednocześnie jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zostawienie w jego ulubionym miejscu butelki z zimną wodą i lodem. Sprawdzi się chociażby domek na drapaku. Nie zapomnij okryć butelki cienkim ręcznikiem i pokazać kotu, gdzie może się schłodzić. Zachęć go smakołykiem.
Takie zabezpieczenie przyda się szczególnie w oknach skierowanych na południe czy zachód. Gdy wychodzisz z domu w gorący dzień, pamiętaj, aby zawsze zasłaniać zasłony lub żaluzje.
Kiedy w gorący dzień twój mruczek przychodzi do ciebie po dawkę czułości, to głaszcz go mokrym, zimnym ręcznikiem. Możesz także przykryć nim swojego mruczka. Jeśli będzie miał dość, to po prostu odejdzie, ale gwarantujemy ci, że w gorący dzień takie czułości na pewno mu się spodobają.
Wychodzisz do pracy na kilka godzin? Wrzuć swojemu przyjacielowi dwie kostki lodu do miski z wodą. Przyjemnie ją ochłodzą na kilka godzin. Pamiętaj także, aby zdjąć miseczkę z bezpośredniego nasłonecznienia. Dzięki temu woda będzie świeża i chłodna przez dłuższy czas.
Świetnym rozwiązaniem dla kota w upały są również miski ze specjalnym wkładem chłodzącym, który utrzymuje niższą temperaturę wody przynajmniej przez kilka godzin. Ile misek z wodą powinien mieć latem twój mruczek? Przynajmniej dwie.
Twój kot ma swoje ulubione legowisko? Przede wszystkim postaw je z dala od światła słonecznego. Po drugie, najlepiej połóż je na podwyższeniu – tak, aby zostawić wolną przestrzeń między legowiskiem a podłogą. Wówczas powietrze będzie chłodzić je od spodu. Dobrym rozwiązaniem będzie także mata chłodząca dla psa lub mata chłodząca dla kota.
Lubisz ochłodzić się latem przy wiatraku? Twój mruczek też to polubi. Pamiętaj jednak, że kręcące się skrzydła wiatraka mogą zachęcić kota do polowania, a to tylko krok do tragedii. Montuj zatem wiatraki w miejscu niedostępnym dla mruczka (np. na wysokim regale, przy suficie) lub korzystajcie z nich wspólnie, kiedy ciągle masz swojego przyjaciela na oku.
W gorące dni pozwól swojemu kociakowi odpocząć i nie proponuj mu intensywnej zabawy. Poczekaj z nią do chłodniejszego wieczoru lub postaw na mniej angażujące aktywności, np. matę węchową. Zrezygnuj z laserka i zabawek interaktywnych, które zmuszają kociaka do intensywnej gonitwy.
Co prawda, mówi się, że koty wolą nieco cieplejsze jedzenie, ale podczas upału możesz podać mruczkowi chłodniejszy posiłek. Oczywiście nie taki prosto z lodówki – nie musisz jednak specjalnie go ogrzewać, szczególnie w mikrofali. Być może w upalne dni twojemu kociakowi letni posiłek zasmakuje jeszcze lepiej niż ten ciepły?
Schładzanie kota w upały to żadna fanaberia – mruczek też jest narażony na udary słoneczne, poparzenie czy odwodnienie. Zawsze reaguj, kiedy kociak po upalnym dniu zachowuje się inaczej, niż zwykle. Być może jest odwodniony i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. A wy, jak schładzacie koty w upalne dni?