Data modyfikacji:

Jak czyścić uszy kota?

Koty to prawdziwe czyściochy. Samodzielnie umieją zatroszczyć się o higienę, a to oznacza, że opiekun zazwyczaj ma niewiele pracy związanej z ich pielęgnacją. O kocie uszy należy dbać w szczególny sposób dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy, na przykład infekcja lub podrażnienie. W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który dobierze leki i pokaże jak fachowo czyścić uszy kota, żeby nie uszkodzić delikatnego narządu słuchu. Czyszczenie będziesz później wykonywać samodzielnie w domu, dlatego już teraz dowiedz się, jak i czym czyścić uszy kota.
jak czyścić uszy kota

Jak często czyścić uszy kota? Czy trzeba to robić profilaktycznie?

Przygarniając do domu zwierzę, chcemy mu zapewnić wszystko, co najlepsze. Musimy też nauczyć się jak właściwie dbać o jego komfort i zdrowie – czym karmić pupila, jak często szczotkować sierść i jak czyścić uszy kota. Ważną informacją dla świeżo upieczonego opiekuna jest to, jakie czynności powinien wykonywać regularnie, a jakie są zbędne czy nawet szkodliwe.
Jak często należy czyścić uszy kota? Robi się to tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Zdrowe zwierzę nie wymaga profilaktycznego oczyszczania uszu. Nie jest mu ono do niczego potrzebne, a taka nadgorliwość może prowadzić do problemów, ponieważ zaburza naturalne procesy związane z produkcją woskowiny, tworząc błędne koło nadprodukcji i usuwania nadmiaru wydzieliny. Woskowina pełni też funkcję ochronną, dlatego pozbywanie się jej czyni ucho bezbronnym i podatnym na różnego rodzaju infekcje.
zwierzaki2023_DH
Jak w takim razie pielęgnować zdrowego kota na co dzień? Jeśli dana rasa nie wymaga dodatkowych zabiegów, najczęściej wystarczy regularne czesanie sierści i przycinanie pazurów. Bardzo istotne jest jednak regularne zaglądanie do zębów i uszu zwierzaka, które pozwoli wyłapać w porę ewentualne problemy zdrowotne.

Skąd wiadomo, że konieczne jest czyszczenie uszu?

Kot nie jest w stanie bezpośrednio przekazać opiekunowi, że coś mu dolega, ale wysyła sygnały, które pozwolą ci się tego domyślić. Zwierzę, które coś boli, staje się osowiałe, chętniej spędza czas w samotności, może też być drażliwe.
Jeśli dolegliwości dotyczą ucha, bardzo charakterystyczne jest potrząsanie przekrzywioną głową, jakby kot próbował coś wytrząsnąć z ucha, zwierzak może też nim strzyc, próbować je drapać lub samodzielnie czyścić.
Do uszu trzeba zaglądać regularnie, na przykład przy okazji czesania czy przycinania pazurów. Zrobi to również weterynarz, jeśli będziecie akurat na wizycie. Co powinno zwrócić uwagę? Czarny brud w uszach u kota, zaczerwienienie, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu oraz wyższa temperatura ucha.

Jak czyścić uszy kota? Pomoże specjalista

Wiedza o tym, jak czyścić uszy kota przyda się każdemu opiekunowi zwierzaka. Najlepiej czerpać ją bezpośrednio od specjalisty, czyli lekarza weterynarii. W przypadku zauważenia niepokojących sygnałów i tak powinieneś się do niego zgłosić z pupilem, ponieważ konieczne może okazać się przepisanie leków.
Najczęściej wystarczy, że weterynarz powie czym i pokaże jak wyczyścić uszy małemu lub dużemu kotu, a z całą resztą samodzielnie poradzisz sobie w domu. Może się jednak zdarzyć, że twój pupil absolutnie nie pozwala na takie zabiegi i wtedy sytuacja się komplikuje. Czasami aż do końca leczenia trzeba pojawiać się w gabinecie na czyszczenie i aplikację leku, alternatywą jest wyposażenie się w grube rękawice i pomoc drugiej osoby. Warto też porozmawiać o możliwości przepisania leków wyciszających, które będziesz podawać do ustąpienia objawów infekcji.

Czym czyścić uszy kotu?

Jeśli chcesz nauczyć się jak bezpiecznie wyczyścić kotu uszy, przede wszystkim musisz dowiedzieć się czego używać do tego zabiegu i które środki nie powinny być stosowane do tego celu. Ludzkie krople do uszu dla kota są absolutnie zakazane, mogą mu tylko zaszkodzić. Również czyszczenie uszu kota wodą utlenioną czy nawet zwykłą wodą nie będzie dobrym pomysłem.
Czym czyścić uszy kota? Najlepiej wykorzystać do tego zabiegu specjalne płyny, które są do tego przeznaczone. To, który z nich wybierzesz, ma niewielkie znaczenie, byle był to środek dedykowany kotom. Takie preparaty ułatwiają zadbanie o właściwą higienę, a dodatkowo zawierają najczęściej składniki o działaniu przeciwświądowym, powlekającym i regenerującym skórę, dzięki czemu przyspieszają proces leczenia.
Podobnie jak w przypadku ludzi, lepiej unikać patyczków do uszu, które mogą wepchnąć głęboko zanieczyszczenia, a także uszkodzić delikatny narząd słuchu. Dużo lepsze są waciki lub chusteczki bawełniane. Ważne, by były czyste i bezpyłowe, żeby nie zanieczyściły dodatkowo ucha.

Jak czyścić uszy kotu domowym sposobem?

Wiesz już czym czyścić uszy kota i czego unikać, pozostaje tylko poznać właściwą technikę. W przypadku problemów z uchem u kota weterynarze najczęściej wykonują dogłębne czyszczenie, nawijając na metalowy przyrząd wacik, jednak oczywiście w domu nie powinieneś tego robić.
Jak wyczyścić kotu uszy w domu? Zacznij od przytrzymania pupila, możesz poprosić o pomoc domownika lub unieruchomić zwierzaka między kolanami, oczywiście z wyczuciem, by nie zrobić mu krzywdy. Jeśli płyn aplikuje się bezpośrednio do ucha, wpuść do wnętrza zalecaną przez producenta ilość i chwilę pomasuj ucho. Następnie naciągnij bardzo delikatnie czubek ucha, dzięki czemu łatwiej dostaniesz się do środka i weź w drugą rękę wacik. Zacznij od czyszczenia zewnętrznej części ucha i, zmieniając waciki na czyste, powoli zbliżaj się do wnętrza. Uważaj, żeby nie sięgać zbyt głęboko. Po zabiegu warto sięgnąć po ulubione przysmaki lub karmy dla kotów, żeby wynagrodzić pupilowi cierpliwość.
Umiejętność samodzielnego zadbania o chorego zwierzaka w domu jest bardzo istotna. Bez względu na to, czy przyczyną objawów jest zapalenie, czy świerzb u kota, trzeba wiedzieć, jak czyścić uszy, żeby nie zrobić pupilowi krzywdy i pomóc mu w szybkim powrocie do zdrowia.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym